Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jarolím už je trenérem reprezentace na plný úvazek a věří v pokračování Rosického

Sport

  17:15
PRAHA - Role trenéra fotbalové reprezentace se Karel Jarolím ujal teprve v pondělí, přesto už stihl první inspekční cestu do Švýcarska na zápas Basileje s brankářem Tomášem Vaclíkem a obráncem Markem Suchým. Nabitý program ho čeká i nadále, když o víkendu zamíří do Dánska. Rád by se také spojil s kapitánem Tomášem Rosickým, který zvažuje svou další budoucnost.

Karel Jarolím. foto: ČTK

„Pomalu se rozkoukávám, pracovat v klubu a reprezentaci je přece jen něco jiného. V kanceláři jsem se zatím ještě třeba moc nezabydlel, na to ještě tolik času nebylo,“ řekl v rozhovoru pro stránky Fotbalové asociace ČR Jarolím. „Mám za sebou první výjezd do Švýcarska, v týdnu jsem sledoval v akci Basilej s Tomášem Vaclíkem proti Bernu, kde hraje Honza Lecjaks,“ dodal.

„Osobně jsem hovořil s Vaclíkem a Suchým, na nichž bylo znát, že jsou ve velké psychické pohodě. Basilej je dlouhodobě na špičce, zvládla i utkání s Bernem a věřím, že si kluci to pozitivní rozpoložení přivezou i do reprezentace. Například setkání po delším čase s Márou Suchým, kterého jsem před lety jako velmi mladého vytáhl do prvního týmu Slavie, bylo zvlášť příjemné,“ přidal.

Karel Jarolím.
Karel Jarolím.

Karel Jarolím

Další cesta čeká Jarolíma, který po mistrovství Evropy nahradil Pavla Vrbu, už o víkendu. „Letím do Dánska sledovat zápas Midtjyllandu a Filipa Nováka s Vencou Kadlecem. Chci vidět naživo v akci naše hráče a potkat se s nimi. Moje pracovní náplň v dohledné době bude tedy podobná: plánuju sledovat co možná nejvíc zápasů s hráči, kteří připadají v úvahu do nominace na nejbližší zápasy s Arménií a Severním Irskem,“ prohlásil.

„Pokud nebudu na stadionu osobně, máme k dispozici pro sledování dost DVD. To se samozřejmě týká také našich nejbližších soupeřů: už jsem mapoval několik zápasů Arménie, s níž se utkáme v přípravném utkání, a samozřejmě také Severního Irska, proti kterému začneme kvalifikaci,“ uvedl Jarolím.

Konce kariér v nároďáku respektuje

Devětapadesátiletého kouče čeká první nominace před přípravným zápasem s Arménií, který je na programu 31. srpna. A Jarolím v ní bude muset najít nástupce hned několika opor. Po Euru totiž skončili Petr Čech, Jaroslav Plašil, Roman Hubník, David Lafata a David Limberský.

„Nikdo z těch pěti hráčů to nevypálil z hodiny na hodinu, jejich rozhodnutí plně respektuju a nehodlám nikoho přesvědčovat o změně názoru. Všichni v reprezentaci odvedli dost, což se týká především Petra Čecha a Jaroslava Plašila. My se musíme zaměřit spíš na to, abychom našli jejich adekvátní nástupce a dál společně slušně fungovali,“ uvedl.

Nejistá je také budoucnost reprezentačního kapitána Tomáše Rosického, který se na šampionátu zranil a zatím se nerozhodl, jestli bude pokračovat. „U Tomáše je, myslím, všechno otevřené, on se ještě oficiálně k ničemu nevyjádřil. Jeho další kroky budu sledovat, ale nejprve počkám na jeho rozhodnutí,“ řekl Jarolím.

„Je to mimořádný hráč, byť u něj záleží na mnoha dalších okolnostech - především zdravotních. Takže teď je brzy o něčem spekulovat. Neříkám však také, že se s Tomášem nespojíme a nebudeme spolu hovořit,“ dodal.

Autor: