Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Korupční kauza Olomouce se vrací k okresnímu soudu

Olomoucký brankář Petr Drobisz u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olomoucký brankář Petr Drobisz u soudu | foto: ČTK

OLOMOUC Korupční kauza mezi fotbalovými kluby Sigma Olomouc a Bohemians Praha se znovu vrací k olomouckého okresnímu soudu. Soudci krajského soudu jeho původní rozsudek nedávno zrušili a případ vrátili k novému projednání. Rozhodli tak v neveřejném jednání.

Důvody svého kroku zatím soud nesdělil, protože dosud není vypracováno rozhodnutí. Pro čtveřici obžalovaných aktérů z obou klubů to znamená, že se rozuzlení kauzy může protáhnout až o několik měsíců.

Informaci potvrdil jeden z obhájců. Tuší to i soudce Aleš Vašků, který se případem několik měsíců na okresním soudu zabýval. Případ se týká tři roky starého údajného úplatku ve výši 300.000 korun, který měl zajistit Olomouci výhru ve vzájemném ligovém utkání.

Olomoucký okresní soud původně loni v říjnu olomouckého brankáře Petra Drobisze obžalovaného z podplácení a tehdejší hráče střížkovského klubu Miroslava Obermajera, Davida Zoubka a prezidenta Bohemians Praha Karla Kapra zodpovídající se z přijímání úplatku zprostil obžaloby. Podle něj bylo sice prokázáno, že peníze ze strany Sigmy byly klubu Bohemians předány, ale neprokázalo se, že by se na podplácení podíleli samotní obžalovaní. Soudce proto neměl dostatek jednoznačných důkazů.

Ani soudce Vašků zatím nezná důvody

V lednu letošního roku se proti rozhodnutí soudu odvolal státní zástupce, a případ se tak dostal na stůl krajskému soudu. Senát poté kauzu v neveřejném jednání projednal v květnu. Během něj rozhodnutí okresního soudce zrušil a případ mu vrátil k novému projednání.

Tuší to i soudce Aleš Vašků, který se případem několik měsíců na okresním soudu zabýval. "Slyšel jsem to kuloárně, ale ještě jsem to nedostal, nevím ani z jakého důvodu. Spis ještě nemám," řekl Vašků. Soudci krajského soudu nechtěli svůj postup komentovat, informace podle mluvčí olomouckého krajského soudu Lucie Böhmové bude možné zveřejnit až po doručení rozhodnutí účastníkům.

Podle Drobiszova obhájce Petra Konečného zatím lze jen spekulovat, co je k takovému kroku vedlo. "Těžko říci, jaké vady tam našli, když ani nenařídili veřejné jednání. Může to být od drobné vady až po to, že nemusí třeba souhlasit s postupem soudce a právním hodnocením. Ale to je z mé strany jen spekulace. Čekáme nyní na písemné vyhodnocení," řekl Konečný.

Kauza se znovu odkládá. Zřejmě o několik měsíců

Vrácení případu pro všechny čtyři obžalované znamená, že se kauza může definitivně uzavřít až za několik měsíců. Komplikace je to například pro Drobisze, který se brání proti trestu od disciplinární komise. "Má podanou žalobu na rozhodnutí svazu, že nemůže hrát. Dostal 18 měsíců, má za sebou rok. Než se vlastně rozhodne, má už celý trest vykonaný. I kdyby v budoucnu soud v Praze třeba zrušil rozhodnutí svazu, protože byl nevinný, bude mít trest už stejně odpykaný. Fotbalové věci fungují mnohem rychleji než soudy," dodal jeho obhájce.

Kvůli údajné korupci disciplinární komise už předloni v dubnu potrestala Bohemians Praha pokutou ve výši šest milionů korun a odpočtem dvaceti bodů za to, že při vyšetřování korupční kauzy ani na třetí pokus klub nedodal věrohodné důkazy a pak nenastoupil k utkání proti Bohemians 1905.

Olomoucký klub u disciplinárky loni v srpnu dostal čtyřmilionovou pokutu a přišel o devět bodů v tabulce. Brankář Drobisz obdržel pokutu 200.000 korun a zákaz činnosti na 18 měsíců, dvouletý zákaz výkonu funkcí ve fotbale dostal bývalý ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Socha Zlatana Ibrahimovice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Socha Zlatana Ibrahimovice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

Socha Zlatana Ibrahimovice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...