Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hvězdy v důchodu a osm Čechů. Profesionální fotbal dobývá Indii

Sport

  9:00
PRAHA - Ne nadarmo nese Indie neoficiální podtitul „země kontrastů“. Ve druhém nejlidnatějším státě světa narazíte vedle nepředstavitelné chudoby třeba na rozvinutý kosmický program. A nově také na vysloužilé fotbalové superhvězdy a osm Čechů, kterým se v uměle vzniklé profesionální a ambiciózní lize nebývale daří.

Jakub Podaný (vpravo) se zapsal jako první Čech do střeleckých tabulek indické Superligy. foto: Reuters

Centr Alessandra del Piera obrana pouze odhlavičkuje před pokutové území a odražený balon výstavní šajtlí trefuje do sítě záložník Dillí Pavel Eliáš. Hlavu v dlaních má v tu chvíli záložník Kalkaty Jakub Podaný, který se ve čtvrtek stal prvním českým střelcem v historii indické fotbalové Superligy.

Známá jména a Češi v Indii

 • Atlético Kalkata: Luis García, Jakub Podaný
 • Bombaj: Fredrik Ljungberg, Nicolas Anelka, Pavel Čmovš, Jan Štohanzl
 • Čennaí: Marco Materazzi, Mikaël Silvestre
 • Dillí Dynamos: Alessandro Del Piero, Marek Čech, Pavel Eliáš
 • Goa: Robert Pirés, Jan Šeda, Miroslav Slepička
 • Kérala Blasters: David James
 • NorthEast United: Joan Capdevila, Tomáš Josl
 • Pune: David Trézéguet

Co dělají vedle sebe na trávníku esa jako Pirés, Anelka, Trézéguet nebo Luis García, s jejichž jmenovkou na dresu běhají děti po celém světě, a Češi, kteří se naopak v zahraničí nikdy výrazněji neprosadili? Staví základy profesionálního fotbalu v Indii. Ne zrovna lukrativní destinaci, kde však nechybí peníze.

Slavná jména si podle britských webů můžou přijít v přepočtu až na deset milionů korun měsíčně. Třeba takový Karel Poborský, svého času a i dlouho poté nejlépe placený hráč české ligy, pobíral ve Spartě v minulém desetiletí dva miliony korun za měsíc. Ovšem celý rok.

Indický fotbalový kalendář oproti tomu trvá jen od října do prosince. Na každého ze sedmi soupeřů narazí týmy dvakrát, nejlepší čtyři pak postupují do play off. Pro ligu netradiční hrací formát vyvrcholí v prosinci a ještě před Vánoci budou hráči doma.

V klimatickém podnebí, kde už v osm hodin ráno šplhají teploty ke čtyřiceti stupňům Celsia, se nikdo dobrovolně zdržovat nebude. Večer zase znemožňuje plnohodnotný pohyb nesnesitelná vlhkost.

I proto bydlí všichni fotbalisté v klimatizovaných hotelích, které jim vedle komfortu poskytují i nutné bezpečí.

„Jsme tam všichni, i indičtí spoluhráči. Bezpečnostní opatření jsou na vysoké úrovni, nechtějí nic podcenit. Musíme například nosit identifikační kartičky, a co je třeba zajímavé, tak před zápasem na stadionu odevzdáváme všechna mobilní zařízení. Asi kvůli tomu, že tu je protizákonné sázet,“ popsal své dojmy pro deník Sport bývalý hráč Sparty Jakub Podaný, kterému se před hotelem pravidelně pasou buvoli.

Konkurence pro kriket?

Podaný prožil sedm tisíc kilometrů od domova zatím největší slávu své kariéry. Ve druhém kole proti NorthEast United přispěl gólem k výhře Kalkaty 2:0.

„První Čech, který skóroval v Indian Super League. Tohle už mi nikdo nevezme,“ radoval se na Twitteru 27letý rodák z Přerova. Primát jediného skórujícího Čecha mu však vydržel jen tři dny. Už v neděli na stejném místě gratuloval krajanu Pavlu Eliášovi, jehož krásný gól rozhodl o dělbě bodů mezi Kalkatou a Dillí.

Podaného klub i přesto zůstává v čele tabulky indické Superligy. Uměle vytvořeného projektu, kde každý tým dostal přidělenou jednu superstar, následně si v draftu vybíral další „řadové“ Evropany a soupisku doplnil místními. 

Fotbal tu zažívá boom a do budoucna chce konkurovat mnohem populárnějšímu kriketu nebo pozemnímu hokeji. V Indii teď ale především doufají, že jim hvězdy po premiérovém ročníku neprchnou. Tak jako se to stalo nedávno třeba Číně.

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...