Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Horník míří zpět do ligy. Do Jablonce si ho vyhlédl Pelta

Sport

  22:57aktualizováno  9. prosince 9:34
PRAHA - Ivan Horník se vrací do fotbalové ligy. Známý funkcionář se brzy objeví v Jablonci, jemuž šéfuje předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.

S informací přišel jako první server iDNES.cz, kterému spojení Horníka a Pelty potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje.

Sportovnímu restartu Jablonce, který se v půlce ligy trápí a v úterý dopoledne odvolal trenéra Jaroslava Šilhavého, bude funkcionářsky velet 64letý Horník. Muž, který má ve fotbalovém prostředí pověst velkého a uznávaného odborníka, ale rovněž se stal symbolem rozsáhlé korupční kauzy, která před lety zasáhla český fotbal - a Horník za ni byl jako jeden z mála tvrdě potrestán.

„Pelta už je s Horníkem domluvený, ve fotbalovém prostředí se jeho nástup bere jako hotová věc,“ řekl zdroj blízký vedení Jablonce.

Do severočeského klubu asociačního bosse Pelty měl Horník poměrně blízko už v minulosti, ale z nástupu do funkce vždy sešlo – hlavně kvůli jeho temné historii, která sice Peltovi nevadí, ale on i lidé, kteří se spolupodíleli na financování Jablonce, se zalekli možných negativních reakcí okolí.

Razantně proti Horníkovi vystoupili nedávno třeba fanoušci Slavie, která s ním před sezonou jednala.

Horník dostal za korupci desetiletý trest zákazu činnosti ve fotbale, ale soud mu po pěti letech druhou polovinu odpustil. To bylo na začátku roku 2012. Od té (i do té) doby se mluvilo už o hodně prvoligových klubech, s nimiž Horník jednal, nebo jim „brigádně“ vypomáhal, ale nikdy do žádného nenastoupil.

Oficiální návrat mu umožnil Chomutov

Oficiální návrat se konal v únoru 2012, kdy vzal post sportovního ředitele v tehdy třetiligovém Chomutově, ale vydržel jen pár měsíců, stejně jako ve střížkovských Bohemians Praha. V létě 2014 se vrátil jako generální manažer do „své“ Viktorie Žižkov. V té i v době těžkých finančních problémů hrál o postup do ligy. Místo toho Žižkov spadl kvůli dluhům do třetí ligy a začalo se spekulovat o Horníkově návratu do nejvyšších pater fotbalu.

Ta doba nastala. „Horník umí pracovat s mladými hráči, má na ně čuch. V Jablonci to bude chtít postavit celé znovu. To je jeho parketa,“ říká zdroj.

To by potvrzovalo dřívější zákulisní náznaky, že by ambiciózní klub, který je po podzimu až osmý, uvolnil hráče jako Pospíšil, Greguš či Tecl, o které se zajímá Slavia.

Jablonec v minulé sezoně proháněl Plzeň a Spartu, v této sezoně však nezvládl předkolo Evropské ligy s Ajaxem a v Synot lize uvadal. To odnesl vyhazovem trenér Jaroslav Šilhavý, jehož nástupce klub ještě neoznámil.

Zdá se, že v této otázce bude mít zásadní slovo Horník. Když před sezonou jednal se Slavií, chtěl si s sebou vzít Jindřicha Trpišovského, s nímž spolupracoval na Žižkově. Ten nakonec skončil v Liberci. A v týmu velkého jabloneckého rivala se mu náramně daří.

Jenže Pelta se nebojí „nesplnitelných“ misí: jen vzpomeňte, jak právě Liberci přetáhl Šilhavého, jak z Plzně pro reprezentaci získal Pavla Vrbu. Nepřekvapilo by, pokud by Horník zatoužil po Trpišovském znovu.

V souvislosti s Jabloncem se mluví také o Luboši Kozlovi z Dukly či bývalém reprezentačním kouči Petru Radovi.

Nebo přijde Horník s jiným jménem?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!