Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jen bojuji za svou vlast, hájí fašistické heslo Chorvat Šimunič

Sport

  16:50
Chorvatský fotbal se i přes postup na mistrovství světa v Brazílii opět ocitl v hledáčku kritiků. Poté, co se celá země obává trestu pro Maria Mandžukiče za ošklivý faul a másledné vyloučení, se pozornost obrátila na obránce Josipa Šimuniče a jeho oslavu postupu s fanoušky ustašovským pozdravem, za který dostal od záhřebského státního zastupitelství pokutu ve výši 90 tisíc korun.

Šimunič foto: Reprofoto

Šlo o pokřik "Za dom spremni" (Pro vlast připraveni). Hned po úterním záhřebském utkání Chorvatsko - Island (2:0) si Šimunič vzal mikrofon a před tribunami několikrát zvolal "Za dom", na což mu fanoušci sborově odpovídali "spremni!".

Právě tento pozdrav z období druhé světové války, kdy Chorvatsko získalo pod fašistickou taktovkou samostatný stát (Hrvatska nezavisna država), vyvolal bouřlivé a odsuzující reakce.

"Neudělal jsem nic špatného. Bojuji za Chorvatsko, svoji vlast. Jestli se to někomu nelíbí, je to jeho problém. A ti, kterým to vadí, by si mohli přečíst něco o historii," reagoval Šimunič nedlouho po zápase.

Ve středu večer však svoje slova upřesnil. Uvedl, že pro něj jako pro Chorvata, který se narodil a vyrůstal v Austrálii, kam jeho rodiče emigrovali, slovo "dom" (vlast) znamená totéž co láska a teplo domova.

"A to se promítlo v našem výkonu i postupu na šampionát. A to také bylo jediným důvodem, proč jsem začal skandovat s fanoušky. Kdyby to někdo chtěl pochopit jinak, tedy v negativním smyslu, tak touto cestou vysvětluji, že moje gesto bylo vedeno výlučně mojí láskou k našemu lidu a k mé vlasti. Rozhodně ne nenávistí a destrukcí," vysvětlil Šimunič na webu Dinama Záhřeb, jehož barvy hájí.

Fotbalistovi však okamžitě odpověděl ministr školství a sportu Željko Jovanovič. "Milý Šimuniči, to ty bys potřeboval lekci z historie. Jestli si to budeš přát, osobně ti obstarám dobrého profesora, který ti vysvětlí, co je to za pokřik, když někdo zvolá Za dom spremni," vzkázal obránci Jovanovič prostřednictvím Facebooku.

Reagoval i Svaz protifašistických bojovníků Chorvatska, podle kterého je skvělý výkon fotbalové reprezentace pošpiněn Šimuničovým incidentem a na jeho nacistické pozdravy by měl reagovat Chorvatský fotbalový svaz. "Nestane-li se tak, hrozí pokuta ze strany mezinárodní fotbalové federace FIFA. Chorvatský reprezentant přece nemůže propagovat ustašovský režim a tím i nenávist," praví se v prohlášení.

Šimunič slaví s fanoušky:

Události si všimli i zahraničí. FIFA rozjela své vyšetřování. A média ji rovněž nepřešla bez povšimnutí. Agentura AP uvedla, že chorvatské oslavě úspěchu ublížilo pronacistické skandování příznivců a obránce Šimuniče.

"Za dom spremni, to je válečný pokřik, který používal loutkový a nacisticky orientovaný režim. Ten ovládal Chorvatsko v době druhé světové války, během niž zahynuly v koncentračních táborech desetitisíce Židů, Srbů a příslušníků dalších národností," uvedla agentura.

Podle záhřebského deníku Jutarnji list tuto zprávu převzala další světová média včetně amerického serveru The Huffington Post, britského listu The Guardian či médií v Austrálii a na Novém Zélandu.

Blaževič: Já bych to nechal být

Německý Der Spiegel napsal, že Šimunič nazlobil chorvatskou fotbalovou veřejnost, když po vítězství nad Islandem slavil starým ustašovským pozdravem a fašistickým heslem. "Šimunič k tomu navíc zvedl pravou ruku," napsal Der Spiegel.

Podobně informovala i srbská agentura Tanjug, podle níž by FIFA po takovém způsobu oslavy mohla Šimuniče potrestat zákazem startů na několik zápasů a rovněž by mohla potrestat Chorvatský fotbalový svaz.

Šimunič, který má kvůli první části života v Austrálii v Chorvatsku přezdívku "Joe", však našel i zastánce. "Ustašovské pokřiky Joea Šimuniče neomlouvám, ale je třeba vědět, že tento náš reprezentant před časem přišel z Austrálie, z kruhů politické emigrace, a tudíž ani neví, co znamenají," uvedl pro Chorvatskou tiskovou agenturu Hina legendární trenér Miroslav Čiro Blaževič.

"Ty pokřiky samozřejmě probouzejí vzpomínky na všechno zlé, co se u nás dělo během ustašovského režimu. Moji dva bratři, oba ustašovci, zahynuli za druhé světové války, ale ani je neomlouvám. Stejně jako je neomlouval náš táta. Všechno, co se dělo proti lidskosti a lidské důstojnosti omlouvat nelze. Co ale může "Australan" Šimunič vědět o Nezávislém chorvatském státu, nebo o tom, kdo byl ustašovský vůdce Ante Pavelič? Proto bych to nechal být, on se z toho poučí," konstatoval.

Poněkud jinak se na celou věc dívá komentátor záhřebského listu Dnevnik. "Šimunič, evidentně nevědomky, napáchal škodu chorvatské reprezentaci a celkovému image Chorvatska. Když skandoval zmíněný slogan, stoprocentně si myslel, že je to výjimečný vlastenecký čin. Jenže on tím zastínil úspěch, znehodnotil úžasný večer a fantastický výkon celého mužstva. Teď nejde o to, co si o jeho gestu myslíme my v Chorvatsku, ale co si o nás myslí okolní svět. A podobné události jsou jako voda na mlýn všem, kteří to s Chorvatskem nemyslí dobře. Kdo to nechápe, těžká pomoc. A také Šimuničovi by mělo být jasné, že on svou lásku k vlasti prokázal dobrou hrou na hřišti, ale tím to mělo skončit," uvedl autor ve své poznámce.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!