3. května 2016 20:20 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kosovo už je v UEFA. ‚Otevře to Pandořinu skříňku,‘ protestují Srbové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Slavící člen kosovského týmu po přijetí do UEFA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavící člen kosovského týmu po přijetí do UEFA. | foto: Reuters

Budapešť Kosovo se stalo 55. členem Evropské fotbalové unie. Přijetí bývalé srbské enklávy schválilo valné shromáždění na kongresu UEFA v Budapešti nejmenším možným poměrem hlasů 28:24, dva hlasy byly neplatné.

Proti přijetí nového člena před volbou protestovali Srbové, kteří neuznávají Kosovo za suverénní stát, a hodlají úterní rozhodnutí napadnout u Sportovního arbitrážního soudu v Lausanne. „Je to politický a nikoli fotbalový návrh. Vyvolá to pobouření v regionu a otevře Pandořinu skříňku po celé Evropě,“ varoval před hlasováním šéf srbského fotbalu Tomislav Karadžič. „Fotbal nesmí překročit určitou linii změnou hranic jakékoli země a přijetí samozvané republiky Kosovo by bylo překročením takové linie,“ řekl.

I když FIFA neumožňuje fotbalistům změnit dres seniorské reprezentace, Kosovo by rádo získalo výjimku. „Obrátili jsme se na FIFA s přímým dotazem a čekáme jasnou odpověď. Do té doby k tomu nemáme co říct,“ řekl agentuře Reuters ředitel legislativy UEFA Alasdair Bell.

Získají hráče z Albánie a Švýcarska?

Kdyby Kosovo uspělo, mohly by přijít o své reprezentanty Albánie a také Švýcarsko, za které hrají hvězdy kosovského původu jako Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri a Valon Behrami. Předseda albánské asociace Armand Duka by případné nároky Kosova na přechod hráčů do národního týmu podpořil. „Máme v týmu hráče kosovského původu a bohužel je možná ztratíme, ale o to tady nejde,“ řekl.

Jako plnohodnotný člen UEFA nyní může Kosovo i jeho fotbalové kluby začít hrát oficiální kontinentální soutěže. To je první krok nezbytný pro přijetí do FIFA. Toho se země může dočkat už na kongresu FIFA příští týden v Mexiku. Kosovo by tak ještě mohlo stihnout zářijový začátek kvalifikace MS 2018. Mezinárodní federace už bývalé jihosrbské provincii, která vyhlásila nezávislost v roce 2008, povolila v lednu 2014 hrát přípravné reprezentační zápasy s týmy mimo země bývalé Jugoslávie. Zatím se ale musí obejít bez vlajek či jiných státních symbolů a hymny.

ČTK
  • 1Diskuse