Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární Brazilec Pelé: zůstává uctívaný a nedostižný

Sport

  15:00
PRAHA - Zkuste najít někoho, kdo si troufne otevřeně tvrdit, že je lepším fotbalistou než Pelé. Nikdy neuslyšíte, že Pelé je podobný Messimu. Ne, sedmdesátiletá brazilská legenda naopak zůstává vzorem, ke kterému se některé hvězdy umějí přiblížit víc, další zůstávají vzdálené.

Pelé loboval za Rio. foto: ČTK

Co posouvá Pelého před všechny, je rychlost, s jakou se vyšvihl mezi nejlepší fotbalisty světa. Všestnácti letech začal v dresu Santosu počítat první góly do své víc než tisícové sbírky, o rok později si zahrál poprvé za reprezentaci Brazílie, ještě nebyl plnoletý a vyhrál poprvé mistrovství světa.

Na Pelém je úchvatné, že prostě vstoupil na scénu a Edsona Arantese do Nascimento pak nešlo přehlédnout – od prvního do posledního zápasu. "Už od začátku měl všechno. Rychlost, techniku, střelbu, výskok, taktické myšlení," vyzdvihuje Pelého přednosti Josef Jelínek, jeden zčeskoslovenských vicemistrů světa z roku 1962.

Porovnávat fotbalovou genialitu je obtížné. Škoda, že se éra Pelého minula s obdobím slávy Maradony, Zidana či Messiho a ve vrcholné formě se zmínění velikáni na hřišti nemohli potkat. V porovnání se současnými měřítky můžete namítnout, že se hraje rychleji as větším důrazem. Stačil by Pelé zvýšeným nárokům? Nepřipravili by ho obránci onevyčerpatelnou chuť hrát si s míčem a umotat soupeře vynalézavými nápady?

Je nutné připomenout, že ani Pelé nepůsobil v dobách, kdy si hráči počínali zrovna v rukavičkách. Na třech ze čtyř světových šampionátů, kterých se Pelé zúčastnil, rozhodčí ještě nepoužívali žluté ačervené karty, trestající ostré fauly.

Messi a Pelé. 

Během šampionátu v Anglii vroce 1966 vytasili soupeři proti jeho lehkosti až nevybíravou brutalitu. Špatné vzpomínky si brazilský král zachoval na úvodní utkání sBulharskem. "Jeho hráči mě neustále podráželi a kopali do mě jako do řepy," stěžoval si a vynechal následující utkání s Maďarskem. Bulharským příkladem se nechali inspirovat Portugalci. Tehdy se ještě nesmělo střídat, proto Pelé musel vydržet kulhat až do trpkého konce.

V návalu zklamání se zařekl, že na příštím mistrovství se už neukáže, ale pak změnil názor. Celý svět ho proto o čtyři roky později v Mexiku viděl slavit třetí titul. Pelé to zařídil – nejcennější pohár patřil natrvalo Brazílii.

Ještě pochybujete o Pelého výjimečnosti? Připočtěte mu k dobru značnou zátěž. V průměru sehrál 65 zápasů za rok, k tomu se Santosem často cestoval, na odpočinek zbývalo málo času.

Nikdy nechtěl být kapitánem, ale i to vlastně dává smysl. Podle Pelého by to bylo vlastně zbytečné. "Jakožto Pelé mám u hráčů respekt i tak. Když byl kapitánem někdo jiný, měli jsme v mužstvu autoritu hned dva," vysvětloval.

Pro fotbalový svět zůstává nedotknutelným i proto, že se na trávníku vyhnul kontroverzním momentům. Nikdy nemusel vysvětlovat gól rukou jako boží zásah po způsobu Maradony.

Po konci Pelého kariéry se možná ještě lépe ukázalo, jak mimořádnou veličinou se stal. Nemusel se pokoušet o comeback, nelákala ho možnost stát se trenérem, a přesto kamkoliv přijel, tam se rychle ocitl v centru pozornosti.

Nový Pelé už nikdy nepřijde. "Proč? Dondinho a Celeste zavřeli továrnu," zmínil svoje rodiče. A přidal úsměv. Typický Pelé.

Masopust: Pelé je pro mě pořád králem

Je pro vás Pelé nejlepším hráčem historie, anebo se přikláníte k názoru mladé generace, podle které už jde spíše o mýtus?
I když se po něm objevila řada výtečných hráčů, nyní třeba Messi, Pelé je pro mě pořád jediným králem. Uměl totiž všechno, věděl si rady v každé situaci. V mojí éře jsme si dělali legraci, že jedinou jeho slabší stránkou jsou daleké auty.

Se spoluhráči z Dukly jste poznali Pelého v roce 1959 na turnaji v Mexiku. Jak na vás působil?
Dobrosrdečný, usměvavý, skromný – a takový zůstal. Měsíc jsme bydleli v bungalovech společně s jeho FC Santos, Brazilci hráli na kytary, František Šafránek na housle a my jsme je naučili hrát čáru. Pelé už měl za sebou titul ze Švédska 1958, kde v necelých osmnácti poprvé zazářil, ale ani tehdy, ani později se nijak nevyvyšoval.

Právě Santos, který už byl považován za nejlepší tým světa, jste tam porazili 4:3. To muselo být jako sen, ne?
Tak nějak. Jeli jsme na ten zápas společným autobusem, oni doslova vtančili dovnitř. Když viděli, jak jsme bledí, na čemž nebylo nic divného, protože Santos měl za sebou šňůru sedmnácti vítězství, tak začali říkat "hermano", že to sehrajeme bratrsky. Jenže za deset minut vedli 2:0! Pak se mi povedlo snížit, chytli jsme se a dotáhli to k výhře, sedmdesát tisíc diváků bylo na nohou. Zpátky jsme ovšem jeli sami.

Věděli jste proč?
V závěru zápasu někdo z mexických fotografů za naší bránou Pelého urazil, bylo to něco o barvě pleti, po utkání tam Brazilci běželi a strhla se mela. Kvůli bezpečnosti pak musel tým Santosu zůstat ještě dvě hodiny v kabině. Když přijeli, u večeře nám gratulovali a přiznali, že jsme vyhráli zaslouženě. To bylo docela nečekané, doma jsme to neznali, Dukle se moc nepřálo.

Nikdy jste spolu nehráli za výběr světa. Mrzí vás to?
Koho by to nemrzelo? Nejblíž k tomu bylo v Londýně v roce 1963 při oslavách 100. výročí anglické asociace. Pelé tam byl, povídali jsme si, ale nehrál, už nevím proč. Zahrál jsem si s Di Stéfanem, Kopou, Eusebiem a dalšími, ale s Pelém jsem tu čest neměl.

V roce 2000 se Pelé nečekaně objevil v Praze, kde slavil šedesátiny, ale nesešli jste se. Proč?
S manažerem jsme byli dohodnuti, že za ním přijdu do hotelu, jeho o 21 let mladší manželka Asiria mi ale řekla, že Pelé kvůli únavě spí. A že nejdřív můžu přijít po obědě, jenže to už jsem musel točit v Mostě medailon ke svým sedmdesátinám. Je to trochu hořká vzpomínka, ale třeba to nebyla poslední šance.

Co byste Pelému popřál kjeho sedmdesátinám?
Štěstí a zdraví. A aby ještě dlouho propagoval fotbal po celém světě.

Jiří Jakoubek 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat