4. října 2011 15:39 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hübschman: Španělům schází 'Messiho nadstavba'

Tomas Hübschman (vlevo) a Alan Hutton | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomas Hübschman (vlevo) a Alan Hutton | foto: ČTK

PRAHA Proti Barceloně a dalším španělským týmům sehrál český fotbalista Tomáš Hübschman už řadu utkání a před pátečním zápasem proti španělské reprezentaci platí za největšího znalce fotbalu nejbližšího soupeře v kvalifikaci mistrovství Evropy. I proto se na zápas tolik těší, neboť jde o sváteční duel, který může Čechům přiblížit postup do vysněné baráže.

Hübschman si nevede žádnou statistiku, ale souboje s Iniestou, Xavim a spol. mu zůstávají v paměti skoro tak dobře, jako kdyby měl o každém z nich přesný zápis v počítači. "Xavi je hodně na míči, jeho hra je založená na krátkých přihrávkách a snaží se o zakončení. Busquets odvádí spíše černou práci, Pedro nabíhá ze strany a Villa je kanonýr. Ale přece jen v Barceloně nadstavbu dělá Messi a toho tady neuvidíme," připomněl, že hlavním tahounem Barcelony je argentinský driblér.

Ale i španělský národní tým podle něj dokáže svoji hru hodně přiblížit tomu, co předvádějí Katalánci. "Zápas s nimi bude podobným svátkem jako utkání proti Barceloně a na takové zápasy se každý fotbalista těší," uvedl Hübschman.

Alméria - Barcelona (Iniesta slaví gól).
Barcelona - Real Madrid (Busquets a Benzema).
Barcelona - Real Madrid (Xavi se raduje).

Srdcem zálohy Španělska je trio z Barcelonu: Iniesta, Busquets a Xavi.

Otázkou je, jakou zvolit na favorita skupiny taktiku. Hrát otevřenou partii a využít domácího prostředí k zaskočení týmu, který už o nic nehraje, protože má postup zajištěn? Nebo vsadit na zabezpečenou obranu? "Já bych tentokrát raději vyměnil krásnou podívanou za výsledek, což je v naší situaci zřejmé. Samozřejmě, že zalézt a jen bránit by také byla chyba, ale spíše odhaduji, že v jednotlivých fázích budeme způsob hry měnit," odhadl jeden z klíčových hráčů české reprezentace.

Připomněl jarní souboj Šachtaru Doněck v Lize mistrů na Nou Campu, který vyhrál španělský velkoklub 5:1. Ukrajinský klub byl sice chválen za otevřený způsob boje, měl i řadu šancí, ale nakonec odjel s debaklem. "To je přesně ten případ. Hráli jsme otevřeně, pěkný fotbal, ale po návratu každý mluvil jen o výsledku. To je ve fotbale nejdůležitější," vrátil se k duelu proti týmu, který tvoří z většiny španělští reprezentanti.


Domácí celek sice bude ochuzen o možnost nasadit do záložní řady kvůli trestu Jaroslava Plašila s Janem Rezkem, ale podle Hübschmana se podaří zacelit jejich absenci stejně jako v utkání proti Ukrajině, v němž Češi vyhráli 4:0. "Chyběli nám přitom Tomáš Rosický či Petr Jiráček, kteří předtím hráli ve Skotsku. Samozřejmě zkušenosti Pláši někde budou asi chybět, ale i tak si myslím, že bychom mohli v pátek něco uhrát," mínil jeden z pilířů reprezentace.

Na souboj s mistry světa a Evropy se fotbalisté začnou takticky připravovat na dnešním druhém tréninku, kdy se budou chystat na vlastní i soupeřovy standardní situace. "V Barceloně je zahrávají trochu odlišně než ostatní týmy. I z rohu se snaží ve třech hráčích vykombinovat přes obranu, žádné nákopy tam často neuvidíte," líčil. Španělskou hru si mohou reprezentanti dopodrobna zmapovat i na pokojích hotelu Praha, kde jim na jednom z kanálů běží záznamy minulých zápasů soupeře a především jarního vzájemného duelu v Granadě, v němž Češi vedli, ale nakonec podlehli 1:2.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ PRACOVNÍK S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč