7. května 2008 11:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Limuzína mezi stadiony

Jedna z posledních fází příprav. Nepostradatelný zelený koberec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z posledních fází příprav. Nepostradatelný zelený koberec. | foto: ČTK

Praha Až dnes večer začne éra fotbalistů Slavie na novém stadionu v Edenu, vstoupí i jejich fanoušci poprvé do světa luxusu a pohodlí, který v Česku znají jen hokejoví příznivci. I proto bude slavnostní otevření nového stadionu Slavie v českém sportu jednou z největších událostí roku.

Slávisté se z neoblíbeného Strahova vracejí do míst, kde naposledy nastoupili před osmi lety. Starý stadion však připomíná už jen stejná poloha hřiště. Otevření stadionu nebude velkým dnem jen pro fanoušky Slavie, ale i pro celý český fotbal. Eden je prvním stadionem v tuzemsku, který se svou úrovní blíží západoevropským arénám: na prvním místě je tady komfort fanoušků, který posouvá zážitek ze sledování fotbalu o několik tříd výš.

Pokud jste dlouhé roky chodili na neútulný Strahov, bude to podobná změna, jako přesednout ze zrezivělého favoritu do nablýskané limuzíny. "Stadion bude výjimečný svojí filozofií. Fanoušek by neměl přijít deset minut před utkáním a po jeho konci se zase zvednout. Naším krédem je otevřenost a přátelskost. Má to šmrnc," tvrdí Alexander Kliment ze společnosti E Side, investora stadionu. Pět let po otevření stadionu v Uherském Hradišti vyrostl v Edenu další stadion na zelené louce. Svými  parametry však nebude mít v Česku konkurenci.

Najdete tady dvě obří obrazovky, 14 stanků s občerstvením, 45 luxusních skyboxů, hotel a několik restaurací. "Nemůžeme čekat, že s takovým rozpočtem v Edenu vyroste originální stavba, jako je Calavatrův Olympijský stadion v Aténách. Ale je to kvalitní, čistá architektura, která nikoho neurazí," hodnotí architekt Martin Vokatý, který projektoval hokejovou 02 Arenu. Nová aréna předčí i dva nejmodernější stadiony v zemi, teplická Stínadla a sparťanskou AXA Arenu. Ta za Edenem pokulhává téměř ve všech ohledech a vyrovná se mu v jediném - podobnou kapacitou. Zatímco sparťanský stadion má oficiálně 20 374 sedadel, u slávistického se stále uvádí 21 tisíc, byť skutečná kapacita bude o několik stovek nižší. "Zatím se to pohybuje mezi 20 a 21 tisíci. Ještě ale můžeme jednu řadu sedadel domontovat," tvrdí Kliment.

Doháníme hokej

Stadion vyrostl za devatenáct měsíců a údajně vyšel na jednu miliardu korun. V rámci úspor sice nakonec dostal místo skleněné fasády levnější laminátovou, na komfortu v hledišti se ale nešetřilo. "Doháníme hokej, kde je přístup k návštěvníkům propracovaný už dlouho. Ve fotbale jsme první," míní Kliment. Přepychu, na který jsou už dávno zvyklí hokejoví fanoušci v 02 Areně, nebo Liberci si teď poprvé užijete i na fotbale. "Otevření  02 Areny posunulo hokejovou kulturu výrazně výš a stadion Slavie bude mít podobný efekt. Jsem přesvědčený, že je to cesta, jak se zbavit výtržností na stadionech," připomíná Vokatý.

Za větší komfort si však budete muset připlatit. V porovnání se Strahovem bude dražší občerstvení i cena vstupenek. S nárůstem bohatších fanoušků zároveň hrozí, že atmosféra na stadionu bude víc "sterilní". "Strahov nebyl pro Slavii domovem, stěhování proto bude mít pozitivní dopad," tvrdí Kliment. Dnes večer se ukáže. Hlasivky slávistů a především nový stadion čeká první velký test.

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na Lidovky.cz