Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Koeficient v ohrožení, bránit českou pozici už bude jen Sparta

Sport

  16:53
PRAHA - Krach českých fotbalových klubů bude mít vliv i na pohárový koeficient. Vylepšit ho může už jen Sparta, a tak útok na 12. příčku zaručující přímé místo v základní skupině Ligy mistrů nyní vypadá nereálně. Důležitější bude alespoň udržení současných pozic.

Radost hráčů Sparty. foto: ČTK

V elitní dvacítce jsou jen dvě země, které v prvních třech předkolech evropských pohárů ztratily už tři zástupce. Izrael a... Česko.

Kvalifikaci Evropské ligy nezvládly Plzeň, Mladá Boleslav ani Liberec. Česko zatím letos získalo jen 1,75 bodu, takže líp jsou na tom i Kazachstán (3,375 bodu), Lichtenštejnsko (2,5) nebo Ázerbájdžán (2,125).

Na celkovou dvanáctou příčku, která znamená přímý postup do základní skupiny Ligy mistrů, to proto v tuto chvíli nevypadá. Česko na ni sice ztrácí jen 1,2 bodu, ale Turecko má ve hře ještě čtyři týmy.

To Sparta už je na všechno sama. Ve 4. předkole Evropské ligy, ve kterém narazí na nizozemské Zwolle, může koeficient zvednout o půlbod a v případné základní skupiny maximálně o další tři body. Ale to by musela všechny zápasy vyhrát.

ČTĚTE TAKÉ

„Tři roky jsme přispívali nejvíc my, snad to letos za nás vezme Sparta a nějaké body udělá. Ať je to v lize jak chce, tak v pohárech bychom všichni měli držet spolu,“ zdůraznil plzeňský obránce David Limberský.

Spíš než pomýšlet na takřka nereálné 12. místo by si Česko mělo hlídat záda. Důležité je udržet umístění mezi nejlepšími patnácti, což zaručuje dvě místa v kvalifikaci Ligy mistrů.

Patnácté je v současnosti Rumunsko, které naposledy získalo body právě na úkor českého fotbalu (jeho týmy vyřadily Plzeň a Liberec). Jeho aktuální ztráta je 3,201 bodu. Ještě o 1,22 bodu víc je zpátky šestnácté Rakousko.

Kolik bodů musí Sparta uhrát, aby Česko nekleslo na šestnáctou a horší pozici, se těžko odhaduje.

Marek Matějovský v souboji s Markusem Rosenbergem.

Pokud by se uřadujícímu mistrovi opravdu dařilo, může letošní český koeficient atakovat pětibodovu hranici. Tak jako se to povedlo v sezoně 2011/2012, kdy do hlavní fáze pohárů postoupila jen Plzeň. Ta však získala i bonus za účast v základní skupině Ligy mistrů, který se za Evropskou ligu neuděluje.

Rumunsko v posledních čtyřech letech získalo průměrně 5,2935 bodu. Rakousko přesně čtyři body. Pokud by obě země průměr dodržely, tak by Česko svou 14. příčku udržet mohlo. I když samozřejmě jen v případě, že Sparta postoupí do hlavní fáze Evropské ligy a tam uhraje alespoň průměrné výsledky.

Jak Rumunsko, tak Rakousko však mají lepší výchozí pozici, kterou si český fotbal tento týden pokazil. Udrží se Česko mezi nejlepší patnáctkou?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!