Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je v ohrožení? Kouč Sparty Lavička cítí sílící tlak

Sport

  23:03
PRAHA - Čtvrtá porážka v řadě staví letenského kouče Vítězslava Lavičku do nelehké pozice. Když před čtyřmi lety opouštěl Spartu, bylo to právě po sérii špatných výsledků a prohraném derby. Nyní v Edenu jeho tým podlehl Slavii 0:1 a trenér může být opět v ohrožení. "Nerad používám silná slova jako je krize. Stále ještě můžeme uhrát dobré výsledky," brání se kouč.

Trenér fotbalistů Sparty Vítězslav Lavička foto: Reuters

Co stojí za dalšími ztracenými body?
Já a všichni sparťané cítíme velké zklamání. Přijeli jsme do Edenu vyhrát a mrzí nás, že jsme zklamali sami sebe i naše fanoušky. Chtěl bych pogratulovat Slavii, že byla o jeden gól lepší. A zase rozhodla standardní situace, ze které jsme inkasovali, což se nám stává opakovaně. Ale naším hlavním problémem, který nás v posledních utkáních trápí, je útok. Musíme ukázat lepší kvalitu a efektivitu v zakončení.

Proč jste znovu inkasovali ze standardní situace?
Je to způsobené nedůsledným bráněním a hrubými individuálními chybami. Slavia je při standardkách hodně silná, to jsme věděli. Obránce Martin Latka je umí hlavou dobře zakončovat a jiní hráči zase skvěle rozehrát.

REPORTÁŽ ZE ZÁPASU

Čím to, že vás pražský rival většinou přehrával?
Jedním z rozdílů je, že Slavia měla na hřišti jeden nebo dva x faktory. Martin Latka, který rozhodl brankou a Karol Kisel, jenž měl obrovský vliv na herní projev soupeře. Souhlasím s tím, že nám chybí kvalita a efektivita v útoku. Léonard Kweuke nás na začátku sezony držel, ale v posledních utkáních upadá. Očekáváme od něj hodně, ale jemu se poslední dobou moc nedaří. Václav Kadlec zase hodně dřel, ale nestačilo to.

Myslíte, že na to má vliv i mladý tým Sparty, který podává nevyrovnané výkony?
Mladí kluci v sobě mají velký potenciál a jsou zápasy, kdy ukáží na hřišti skvělé věci. Jenže máte pravdu, že jim schází stabilita výkonů. Odsuzovat a házet přes palubu je ale nemůžeme. Start do sezony nám vyšel a teď kreativita pokulhává. Méně zkušení hráči ale s každým tak těžkým utkáním sbírají zkušenosti. Je velká škoda, že chybí Marek Matějovský. Moc by chtěl hrát a hodně nám chybí. Musíme si ale poradit i bez něj.

Cítíte, že vaše trenérská pozice v klubu začíná být ohrožena?
O tom bych se nechtěl bavit. Je to pro nás velká nepříjemnost a komplikace. S každou porážkou je cítit sílící tlak od médií, fanoušků i vedení klubu. Já ale věřím, že i tato mladá Sparta má tolik síly a vnitřního charakteru, že se s tím dokáže porvat.