Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V reprezentaci není mrtvý tým, zdůrazňuje brankář Čech

Petr Čech

  10:27
SOFIA (od našeho zpravodaje) - Zažil šestou kvalifikaci, z toho druhou neúspěšnou. "Dvojnásobně nás mrzí nepovedené domácí zápasy," ulevil si brankář české fotbalové reprezentace Petr Čech. Na závěr bojů o mistrovství světa 2014 vedl tým jako kapitán, po páteční výhře na Maltě (4:1) získali Češi tři body i v Bulharsku (1:0).

Petr Čech v utkání s Bulharskem. foto: Reuters

Jednatřicetiletý Čech za národní mužstvo v úterý v Sofii odchytal celkově 105. zápas. Byl vítězný a s nulou. Nemohlo to však přebít zklamání z toho, že Češi na světovém šampionátu příští rok v Brazílii budou chybět.

"Kvalifikaci jsme si prohráli dřív a hlavně doma. Dvakrát jsme prohráli, dvakrát remizovali v zápasech, v nichž jsme měli převahu a mohli je vyhrát. Stačily dva tři body a všechno bylo jinak," řekl krátce před úterní půlnocí na stadionu v Sofii.

Je asi zbytečné se ptát, jak moc litujete předchozích zaváhání?
Třeba co se týče zápasů venku, až na Itálii jsme to zvládli. Kvalifikace se rozhoduje doma. Buď si pomůžete, nebo si to zkazíte. My jsme bohužel hráli daleko líp venku.

V Bulharsku jste gól nedostal, přesto domácí fotbalisté pár možností měli. Co bylo nejnebezpečnější?
Všechny rány jsem viděl, neměl jsem problém ty míče pochytat. V prvním poločase jsme měli tři obrovské šance my, kdybychom jednu dvě proměnili, tak bylo po zápase. Takhle jsme nechali Bulhary žít, soupeř vycítil šanci. Kdyby dali první gól oni, mohl zápas vypadat jinak. Nakonec jsme ho dali my, navíc oni dohrávali v deseti, to je pohřbilo.

Neměl jste strach, že vás neproměněné šance mohou mrzet?
V průběhu kvalifikace jsme už takové zápasy zažili, měli jsme šance a nevyhráli jsme. To vás na hřišti napadne. V průběhu první půle jsme nad zápasem měli jasnou kontrolu. Věřili jsme, že když budeme hrát stejně, další šance přijde. Gól jsme nakonec dali z té nejmenší.

Dá se na výkonu z Bulharska stavět i v budoucnu?
Malta doma prohrála maximálně o gól, my tam vyhráli 4:1, což je dobrý výsledek. V Bulharsku nevyhrál nikdo, my po přesvědčivém výkonu. V tomhle to povzbuzení je, ale zklamání to nenahradí.

Bude národní mužstvo potřebovat zásadní změny, nebo jen kosmetické?
Bavíme se o tom dlouho, ale faktem je, že jiné hráče než ty, kteří jsou do národního týmu nominovaní, nemáme. To ať si každý uvědomí. Ti, kteří připadají v úvahu, už šanci dostali. Tím, že je trenér nepovolal znovu, tak asi nepřesvědčili.

V nominacích tedy chyba není?
Národní tým se pořád bude tvořit z okruhu pětatřiceti čtyřiceti hráčů, co v něm už byli. Uvidíme, jestli se chytne někdo z mladých, ale momentálně nikdo takový není. Je samozřejmě velké zklamání nepostoupit na mistrovství světa, ale chybí nám hráči, kteří by stabilně nastupovali ve velkých klubech. Na druhou stranu, nejsme daleko od ostatních. Propad není obrovský, nejsme v žádné krizi, ale měli bychom se snažit věci zlepšit, aby dorostla další generace.

Takže to není mrtvý tým?
Určitě ne. Chybělo málo a mohli jsme být v baráži. Ale na kdyby se fotbal nehraje, fotbal je spravedlivý. Postoupí ti, co si body uhráli. My to nedokázali, jsme zklamaní. Je zapotřebí se zamyslet a vychovávat víc hráčů do budoucna. Jsou věci,které se dají zlepšit, co se týče mladších kategorií i prvního týmu. My si k tomu své řekli, je na vedení, aby vyhodnotilo, co je nutné změnit a zlepšit.

Autor:

Prodej bytu 2+1 České Velenice
Prodej bytu 2+1 České Velenice

Sídliště na Sadech, České Velenice, okres Jindřichův Hradec
2 495 000 Kč

Mohlo by vás zajímat