Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kamion mu rozdrtil ruku. I s protézou myslí ostrostřelec Lambru na reprezentaci

Sport

  13:07
PRAHA - Bylo to běžné ráno, s třemi kamarády šel po ulici v jejich rodné Ploješti v Rumunsku. Mluvili asi o fotbale, jemuž se sedmiletý Cosmin Lambru i ostatní chlapci v místním FC Petrolul věnovali. V tu chvíli zahlédli, že se k nim úzkou ulicí až příliš rychle řítí kamion. Srážce už nešlo zabránit.

Cosmin Lambru přijímá ovace od publika. Fotbal hraje s protézou levé ruky. foto: Twitter.

Cosmin duchapřítomně uskočil za plynové potrubí, i tak pro něj nehoda měla fatální důsledek. Ruka zaklíněná mezi kamion a potrubí dopadla hrozivě. „Kouknul jsem na ruku a uviděl jen pahýl. Všude trčely kosti a stříkala krev,“ vzpomíná dnes devatenáctiletý Lambru.

Nehoda mohla dopadnout mnohem hůře, i tak znamenala rozdrcená ruka pro malého Cosmina zásadní životní zvrat. Vždyť hrozilo, že se nikdy nestane fotbalistou a neoblékne vysněný dres Žlutých vlků!

19.března 2018 v 17:46, příspěvek archivován: 22.března 2018 v 12:53

VIDEO: Cosmin Lambru scored two goals as Romanian side FC Petrolul beat FC Aninoasa 7-1. The teenager lost his arm in an accident as a seven-year-old and now plays professional football with a prosthetic https://t.co/lWZHLBPnYU https://t.co/b6YQkm8IL8

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Cosmin Lambru scored two goals as Romanian side FC Petrolul beat FC Aninoasa 7-1. The teenager lost his arm in an accident as a seven-year-old and now plays professional football with a prosthetic https://t.co/lWZHLBPnYU https://t.co/b6YQkm8IL8

„V době nehody jsem začal budovat svou fotbalovou kariéru, ale rozhodl jsem se i po ní zůstat silný. Rodina stála při mně,“ vzpomíná Lambru. „Měl jsem obrovské štěstí, že se mne ujala fantastická doktorka Otilia Racasanová. Rozhodla se zachránit mi loketní kloub. Kdyby to při operaci neudělala, hrozilo by, že si ruku zlomím při každém pádu. A to by byl konec mého fotbalu a mého snu,“ dodává.

Po několika měsících v nemocnici a amputaci si Cosmin začal zvykat na protézu, která začíná pod loktem. „Ze začátku jsem měl rumunské, ty moc kvalitní nebyly, musel jsem je měnit každé tři měsíce,“ vzpomíná. V těžké situaci jej podržel právě jeho fotbalový klub, trenér na něj nezanevřel a držel mu dál místo v akademii. 

I když nevysoký a s protézou na levé ruce, kvůli níž se jako levák musel veškeré činnosti naučit dělat pravou, v mládežnických kategoriích střílel Lambru góly jako na běžícím páse.

Střih, podzim 2017. Osmnáctiletý Cosmin Lambru vybíhá na trávník v dresu FC Petrolul Ploješť, 15 000 diváků v hledišti šílí. I když se tým jeho srdce v tu chvíli pohybuje kvůli finančnímu bankrotu z roku 2015 pouze ve třetí rumunské lize, Petrolul soutěž zatím válcuje a má namířeno výš. A cení si svého hrdiny s mimořádným příběhem.

„Nejdřív chci dostat v týmu co nejvíc prostoru,“ říká skromně Lambru, jehož protézu na levé ruce kryje ještě obvaz. „Můj cíl je dávat góly a pomoct tak týmu do další ligy,“ dodává. Zatím se mu to daří, v druhém utkání po zimní pauze přispěl k výhře Ploješti nad FC Aninoasa dvěma góly, celkově jich letos má pět.

Při každém souboji si musí na ruku dávat pozor, s fanoušky si po zápase plácá pravou. 

I tak je Cosmin Lambru tam, kde chtěl být už jako sedmiletý chlapec, když si kráčel ulicí svého rodného města. V A týmu Žlutých vlků. I bez ruky ale už ví, že může zamířit ještě výš. „Doufám v národní dres, To je sen každého, a tedy i můj,“ říká rumunský mladík.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...