Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Když se Španělé rozzlobí, tak budou zlí, varuje český nároďák Jarošík

Sport

  18:00
ZARAGOZA/PRAHA - Ve službách španělské Zaragozy už si mnohokrát vyzkoušel, jak těžké je sebrat Xavimu míč, uhlídat Davida Villu nebo zastavit Andrése Iniestu. Ve svých třiatřiceti letech už odmítá obránce Jiří Jarošík obnovit reprezentační kariéru, přesto českému národnímu týmu před pátečním zápasem kvalifikace Eura 2012 se Španělskem radí: "Hrát snimi otevřenou a vyrovnanou partii je cesta do pekel."

Jarošík se snaží zastavit Ronalda. foto: ČTK

LN V čem je tým mistrů světa a Evropy podle vás tak výjimečný?
Španělé měli skvělé hráče i dřív a nic nevyhráli. Teď se ale všechno změnilo. Každá reprezentace potřebuje trochu štěstí při losu šampionátu i v zápasech. Jenže u Španělska je to něco víc. Dospěla jim totiž generace Xaviho, Iniesty, Busquetse, která táhne Barcelonu za trofejemi už pár let. Právě oni přinesli své zkušenosti, sílu a fotbalovost do národního týmu a sjednotili zemi. Dřív se ve Španělku tlačilo na to, aby hrálo stejně hráčů z Barcelony i Realu Madrid. Teď se to neřeší a všichni táhnou za jeden provaz.

LN Jsou středopolaři Xavi s Iniestou pro reprezentační zálohu opravdu tak nepostradatelní?
Záloha je hlavní důvod, proč Španělé momentálně přehrávají všechny ostatní země. Na soupisce ale nejsou jen oni, ale i spousta dalších skvělých kluků, kteří dozráli do správného věku.

Na únorový přípravný zápas s Kolumbií povolal trenér Vicente del Bosque hned sedm zástupců Barcelony. Myslíte, že hodně spoléhá na to, že se hráči znají z klubu, a jsou proto sehraní?
Styl, který hraje Barcelona, předvádí i španělská reprezentace. Společně pak udávají směr mezinárodnímu i klubovému fotbalu. Proč by to taky měli měnit, když jim to přináší takové úspěchy?

Sám víte nejlépe, jaké to je, postavit se proti takovým hvězdám. Mají to s nimi soupeři těžké?
Jsou silní po všech stránkách – psychicky, individuálně i fyzicky. Poznáte to na každém jejich dotyku s míčem. Velká přednost je i to, že fungují kolektivně jako tým. Kdybych měl najít největší rozdíl mezi minulým Španělskem atím současným, použil bych za příklad Real Madrid s Barcelonou. Barcelona táhne za jeden provaz, Real je pouze tým přeplněný hvězdami a individualitami.

Dá se na ně nějak připravit?
Hrát se dá vždycky s každým. Ani Španělům se teď nedaří. Pohráli 4:0 přátelské utkání s Portugalskem, pak porazili Kolumbii jen 1:0. Z obou zápasů by se dal vyčíst způsob, jak uspět. Musíme si ale uvědomit, že Španělé mají za sebou spoustu ligových zápasů a stejně pořád udržují tempo a vysokou laťku v reprezentaci. Všichni je chtějí porazit, ale oni si stále zachovávají tvář. V tom je obdivuji. Jsou fantastičtí a obávám se, že Česko je teď kvalitou úplně někde jinde.

Jarošík a Arbeloa.

Jak se vlastně chystá Zaragoza, když ji čeká zápas s Barcelonou?
I pro nás je to velký svátek. Moc dobře víme, že se s nimi nedá hrát otevřená partie. Když se totiž rozzlobí, tak jsou opravdu zlí, což platí i pro reprezentaci. Asi to nejde jinak, než se zabetonovat, vyrážet do brejků nebo čekat na standardní situaci. V současnosti asi neexistuje tým, který by mohl s Barcelonou a Španělskem sehrát ve všech ohledech vyrovnaný zápas.

Jaká taktika by naopak znamenala cestu do pekel?
Právě snaha rovnat se se Španělskem jako sobě rovným. Myslím ale, že to český tým ani nenapadne. Přesto bych neztrácel naději. Kluky požene velká motivace, zápas bude hodně sledovaný a určitě se vzedmou k maximálnímu výkonu.

Na jaký výsledek mohou Češi podle vás pomýšlet?
Pořád se umí proti lepším soupeřům předvést. Proto si přeji, aby to byl hlavně atraktivní fotbal. Těžko se mi to říká, ale spíš prohrajeme. Na výsledku podle mě nezáleží tolik jako na tom, aby kluci předvedli dobrý fotbal. To je může nakopnout do zbytku kvalifikace, což se jim v boji o baráž neztratí.

Mluví se ve Španělsku o zápase s českou reprezentací?
Teď se spíš mluví o lize. Barcelona ztratila dva body, čehož může využít Real. To je tady velké téma na prvním místě. Možná se to začne řešit až poté, co se během víkendu odehraje ligové kolo a přijde reprezentační přestávka.

Nevíte, jak soupeř vnímá výběr trenéra Michala Bílka?
Nemám, s kým bych to konzultoval. Všichni tu samozřejmě vědí, že nám skončila éra Poborského, Nedvěda adalších hvězd. Není ale zas tak dávno, co si nás celá Evropa vážila. Proto si myslím, že nás nepodceňují.

Fanoušci v Granadě, kde se utkání uskuteční, vykoupili lístky za devět hodin. Pro místní to asi bude velká událost...
Žít tím budou hlavně v Granadě, kam národní tým nezavítá každý den. Já jsem spíš čekal, že se zápas odehraje na některém z velkých stadionů v Madridu, Barceloně či Seville.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...