Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Je tu souboj dvou 'Bohemek': Zelenobílé derby se zbarví do žluta

Ďolíček, stánek Bohemians 1905. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ďolíček, stánek Bohemians 1905. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Fotbalová liga zažije velkou premiéru. První derby, v němž na obou stranách bude stát tým Bohemians.

Ještě na začátku týdne střížkovští Bohemians Praha varovali, že k nedělnímu souboji s Bohemians 1905 nenastoupí, po vyjednávání s vedením fotbalového svazu své rozhodnutí změnili. "Nastal posun. Konečně chce někdo naši situaci řešit," vysvětlil změnu postoje sportovní ředitel Bohemians Praha Josef Jícha. Ani tak napětí zdaleka nezmizelo. Na Strahově se od 17 hodin utkají soupeři, které nepojí vůbec ideální vztahy. Vše kvůli sporu o populární fotbalovou značku.

Hostující Bohemians 1905 z Vršovic upozorňují, že jejich rival se pouze přejmenoval a jméno i znak s klokanem užívá neoprávněně. V tom mají podporu tisíců fanoušků. "Hráči i naši příznivci vědí, o co jde, a přesný obrázek si o tom udělají určitě i ostatní. Nálada je uklidněná. Napětí vzniklo spíš kvůli určitým krokům a prohlášením z opačného tábora," míní ředitel ligového nováčka Lukáš Přibyl.

Ze střížkovské strany se zase ozývá námitka, že Bohemians 1905 nejsou nástupcem původního klubu z Vršovic, který před pěti lety zkrachoval, a v nejvyšší soutěži by vůbec neměli působit. "Z naší strany je všechno v pořádku. Jen nevím, proti komu máme hrát," upozorňuje Jícha, že stejné registrační číslo jako Bohemians 1905 má na svazu i původně zkrachovalý subjekt, který na podzim hraje v nejnižší pražské soutěži.

Dříve zadarmo, teď za 300 Kč
Rozhořčení vyvolal postup střížkovských Bohemians, kteří zatím na domácí zápasy pouštěli na Strahově diváky zdarma. Zítra budou vybírat od každého 300 korun. Fanoušci Bohemians 1905 už poslali podnět České obchodní inspekci kvůli ochraně spotřebitele. Ani Přibylovi se zdražení nelíbí. "Snažíme se dělat fotbal pro lidi. Proto nás mrzí, když se někdo snaží o opak."

Jícha ale pokládá vysoké vstupné za zcela adekvátní. "Když vidím vyhrůžky na stránkách našeho soupeře, jak nám zničí stadion, nic jiného nám vlastně nezbývá," krčí rameny. "Pokud přijdou tři tisíce fanoušků, získáme 900 tisíc. Minimálně polovina připadne bezpečnostní agentuře a další příjmy půjdou na pokrytí případných škod," odkryl Jícha kalkulaci.

Ve Vršovicích nevnímají, že by vyšší náklady odradilo větší množství fanoušků. "Čekáme, že jich dorazí zhruba tři a půl tisíce. Věříme, že se nenechají vyprovokovat a vše proběhne ve sportovním duchu," vyjádřil se Přibyl. Na tribunách snadno příznivce Bohemians 1905 poznáte. Většina jich bude mít oblečená žlutá trika. Barevně se sladí s dresy hostujícího týmu, který si neoblékne dresy v tradiční zelenobílé kombinaci.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.