Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Sport

Legendární fotbalista Charlton, který před lety přežil pád letadla s hráči Manchesteru, onemocněl demencí

Bobby Charlton foto: Twitter.com/@SBCFoundation

Manchester - Anglické fotbalové legendě Bobbymu Charltonovi byla diagnostikována demence. O mozkové chorobě třiaosmdesátiletého mistra světa z roku 1966 informoval list Telegraph se svolením jeho manželky Normy, jež doufá, že by povědomí o diagnóze slavného fotbalisty mohlo pomoci ostatním.
  16:46

Zpráva o Charltonově onemocnění přišla po dva dny po úmrtí jeho bývalého spoluhráče Nobbyho Stilse a po červencové smrti jeho staršího bratra Jacka, kteří oba trpěli demencí.

Charlton byl klíčovým hráčem anglického týmu, jenž v roce 1966 na domácí půdě vybojoval pro kolébku fotbalu první a dosud poslední titul mistrů světa. V tomtéž roce také získal Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy.

V roce 1958 Charlton přežil mnichovskou leteckou tragédii, při níž zahynulo osm jeho spoluhráčů z Manchesteru United. O deset let později dovedl „Rudé ďábly“ k prvnímu triumfu v Poháru mistrů, když ve finále proti Benfice vstřelil dva góly.

Charltonových 249 branek v Manchesteru United a 49 gólů v anglické reprezentaci překonal až v nedávných letech Wayne Rooney.

Autor:

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...