Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Los baráže MS: Portugalsko narazí na Švédsko, Francie na Ukrajinu

Sport

  15:03
CURYCH - Fotbalisté Portugalska se v evropské baráži o účast na mistrovství světa 2014 v Brazílii utkají se Švédskem. Bývalí světoví šampioni z Francie vyzvou Ukrajinu. Zbývající dvojice tvoří Řecko - Rumunsko a Island - Chorvatsko. Rozhodl o tom los v Curychu. Úvodní zápasy se budou hrát 15. listopadu, odvety o čtyři dny později.

Los baráže mistrovství světa 2014 v Brazílii foto: ČTK

Los baráže o účast na fotbalovém mistrovství světa 2014

(první zápasy 15. listopadu, odvety 19. listopadu)

  • Portugalsko - Švédsko
  • Ukrajina - Francie
  • Řecko - Rumunsko
  • Island - Chorvatsko

V duelech Portugalska se Švédskem dojde na souboj hvězdných útočníků a kapitánů národních týmů Cristiana Ronalda a Zlatana Ibrahimovice. Soupeři se střetli patnáctkrát v historii a pouze ve třech případech zvítězil tým z Pyrenejského poloostrova. Ten však od roku 1984 Tre Kronor nepodlehl. "Proti Švédsku nás čekají dvě velmi těžká a vyrovnaná utkání. Přestože mají jednoho z nejlepších útočníků na světě, tak jsou silní jako celek," komentoval los portugalský trenér Paulo Bento. "Světové hvězdy jako Ronaldo a Ibrahimovic vždy umějí něčím extra změnit zápasy. Jsem rád, že jednu z nich máme, ale potřebujeme, aby hrál dobře celý tým," upozornil kouč Švédska Erik Hamrén.

Ve špatné výchozí pozici je podle statistik Ukrajina, která Francii neporazila ani v jednom ze sedmi duelů v historii. Svěřenci Michajla Fomenka navíc prohráli všechny čtyři dosavadní baráže o MS či o ME. Výběr ze země galského kohouta naposled porazil Ukrajince 2:0 ve skupině loňského Eura v Doněcku. "Ukrajina je tým, který nedostává příliš gólů, ale je dobré, že hrajeme odvetné utkání doma," zhodnotil los trenér Francie Didier Deschamps. Jeho výběr čeká podobně jako Portugalce druhá světová baráž za sebou.

Největší překvapení kvalifikace Island bude usilovat o premiérovou účast na závěrečném turnaji. S Chorvatskem však Seveřané oba předchozí vzájemné duely v roce 2005 prohráli. Island se zhruba 315 tisíci obyvatel se může stát nejmenším státem v historii světových šampionátů. Dosavadní rekord drží Trinidad a Tobago s populací 1,2 milionu. Kouč Seveřanů Lars Lagerbäck usiluje o čtvrté MS za sebou: na předchozích akcích vedl Švédsko (2002 a 2006) a naposledy v roce 2010 Nigérii.

Řecko se s Rumunskem v mezinárodním zápase utkalo poprvé už v roce 1930, když v rámci Balkánského poháru utrpělo debakl 1:8. Dohromady se soupeři střetli dvaatřicetkrát, poslední duel vyhrálo před dvěma lety Rumunsko 3:1. Čtyři vítězové baráže zkompletují třináctku evropských týmů na světovém šampionátu. Účast v Brazílii si prvními místy v kvalifikačních skupinách zajistili fotbalisté Anglie, Belgie, Bosny a Hercegoviny, Itálie, Německa, Nizozemska, Ruska, obhajujícího Španělska a Švýcarska.

Autoři: ,