Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Leicester: sportovní senzace století. Vytrestal sázkovky, ty přesto neprodělají

Sport

  6:00
PRAHA - Fotbalisté Leicesteru City jsou novými šampiony Premier League. Poprvé ve 132leté historii. Po loňské sezoně, kdy se jen tak tak po postupu mezi elitu zachraňovali. Kurzy na jejich triumf byl před ročníkem 2015/16 nejnižší ze všech: 5000 ku 1. Ti, kteří jim věřili, mohou nyní slavit, přesto je jisté, že sázkové kanceláře triumf „Lišek“ nezruinuje.

Radost fotbalistů Leicesteru sázkovky nepotěšila. Ale ani je nezruinuje. foto: Reuters

Kurz na vítězství svěřenců Claudia Ranieriho v letošní sezoně Premier League mluvil jasně: jednalo se by o prvotřídní senzaci. Vlastně o největší v historii ostrovního sázení.

Jen pro porovnání: na olympijský triumf slavného britského skokana na lyžích „Létajícího“ Eddieho Edwardse v roce 1988 byl kurz 2500 ku 1! Že ten měl šanci uspět asi tak velkou, jako že planeta Země začne najednou obíhat kolem Měsíce, není třeba dodávat.

Přesto byl Leicester ještě větším outsiderem. A na rozdíl od Edwardse dokázal nedůvěru všech překonat.

Těm, kteří mu věřili, tak na ostrovech přinese výdělek 25 milionů liber (cca 850 milionů korun). To je nejvíce v historii pokud jde o sázku na úspěch konkrétního týmu, či jednotlivce.

„Už nikdy nebudeme podobný kurz opakovat. Jejich šance na úspěch byla směšná, oni ale přesto slaví,“ řekl David Williams, mluvčí společnosti Ladbrokes. Zároveň ale on i další kanceláře přiznávají, že ve ztrátě nebudou.

Radost fotbalistů Leicesteru po vítězství nad Southamptonem.

Na triumf Leicesteru si u nich vsadilo 57 lidí. Většina z nich při vkladu 20 liber. Výhra pro takové „šílence“ činí 100 tisíc liber, pořád je to ale méně, než kolik vydělají sázkovky na těch, kteří věřili tradičním rivalům.

Právě výše sázek na „Lišky“ dokládá, že jim vlastně nevěřili ani lidé, kteří tikety podávali. Často šlo o hec, zábavu, či rozmar pod vlivem alkoholu. „Lidé říkají, že děláte hloupé věci, když jste opilý, ale mě se povedla celkem dobrá věc,“ usmívá se nyní Leigh Herbert.

Jeden z těch, kteří patří do poslední kategorie. Ten chtěl nejdříve vsadit libru, nakonec se rozhodl pro pět. Část tiketu si nechal vyplatit od kanceláře pro jistotu dříve a zinkasoval 5600 liber. Zbylé tři libry ale nechal ve hře až do konce a celkem tak vydělal 20 600 liber (cca 720 tisíc korun).

Robert Huth a jeho spoluhráči stále ještě musí na oslavy titulu s fanoušky...
Radost fotbalistů Leicesteru po vítězství nad Southamptonem.

Nejvyšší výhra? 100 tisíc liber

Našli se i tací, kteří se z alkoholového opojení probudili a sázku na Leicester stáhli. Ladbroker přijal na začátku soutěže vklad na triumf Leicesteru v hodnotě pouhých 50 pencí. Sázkař ji po třech dnech a prvním vyhraném zápasu Ranieriho party stáhl.

Svojí netrpělivostí tak přišel za vsazených 17 korun o 125 tisíc (3600 liber). „Nesl to hodně těžko,“ potvrdil pro ESPN Williams. Podobný případ byl ale výjimečný.

Pravdou je, že hodně těch, kteří Leicesteru věřili, se nechali ještě před koncem soutěže vyplatit. Prostě a jednoduše podlehli tlaku. Na rozdíl od těch, kterým věřili.

Mimo jiné i muž, který mohl slavit nejvyšší výhru. Sázející z Warwickshire vložil při kurzu 5000 ku 1 na Leicester 50 liber. V březnu ale přijal nabídku Ladbrokes na vykoupení tiketu za 72 tisíc liber. Pokud by vydržel ještě pár týdnů, vydělal by o 178 tisíc liber více!

Kouč Leicesteru Claudio Ranieri.

Takto je dle sázkovek nejvyšší jednorázová výhra za historický triumf Leicesteru v Premier League 150 tisíc liber. 100 tisíc liber pak vydělal jistý John Micklethwait. Věrný fanoušek „Lišek“ a od února 2015 editor newyorské tiskové agentury Bloomberg News – John Micklethwait – sází na vítězství Leicesteru v soutěži, kterou právě hrají, už více jak dvacet vždy 20 liber.

Vyhrál podruhé. Poprvé ale takový balík. A je jisté, že také naposledy. Podobný kurz nyní na jeho milovaný klub už žádná sázková kancelář nevypíše. I když šance na to, že by se pohádka opakovala, je mizivá. I když...

„Nikdy neříkej nikdy. První pravidlo sázek, na které jsme u Leicesteru loni v srpnu zapomněli a které nám nyní důrazně připomněli“ dodává Williams.