Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Historická událost. Milionářská soutěž poprvé zavítá do Plzně

Sport

  15:33
A je to tady. Fotbalový stadion v Plzni se poprvé dočká zápasu, který se bude přenášet do celého světa. Zápasu, kterým odstartuje velká podzimní pouť. "Blíží se něco, po čem jsme toužili. Moc bych si přál, abychom lidem udělali radost," prohlásil trenér Pavel Vrba den před soubojem s Manchesterem City.

Plzeň slaví postup do 4. předkola Ligy mistrů. foto: MAFRA - Ladislav Němec

Radost prožívá Plzeň už pár týdnů. Podruhé se probojovala přes kvalifikační síto do hlavní fáze Ligy mistrů, za odměnu dostala 280 milionů korun a spadla do skupiny, která může fotbalistům i fanouškům přinést nezapomenutelné zážitky: Bayern Mnichov, Manchester City, CSKA Moskva. Co soupeř, to obr s miliardovým rozpočtem.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Však to plzeňský kapitán Pavel Horváth řekl jasně: "Nechci a nebudu tvrdit, že jsme totální outsider, ale za každý bod, který získáme, budu šťastný. Po každém zápase musíme odcházet s tím, že jsme na hřišti nemohli nechat víc." Než Horváth domluvil, ozval se ostrý hvizd kouče Vrby, kterým se zahájil poslední trénink před premiérou.

Plzeň se za lákavou soutěží nemusí stěhovat do pražského azylu jako v roce 2011. Už má přestavěný stadion a zůstává doma. Štruncovy sady se po víkendu změnily k nepoznání. Po tribunách se vinou modrá loga s rozpůleným míčem, což je znak Ligy mistrů, a v pondělí se nanečisto odehrál také ceremoniál, který znáte z televizních přenosů. Uprostřed hřiště se postavila parta kluků, zvedla reklamní plachtu a mávala s ní za zvuků omamné hymny Champions League.

V úterý před výkopem zazní hymna znovu, jen místo prázdných sedaček u toho bude bouřit našlapaná aréna. Kdo by si nechal ujít bitvu s vicemistrem Anglie? Leda ten, kdo nesehnal lístek. Takových fanoušků jsou ovšem tisíce po celé republice. Kdyby měl stadion dvojnásobek kapacity 11 700 míst, vyprodáno by bylo stejně.

Peníze jsou tím posledním, na co hráči myslí

"Jsme vděční za to, že jsme Ligu mistrů dovezli domů. Pro celou Plzeň je to historická událost," pravil obránce a místní patriot David Limberský. Champions League se na českém území zatím hrála jen v Praze (Sparta, Slavia i Plzeň).

Natěšená Plzeň se dočká. Po aréně se trousí delegáti z evropské asociace UEFA a kontrolují každý detail. Rozmístění reklam, rozložení kabelů, osvětlení, ozvučení, kvalitu trávníku...

Teď jde o to, jaký bude výkon Plzně. Český mistr se nebojí, vlastně nemá důvod, protože jako outsider může pouze překvapit. "Určitě budeme chtít hrát náš kombinační fotbal, je ovšem otázkou, co nám dovolí soupeř," trefně poznamenal trenér Vrba.

No právě, co soupeř dovolí. Manchester City je prošpikovaný hvězdami z celého světa. Úžasní střelci Džeko a Agüero, bravurní brankář Hart, bleskové křídlo Nasri. Vlastně kohokoli byste z mužstva hostí vybrali, tomu byste museli obdivně zatleskat. Hodnota současného kádru Manchesteru se odhaduje na 12 miliard korun, což je omračující cifra.

I proto Plzeň doufá, že by ji zámožný soupeř mohl podcenit. Pokud se to stane, bude mít český tým o něco větší šanci na úspěch a na další odměnu. Za remízu ve skupině se vyplácí 12,5 milionu, za vítězství dvojnásobek. "Peníze je to poslední, na co myslíme. Hlavní je, abychom skupinu odehráli se ctí," reagoval kapitán Horváth.

Se ctí? To znamená posbírat pár bodů a v přetěžké konkurenci zkusit zabojovat o třetí místo, ze kterého by se na jaře pokračovalo v méně prestižní Evropské lize. Pokud by to Plzeň stejně jako před dvěma lety zvládla, byl by to – zvlášť vzhledem k síle soupeřů – parádní zápis.

Autor: