10. října 2011 13:07, aktualizováno  16:04 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Jankulovski se po 11 letech vrací do Baníku

Marek Jankulovski míří do Baníku Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Jankulovski míří do Baníku Ostrava | foto: ČTK

OSTRAVA  Bývalý fotbalový reprezentant Marek Jankulovski se po jedenácti letech strávených v Itálii vrací do Ostravy. Čtyřiatřicetiletý semifinalista evropského šampionátu 2004, který v létě opustil AC Milán, se dnes v Baníku dohodl na smlouvě do konce sezony.

"Jsem opravdu rád, že takový hráč nastoupí za Baník. Věřím, že to Marka bude bavit a třeba se ta jedna sezona prodlouží i o další," řekl novinářům majitel ostravského klubu Tomáš Petera s tím, že další pokračování spolupráce není vyloučeno.

Kariéra ostravského odchovance se ocitla v ohrožení poté, co si v březnovém duelu italské ligy proti Palermu vážně zranil koleno. Jankulovski se však během vynucené půlroční přestávky po operaci vazů dal dohromady a italští lékaři mu před dvěma týdny na kontrole v Miláně dali souhlas k návratu na hřiště.

"Prakticky od chvíle, kdy jsem se vrátil z Milána do Ostravy a začal tady rehabilitovat, jsem z toho měl dobrý pocit a věděl jsem, že koleno je v pořádku. Fotbal mi chyběl. Když jsem absolvoval poslední tréninky, dostal jsem znovu chuť do hry a věřím, že jsem se rozhodl správně," řekl Jankulovski.

Námluvy začaly téměř už před třemi roky

Hráč, který má na kontě 78 startů za národní tým, bude ostravskému kouči Pavlu Malurovi k dispozici už pro nejbližší zápas s Hradcem Králové. "Tělo by chtělo, ale je to přece jen sedm měsíců, kdy jsem mimo. Naplno trénuju posledních čtrnáct dnů, tak uvidíme tento týden," řekl Jankulovski ke své možné premiéře v mateřském klubu.

Petera ocenil jeho vstřícný přístup při oboustranných jednáních, která začala už před půldruhým rokem. "Musím vyzdvihnout jeho vůli nastupovat za Baník. Bylo to hodně o Markovi. Žádný český klub není schopen dovolit si koupit hráče jeho kvalit a platit ho tak jako špičkové evropské kluby," vysvětlil Petera.

Ostravský odchovanec už dříve dával najevo, že Bazaly a Baník jsou jeho srdeční záležitostí. Proto ho od návratu neodradily ani současné potíže Ostravy, která je po devíti ligových kolech poslední bez vítězství.

"Bylo by jednoduché vrátit se, kdyby byl Baník první. Rozhodlo srdce vrátit se domů, já si za svým rozhodnutím stojím. Situace není jednoduchá, ale věřím, že to půjde nahoru. Udělám pro to maximum," řekl Jankulovski, jenž přestoupil před jedenácti lety z Ostravy do Neapole. Poté zamířil do Udine a posledních šest sezon strávil v AC Milán. V jeho barvách letos získal italský titul a v roce 2007 byl u toho, když AC vyhrál Ligu mistrů.

Podle Jankulovského ještě chvíli potrvá, než dožene tréninkový deficit. "S mužstvem už dělám všechno naplno, ale trénink a zápas je něco jiného. Na tréninku se člověk hlídá. Zatím mi ze všeho nejvíce chybí správný zápasový rytmus, ale věřím, že se do toho brzo dostanu," konstatoval Jankulovski, se kterým v Ostravě počítají podle všeho na levou stranu zálohy.

Ostřílený fotbalista se na svoji klasickou roli levého krajního obránce zatím ještě ani příliš necítí. Herní výpadek je hodně dlouhý. "Je pravda, že jsem tam odehrál skoro celou kariéru. Ale dneska na to místo potřebujete hráče, který má naběháno a je v top fyzické formě," uvedl.

Jankulovski je přesvědčen, že Baník nemá tak slabé mužstvo, jak naznačují jeho výsledky. Tým za devět kol dokázal jen dvakrát remizovat a je v lize poslední. "Pohled na tabulku určitě není příjemný a já bych byl rád, kdyby Baník co nejrychleji začal dělat body. Mužstvo tady podle mě není špatné, ale musíme to potvrdit na hřišti výsledky. Je načase začít sbírat body," řekl.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.