Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Sport

Legendární fotbalista Panenka je ve stabilizovaném stavu. Převezou ho do Prahy

Antonín Panenka. foto: Reuters

Praha - Legendární fotbalista Antonín Panenka je ve stabilizovaném stavu a měl by být dnes převezen do Prahy k ošetřujícímu lékaři. Webu Bohemians 1905 to potvrdila Panenkova manželka Vlasta. Panenka, u nějž se potvrdila nákaza koronavirem, byl od středy hospitalizován v Benešově ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče.
  10:14

„Velmi děkujeme benešovské nemocnici za skvělou péči, kterou Tondovi poskytli na profesionální úrovni. Dnes ho převezou do Prahy, kde ho chce mít jeho ošetřující lékař pod svým dohledem,“ uvedla Panenková.

Panenka nicméně stále musí využívat kyslíkovou podporu. „Špatně se mu dýchá a má silný kašel. Když ho odváželi, moc jsem se o něj bála, ale dnes mi sám Tonda říkal, že bude bojovat a těší se, až bude po všem. Také mě překvapilo, že se to dostalo do celého světa. Je mým mužem mnoho let, ale netušila jsem, že ho tak milují i za hranicemi,“ prohlásila Panenková.

Ladislav Vízek a Antonín Panenka jsou dlouholetí kamarádi.
Ladislav Vízek a Antonín Panenka jsou dlouholetí kamarádi.

Bývalého kreativního záložníka nejvíce proslavila vítězná penalta ve finále ME v Bělehradu proti Německu, kterou tehdy netradičně kopl dloubákem doprostřed branky. Jeho „panenka“ se stala oficiálním fotbalovým termínem používaným po celém světě.

Panenka téměř celý fotbalový život strávil v Bohemians, kde zastává funkci čestného prezidenta. Čtyři roky působil v Rapidu Vídeň a v Rakousku ještě na závěr kariéry dohrával v nižších soutěžích. Za národní tým odehrál 59 zápasů a vstřelil 17 gólů. Vedle zlata z Bělehradu má Panenka i bronz z italského Eura z roku 1980, kdy byl také vyhlášen nejlepším fotbalistou Československa.

V roce 2008 dostal státní vyznamenání od tehdejšího prezidenta Václava Klause, loni se Panenka stal laureátem hlavní ceny Českého klubu fair play.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!