Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jankulovski: Zůstal jsem, abychom vybojovali postup

Sport

  19:08
PRAHA - V březnu vážně uvažoval o tom, že po více než devíti letech uzavře kariéru v národním týmu. Fotbalového obránce Marka Jankulovského po prohře ve světové kvalifikaci se Slovenskem zasáhlo nepravdivé obvinění o jeho údajné účasti na večírku po nepovedeném utkání s dalšími spoluhráči, které vzápětí minulé vedení svazu vyřadilo z národního týmu. Jankulovski však už křivdu hodil za hlavu a ještě mužstvu chce pomoci oživit povadlé postupové šance.

Marek Jankulovski foto: ČTK

I proto přijal pozvánku na středeční přípravný duel s Belgií, generálku před klíčovými podzimními zápasy. "Od března se udála spousta věcí, ale rozhodl jsem se pokračovat. Hlavně pořád věřím v účast na mistrovství. Ale je to podmíněné úspěchem na Slovensku. Pokud to nevyjde, tak je šampionát ztracený," řekl dnes novinářům bek AC Milán.

Jankulovski se k příštímu MS v Jihoafrické republice hodně upíná. Netají, že by to mohl být jeho poslední velký reprezentační turnaj. Nepřímo tak naznačil, že v případě neúspěchu v Bratislavě by se možná s reprezentací opravdu rozloučil. "Kdyby to nevyšlo teď, tak další akcí je zase až za tři roky mistrovství Evropy a na něm by mi bylo už 35 let. Ty plány pak už jsou jiné, navíc smlouva v klubu mi vyprší o rok dřív," připomněl Jankulovski svůj kontrakt s milánským velkoklubem do června roku 2011.

Při jeho rozhodování, zda v reprezentaci setrvat, či jí dát sbohem, prý velkou roli sehrál také nástup Ivana Haška do role kouče národního týmu.

Pro Haška, který se v červnu zároveň stal i svazovým předsedou, by měl být Jankulovski nepostradatelným hráčem. V současném kádru má totiž odehráno nejvíc mezistátních zápasů, celkem 74.

Objevil se na třech mistrovstvích Evropy, jednou i na MS. Už dlouho má jisté místo v sestavě a také několik let patří do "rady starších", která za mužstvo komunikuje s vedením týmu či svazu. "To, že se trenérem stala osobnost jako Ivan Hašek, pro mě samozřejmě bylo velmi důležité," uvedl Jankulovski.

Ten si může dělat oprávněné naděje i na to, že by se mohl stát kapitánem týmu poté, co dlouhodobě chybí zraněný Tomáš Rosický a jeho zástupce Tomáš Ujfaluši právě po březnovém duelu se Slovenskem oznámil konec reprezentační kariéry. "Kdyby mi vyjádřil důvěru tým a trenér, byla by to samozřejmě obrovská čest. Ale já mám jiného kandidáta - Petra Čecha. Je to osobnost na hřišti i mimo něj, spoustu let už v reprezentaci je a spoustu let ještě bude," řekl Jankulovski.

Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...