Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kouč Bílek varuje: Lichtenštejnci již nepatří do fotbalového suterénu

Sport

  19:58
VADUZ - Lichtenštejnský fotbal už dávno nepatří do evropského fotbalového suterénu. To tvrdí před historicky prvním zápasem obou reprezentačních výběrů český trenér Michal Bílek. Srovnání s dalšími fotbalovými trpaslíky v čele se San Marinem či Andorrou podle něj neobstojí. Nynější Lichtenštejnsko je tým plný profesionálních hráčů, kteří dobře zvládají taktiku.

Česko - Skotsko (Hubník a Rosický). foto: ČTK

Bílek se už od sobotního rána snaží tým i jeho okolí oprostit od všeobecného názoru, že třetí kvalifikační zápas bude selankou vedoucí k jasné výhře.

Lichtenštejnci věří, že Češi ještě nejsou sehraní

Lichtenštejnští fotbalisté chtějí v brzké době překvapit bodovým ziskem v utkání s favoritem a nejraději by se dočkali už v úterním duelu s českou reprezentací v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. Hodlají k tomu prý využít nesehranosti českého týmu.

Lichtenštejnci na výhru čekají tři roky a za tu dobu uhráli jen tři remízy, před zápasem se svěřenci trenéra Michala Bílka jim však nechybí sebevědomí.

"Chceme to každému soupeři co nejvíce ztížit. Dali jsme si za cíl bodovat alespoň ve dvou kvalifikačních zápasech. A to hlavně doma," citoval deník Vaterland trenéra Hanse-Petera Zaugga.

Se svým týmem málem v minulém utkání zaskočil Skoty, se kterými prohrál až gólem v nastavení. Proti Čechům si přeje, aby jeho svěřenci předvedli ještě lepší výkon. "Chceme se ještě zlepšit. Z naší hry mám dobrý pocit. Pokud budeme v obraně tak pozorní, jako v posledních zápasech, tak můžeme překvapit," uvedl.

Podobného názoru je i zkušený stoper Martin Stocklasa, který má české předky. "Jsme zralí na překvapení. Čím dříve se tak stane, tím lépe," řekl Stocklasa, jehož start byl kvůli nachlazení ohrožen. Nakonec by však měl být připraven stejně jako útočník Philippe Erne, kterého trápilo svalové zranění.

Podle Lichtenštejnců nejsou Češi už tak nebezpečným týmem, jakým bývali před pár lety. "Už to není tak špičkový tým. Stále však mají velmi silné jednotlivce. Ještě ale nejsou tak sehraní, což může být naší výhodou," řekl Zaugg.

"To by byla naše záhuba. Musíme se udržet v naprosto stejné koncentraci jako se Skotskem. Je to naprosto stejný zápas, jsou za něj stejně tři body pro vítěze," odmítl Bílek srovnání soupeře s týmy, které v minulých kvalifikacích potkali čeští fotbalisté a lehce si s nimi poradili. Lichtenštejnsko prý ukázalo svoji sílu už ve Skotsku, kde prohrálo až gólem v nastavení.

"Na jejich hře je znát velká zkušenost a každý brejk může být nebezpečný. Stačí se ale podívat i na výsledky z posledních let, jen Německo a Španělé je porazili vyšším rozdílem," varoval Bílek. Reprezentační kapitán Tomáš Rosický ujistil, že tým soupeře nepodcení.

"Je na nás starších, abychom to nedopustili. Pokud bychom přistupovali ke kvalifikačním zápasům rozdílně, pak by to dopadlo hodně špatně," uvedl třicetiletý záložník. I na to bude trenér upozorňovat své hráče v den utkání při rozboru videa.

"Dnes jsme ještě hodnotili Skotsko a doplňovali poslední informace o nadcházejícím soupeři. Každopádně musíme vyhrát i zítra, abychom potvrdili vzestup," přál si kouč.

Trenér i hráči byli spokojeni s tím, že ve Vaduzu přistáli už v neděli. "Ukazuje se to jako ideální řešení. Neprožívali jsme tradiční hektický přesun, hráči se mohli po cestě pořádně vyspat, někteří vyšli i na procházku na hrad. Je to dobrá volba, možná se k ní vrátíme i v budoucnu," pochvaloval si trenér nový model organizace cesty k soupeři.

Hráči změnu kvitovali. "Je to dobré, že si v den před zápasem kvalitně odpočineme. Já toho třeba moc nenaspím, ale dnes jsem pouze odpočíval na hotelu, ani na procházku jsem nevyrazil. Ovšem tak mi to vyhovuje, cítím se dobře," doplnil ho Rosický.

Autor:

Mohlo by vás zajímat