Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jedna plus jedna = čtyři aneb jak Střížkov maskuje nízké návštěvy

Sport

  8:00
PRAHA - Podle nejsmělejších odhadů novinářů sledovalo ligové utkání střížkovských Bohemians s Českými Budějovicemi 500 diváků. Pořadatelé ale v neděli na Strahově hlásili údaj 1324. Jak k němu došli? To nedokáže nikdo z klubu vysvětlit.

Bohemka netáhne. Kotel domácích fanoušků zelenobílých se nezaplnil ani při pražském derby se Spartou. Před nedělním utkáním měli Bohemians průměrnou návštěvnost 1765 diváků, což je stejně jako před třemi lety „vesnické“ Blšany. foto: ČTK

V úvodu fotbalové sezony tradičně diváci zaplavují stadiony, v lize ale existuje jedna výjimka. Na Strahov ke dvěma utkáním Bohemians Praha dorazila pokaždé suverénně nejnižší návštěva kola, která ani jednou nepřekročila hranici tisíc diváků. Relevantní údaje chybějí, klub je maskuje nadhodnocenými čísly, která uvádí v oficiálních statistikách.

KOLIK LIDÍ DORAZILO NA STRAHOV

Oficiální údaj ohlášený během utkání: 1324
Odhad redaktora LN: 450
Odhad iDnes.cz: 300
Odhad Blesku: 296

"Je úplně přirozené, že máme málo diváků. Když Slavia začínala na Strahově, byla na tom podobně," přiznává slabý zájem fanoušků sportovní ředitel Bohemians Praha Josef Jícha, který připomíná, že vstup na Strahov je zdarma a u vchodů chybí turnikety. "Nikdo nás nenutí diváky evidovat. Údaje o návštěvnosti nekontroluju a nemůžete po mně chtít, abych diváky přepočítával."

Nedělní prohru s Českými Budějovicemi mělo údajně sledovat 1324 diváků, týden předtím mělo kvůli zápasu s Olomoucí dorazit na stadion s devatenáctitisícovou kapacitou dokonce 1820 lidí.

Naposledy se nezdál až příliš vysoký počet diváků některým zástupcům médií a pustili se do vlastního odhadu. Došli k číslům o řád nižším, žádné se nepřehouplo přes hranici 500 diváků. To by byla pro Bohemians smutná vizitka – tak slabá kulisa nepřihlížela o víkendu ani žádnému druholigovému utkání.

Image klubu to nepoškodí

STRAHOVSKÉ POČTY

Jedna a jedna jsou minimálně čtyři. Pokud podobným způsobem sčítají Bohemians Praha diváky při fotbale na Strahově, mohou se dopracovat k číslům, která potom oficiálně prezentují jako skutečnou návštěvu.

Když si média začala na první pohled viditelného rozdílu všímat, zástupci posledního týmu ligy odmítali veškeré výtky jako vyvolávání zbytečného skandálu.
Spíš by ale měli mít na paměti, že projekty bez odpovídající divácké kulisy přežívají v českých poměrech dost obtížně. Stačí si připomenout Blšany, které od roku 2003 drží smutný rekord. Při jejich utkání v příbramském azylu tehdy běhalo po hřišti 22 hráčů a sledovalo to 51 fanoušků. A jak Blšany dopadly? Časem vyklidily ligové pozice a nikdy se na ně už nevrátí.

Kdo ví, jaký osud čeká přejmenovaný klub ze Střížkova. Každopádně by měly jeho šéfové začít přemýšlet, jak si získat srdce fanoušků z masa a kostí, a ne si vymýšlet virtuální příznivce.

Jíchův soukromý tip se ostatně také víc blíží realitě. "Ve VIP prostorech jsem napočítal 157 lidí. Znám kapacitu jednotlivých sektorů, diváků bylo kolem osmi set. Přesně tolik lidí na nás chodilo v druhé lize na Xaverově. Proto to mám v oku," přidal svůj názor.

Funkcionář Bohemians odmítl, že by na počtu diváků byly závislé příjmy od sponzorů, a proto je klub uměle rouboval. "Image klubu to vůbec nepoškodí. Trápí nás závažnější problémy," ubezpečuje Jícha.

Jak střížkovský klub k navýšenému počtu došel, nedokáže vysvětlit ani sekretář Bohemians Vladimír Rosenberger, který měl údajně hlasateli na stadionu data poskytnout. "Stál jsem mezi střídačkami. Zajímal jsem se o fotbal, ne o počet diváků. Nevím, proč se z toho dělá taková aféra," divil se včera.

Na fotbalovém svazu ale nepovažují záležitost za úplnou banalitu. "Jestli je to pravda, nemůže se mi to líbit. Takový přístup postrádá serióznost," podotýká vedoucí oddělení profesionálního fotbalu Ivo Lubas. Umělého navyšování návštěvnosti si všiml už v minulé sezoně, kdy Bohemians Praha působili na Žižkově. "Byl jsem se tam na pár zápasech podívat a některé počty vyvolaly na tvářích úsměv."

Na Strahově se čtyřnásobně vyšší kapacitou na ochozech projevuje slabá návštěva mnohem výrazněji. Příště by měla být alespoň přesněji spočítaná. "Asi kvůli tomu nějakého člověka zvlášť vyčleníme," přislíbil sekretář Bohemians Rosenberger.

Autor: