Padli na hřiště. Nesmírně unavení, zároveň ale i obrovsky šťastní.
Fotbalisté Spojených států se díky vítězství dostali před Írán a s pěti body postoupili ze skupiny B. Byly to ale nervy.
Írán si v prvním poločase nic moc nevytvořil. Ve druhém ale hrozil. V devítiminutovém nastavení měl šance, a dokonce mohl kopat i pokutový kop.
Taremí spadl na zem. Íránci se rychle rozběhli k rozhodčímu: Faul! Vždyť ho Carter-Vickers stáhl na zem!
Tehdy byly všechny oči na stadionu upřené na sudího. Ten ale po krátkém váhání ukázal, že se podle něj o žádný faul nejednalo.
Američané si tak oddechli. Mohli se radovat z postupu.
Výhra 1:0 je pro ně zasloužená, zejména v prvním poločase byli jasně lepší. Íránci hrozili až v poslední třetině utkání.
Byl to jiný obrázek než v zápase mezi Anglií a Walesem. Zatímco ostrovní derby začalo vlažně a obě mužstva se nikam nehnala, Íránci a Američané vstoupili aktivněji. Bylo vidět, že se snaží hrát.
Američané měli větší držení míče a několikrát obléhali branku soupeře. Asijský tým však odolával. A když byl v bránění úspěšný?
Následoval nákop dopředu a honem rychle za balonem.
Třeba jako když se ve dvacáté minutě zjevil v šanci dvougólový střelec proti Anglii Taremí. Už mohl pálit sám, jenže se rozhodl pro přihrávku na Azmúna. Špatná myšlenka, přihrávku totiž vystihl stoper Ream.
Tou dobou už za sebou měli první velkou šanci i Američané – konkrétně Pulisic, jenž dalekou hlavičkou trefil jen gólmana.
Američané stupňovali tempo a šance v jejich statistikách přibývaly. Destův střílený centr vyrazil brankář Baíranvánd, který o několik minut později bezpečně lapil i Weahovu hlavičku po sraženém míči.
V závěru poločasu se už ale mohli radovat. McKennie odcentroval do vápna, kde Dest hlavou sklepl na Pulisice. Útočník Chelsea byl sice pokrytý, ovšem úspěšně se prodral vpřed a nohou poslal míč do sítě.
A mohlo být ještě veseleji.
V nastavení první půle se parádně uvolnil Weah a o vzdálenější tyč trefil míč za gólmanova záda. Radost mu ale nevydržela příliš dlouho, rozhodčí sice situaci dohrát nechal, pak ale ukázal: Ne, gól neplatí, ofsajd!
Po pauze se začal výrazněji ukazovat i Írán. Po návratu z kabin v tísni hlavičkoval Ghoddos, balon ale doplachtil vysoko nad. Ten samý hráč se pak v 65. minutě dostal v pokutovém území ke střele, jenže ani tentokrát neuspěl. Tvrdá rána z první zamířila vedle tyče.
V závěru zápasu Íránci tlak navyšovali. V nastavení se do centru položil Púralígandží, ovšem těsně minul.
A stejně si počínali i další jeho spoluhráči. Šance na historický postup ze skupiny byla pryč.
A. Baíranvánd - R. Rezajíán, M. Hosejní, M. Púralígandží, M. Mohammadí (45. A. Karímí) - A. Núrollahí (71. M. Torabí), S. Ezatolahí, E. Hadžsáfí (71. A. Džalalí) - A. Gholízadé (77. K. Ansárífárd), S. Azmún (46. S. Ghoddos), M. Taremí
M. Turner - S. Dest (82. W. Zimmerman), C. Carter-Vickers, T. Ream, A. Robinson - W. McKennie (65. K. Acosta), T. Adams, Y. Musah - T. Weah (82. S. Moore), J. Sargent (77. H. Wright), C. Pulisic (46. B. Aaronson)
S. Moharramí, K. Ansárífárd, M. Torabí, A. Abadzáde, R. Češmí, V. Amirí, S. Ghoddos, H. Kanaaní, Š. Chalílzadé, A. Džalalí, A. Karímí, H. Hosejní, P. Níazmánd
G. Reyna, H. Wright, J. Morris, D. Yedlin, L. de la Torre, E. Horvath, S. Johnson, A. Long, S. Moore, W. Zimmerman, K. Acosta, C. Roldán, J. Ferreira, J. Scally, B. Aaronson
Rozhodčí: A. Lahoz - P. Cebrian Devis, R. Palomar
Přejít na on-line reportáž