3. září 2015 7:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Jasná záležitost? Kazašský fotbal prožívá nejlepší éru historie, varuje Čech

Brankář Petr Čech na tréninku fotbalové reprezentace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brankář Petr Čech na tréninku fotbalové reprezentace. | foto: ČTK

PLZEŇ Když kapitánskou pásku v národním mužstvu na levou paži navlékl poprvé, Češi před osmi lety v kvalifikaci v Německu senzačně vyhráli 3:0. Ve čtvrtečním utkání proti Kazachstánu by však zastupující kapitán Petr Čech u žádného překvapení asistovat nechtěl.

Češi jako velký favorit nutně potřebují tři body v boji o postup na Euro 2016.

Jako kapitán jste mimo jiné vedl tým už v prvním vzájemném duelu v Astaně (výhra 4:2 – pozn. autora). Očekáváte dnes v Plzni jiný zápas?
Je to už pár měsíců, takže se může stát, že kazašské mužstvo bude hrát jiným způsobem. Důležité je, abychom my ten zápas zvládli, měli ho od začátku pod kontrolou a zvítězili. Přesně to bychom chtěli zopakovat. Ale pozor, tamní fotbal prožívá nejlepší fotbalové období v historii, Astana postoupila do Ligy mistrů. To může mít pozitivní efekt.

ČESKO–Kazachstán

  • Výkop: dnes ve 20.45
  • Rozhodčí: Strömbergsson – Culum, Gustavsson (všichni Švéd.)
  • Předpokládaná sestava Česka: Čech – Kadeřábek, Suchý, Procházka, Limberský – Darida, Pavelka (Vaněk) – Kopic (Skalák), Dočkal, Krejčí – Lafata
  • Pořadí ve skupině A: 1.Island 15b., 2. ČESKO 13, 3.Nizozemsko 10, 4.Turecko 8, 5.Lotyšsko 3, 6.Kazachstán 1

A naopak, může na vás mít negativní dopad, že vedle Rosického nemohou hrát další zkušení hráči Sivok, Plašil či Pilař?
Vždycky je škoda, když někdo vypadne kvůli zranění. Ale je tu šance pro ostatní, aby se ukázali. A řekli si o trvalejší místo. Připravovali jsme se poctivě, trenéři v přípravě využili všechny hráče, takže jsme nachystaní. Věřím, že ti, kteří nastoupí, zápas zvládnou.

Češi nutně potřebují vyhrát. Co když nováčci podlehnou nervozitě? Nemáte z toho obavy?
Ať hlavně každý hraje svůj fotbal, předvede výkon ze svého klubu, díky kterému se dostal do národního týmu. Ať hrají, jak nejlíp umí, a nevnímají, jak je ten zápas důležitý a že někdo nastupuje úplně poprvé.

Jak se cítíte vy? Za srpen jste v novém angažmá v Arsenalu odchytal pět zápasů?
Moje zápasové zatížení se vrátilo do normálu. Věřím, že se to na mně projeví a podám výkon, který všichni očekávají.

Na koho zkazašského mužstva si musíte dát pozor?
Jejich největší síla je v tom, že hrají jako tým. Pokaždé se snaží zápas odmakat, odbránit, uhrát co nejlepší výsledek. Mají šikovné hráče, kteří nám dělali problémy už v prvním zápase. Ale stejně nejdůležitější je, jak budeme hrát my.

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?