Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Jaro bude o psychice, říká kouč Sparty Lavička. Slovo titul nevysloví

Sport

  18:05
JEREZ (Od našeho zpravodaje) - Jako by nechtěl nic zakřiknout. Trenér sparťanských fotbalistů Vítězslav Lavička během půlhodinového rozhovoru ze soustředění ve Španělsku ani jednou neřekl slovo "titul." Ale je znát, jaká je to pro něj motivace.

Vítězslav Lavička po vítězném derby, foto: MAFRA - Michal Šula

Víte, co bude v sobotu 31. května?
Myslím, že finišuje Gambrinus liga, ne?

Ano. Sparta v posledním kole přivítá Jihlavu. Jak by z vašeho pohledu měla vypadat taková správná sobota?
Tak, jak si Sparta v sezoně, ve které slaví 120. výročí založení klubu, zaslouží.

To znamená?
To znamená tím pravým důvodem k oslavám.

Dovedete si představit, co by se ve Spartě stalo, kdyby počtvrté za sebou nezískala titul?
Tímhle směrem já ani nikdo jiný v klubu neuvažujeme a nechceme uvažovat. A to říkám s plným respektem ke všem soupeřům.

Otázky na titul jste dostával už během podzimu a ten tlak se bude každým odehraným kolem zvyšovat. Bude jaro hlavně o psychice?
Ano, bude. Každá sezona se rozhoduje na jaře a nás čeká čtrnáct klíčových kroků.

Jde s psychikou pracovat?
Praxe mě naučila, že je dobré v době úspěchů nelétat do oblak a v době neúspěchů zachovat chladnou hlavu. Je to práce s celým týmem, který se ale skládá z jednotlivců. A každý je na tom psychicky trochu jinak.

Při vašem minulém angažmá ve Spartě v roce 2008 jste spolupracoval s mentálním trenérem Draganem Vujovičem. Neplánujete to i nyní?
Já s mentálním trenérem spolupracuju dlouhodobě. A někteří z hráčů těch služeb využívají také. Ale je to na jiné bázi než při mém posledním angažmá ve Spartě. Na individuální.

Mají hráči jednoho konkrétního mentálního kouče, nebo má každý svého?
Buď má každý svého, nebo dostali doporučení ode mě. Psychická příprava je součást sportovního tréninku. Mentální připravenost je hodně důležitá složka, která může v konečné fázi rozhodovat, jestli budete úspěšní.

Podzim jste zvládl bez jediné porážky, do jara jdete beze změn. Nebál jste se, že vám některý z důležitých hráčů odejde?
Byla to jedna ze zásadních věcí, které jsme po skončení podzimu řešili se sportovním vedením. Jako trenér jsem rád, že můžeme udržet stávající kádr, který na podzim ukázal, že může být úspěšný. Byl to důležitý signál směrem do týmu i směrem k našim fanouškům.

Byl to i důvod, proč jste nechtěl žádné posily? Přišel jen Marek Krátký z Teplic...
Ano, byl to jeden z důvodů. Neměli jsme potřebu shánět posily. Pro nás bylo důležité, že jsme udrželi stávající kádr.

Zato jste si od léta pojistili Radoslava Kováče z Liberce. Proč, když máte nejlepší defenzivu v lize?
Tomáš Ujfaluši kvůli zranění předčasně ukončil kariéru. To byl jeden z důvodů, proč jsme do klubu chtěli přivést zkušeného stopera s kvalitní sportovní minulostí a vůdčími schopnostmi. Takového, který ještě může pozvednout tu naši stávající výkonnost.

Počítáte do jara se stejnou obrannou čtyřkou jako v závěru podzimu - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa? Je vůbec důvod do jejího složení zasahovat?
Říká se, že není důvod sahat do něčeho, co funguje. Ale na jaře se může stát cokoliv a je nutné, aby zastupitelnost byla na všech postech. V případě potřeby musíme být připraveni.

Smlouvu jste prodloužili se záložníkem Markem Matějovským. Jaké pro to byly důvody?
Vyhodnotili jsme si Markovu pozici a jeho přínos pro tým.

Právě on soupeří s Kamilem Vackem a Lukášem Marečkem o místo ve středu zálohy vedle Josefa Hušbauera a Lukáše Váchy.
Příprava pořád běží, a my tak máme dost času, abychom se rozhodli, kterou variantu zvolíme.

Sparta. Vítězslav Lavička.

Na soustředění do Španělska jste vzal jako třetího brankáře Milana Švengera. Proč?
Zareagovali jsme na skutečnost, že mladý brankář Jindřich Staněk přestoupil do Evertonu. Zvažovali jsme, jestli jako trojku vzít někoho mladého, nebo využít, že se Milan Švenger vrátil z hostování ve Vlašimi. Nakonec jsme se rozhodli na základě vnitřní rozpravy v týmu - se sportovním vedením, ale i s trenéry brankářů Pavlem Srníčkem a Danem Zítkou. Milana znám z reprezentační jedenadvacítky a vím, že se v médiích řešila spolupráce mezi ním a Tomášem Vaclíkem. Ale obavy, že by to mezi nimi nemělo fungovat, jsem neměl. Samozřejmě jsem měl i rozhovory s každým z nich.

Je pevně dané, že jedničkou je Tomáš Vaclík, dvojkou Marek Čech a trojkou Milan Švenger?
Ano a myslím, že je správné, když každý ví, jakou pozici v týmu momentálně má.

Ovlivnila průběh soustředění přítomnost nového reprezentačního trenéra Pavla Vrby?
To, že tady byli Pavel Vrba a Dušan Fitzel, byl pozitivní impulz. Jednak měli možnost vidět hráče na tréninku, ale hlavně to byl velký motivační prvek do zápasů. Předvedli jsme dobrý výkon proti Lokomotivu Moskva - možná i dílem toho, že naši hráči byli pod drobnohledem reprezentačního trenéra.

Bylo pro vás jiné vést trénink, když vás Pavel Vrba sledoval od postranní čáry?
Ne, ne. S Pavlem Vrbou i Dušanem Fitzelem se známe tak dlouho, že to pro mě jiné nebylo. Všichni jsme stejný ročník narození a známe se už z hráčské kariéry. S Pavlem máme přátelské vztahy, i když jsme ještě nedávno byli soupeři a konkurenti.

Autor: