Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Za posily utratil 20 milionů, tak majitel Plzně Paclík očekává titul

Tomáši Paclíkovi schází větší konfrontace s fotbalovou Evropou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáši Paclíkovi schází větší konfrontace s fotbalovou Evropou | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PLZEŇ Pátým rokem hraje o fotbalový titul a upřímně přiznává, že už si na to zvykl. Proto bude plzeňský boss Tomáš Paclík během jara s napětím sledovat, jestli Viktoria zůstane na vrcholu tabulky. V zimě znovu předvedl, že je silným hráčem na trhu, a na jaře chce být nejsilnější na hřišti. Majitel fotbalové Plzně svému mužstvu uložil: „Rádi bychom titul, pánové!“

Je Plzeň finančně zdravá natolik, že je připravená vyhrát ligu?
Samozřejmě, že chceme ligu vyhrát. Momentálně jsme na tom nejen finančně tak, že si myslíme, že na to máme. I když v české lize děláme fotbal ve srovnání s Evropou za směšné peníze, za Plzeň si nemůžeme stěžovat.

Takže nenastaly komplikace, když jste v létě zůstali bez evropských pohárů?
Upřímně, na poháry jsme si zvykli, ale finančně to není nic tak zásadního, protože Evropská liga, kterou jsme chtěli hrát, vychází zhruba na úroveň nákladů. Většinou utratíme, kolik v ní vyděláme. Pro nás je to ovšem sportovní problém.

Že vám chybí kvalitní zápasy s Evropou?
Ano, konfrontaci s evropským fotbalem potřebujeme, chceme-li se zlepšovat. Další věc je, že poháry chybějí našim fanouškům a partnerům. K nim samozřejmě počítám i město, které žije s námi. Fotbal udělal v posledních letech pro Plzeň hodně a město si to uvědomuje. Pátým rokem hrajeme o titul, dvakrát jsme hráli Ligu mistrů, což je pro regionální klub něco úžasného. Na druhou stranu nás město významně podporuje.

ČTĚTE VÍCE

Sám jste řekl, že jste si na poháry zvykli. Přemýšlíte, jak by vám ublížilo, kdyby se podruhé v řadě nepovedly?
Bylo by to stejné jako letos, ale nechci si to připouštět. Je jasné, že pohárové kvalifikace jsou nesmírně těžké, čím dál víc klubů z Východu se dostává na špičkovou úroveň. A zase to souvisí s penězi! Už v předkolech většinou narážíme na kluby, které jsou finančně silnější. Rumunská Ploješť, která nás vyřadila v létě, vydělává 2,5 milionu eur z televizních práv. My maximálně 400 tisíc. Z Polska zase vím, že Legia Varšava má rozpočet 26 milionů eur. Tomu nemůžeme konkurovat, ale jak vidíte, fotbal není jen o penězích, byť jsou limitujícím faktorem.

Klidně pokračujte.
Jsem v Plzni pět let a bral jsem to jako dlouhodobý úkol. Byť jsme výsledků dosáhli zajímavých a poměrně rychle, veřejnost nevidí to, na čem pracujeme zároveň. Budujeme infrastrukturu, což považuju za nejdůležitější. Jedná se o zázemí pro A-tým, tréninkové plochy, šatny, mládež. I když jsem spokojený s tím, co všechno už se povedlo, máme před sebou ještě roky práce.

Znovu jste si v zimě dovolili utratit přes 20 milionů korun za posily. Budete pod tlakem.
Není to tak, že bychom se s posilami upínali vyloženě jen k tomu, co nás čeká na jaře. Částečně posilujeme s dlouhodobou perspektivou. Proto jsme koupili třeba stopera Baránka nebo Vůcha z Teplic. Přestupovou politiku děláme z hlediska sportovní koncepce, která se nemění.

Ale za drobné nekupujete.
Ano, jsou to drazí hráči, ale my jsme si ty peníze vydělali, tak je částečně vracíme do českého fotbalu. Doplňujeme kádr, obměňujeme ho, většinou mladší za starší. Sledovali jsme všechny posily dlouhodobě, včetně Mahmutoviče, což byl extrémně výhodný nákup. Pro nás a snad i pro Teplice.

Snaží se ligové kluby využít toho, že peníze máte?
Samozřejmě se setkáváme s tím, že se částky šponují. To samé zažívá i Sparta. Proto spoustu přestupů neuděláme.

Největší šílenost prozradíte?
Třeba do Liberce jsem jednou jel v závějích, protože jsme měli zájem o záložníka Breznaníka. Jenže pan Karl, majitel Liberce, mi sdělil, že hráč je volný jen za 35 milionů. Tak jsem se otočil, sedl do auta a jel zpátky. U Šurala to bylo podobné. Když naopak letos chtěli Bakoše, maximálně jsme jim vyšli vstříc. Snad si to v Liberci budou pamatovat.

Trenér FC Viktoria Plzeň Miroslav Koubek (vpravo) a majitel klubu Tomáš Paclík...
Radost hráčů Plzně z prvního gólu.

Za jakou částku byste nikdy nešel?
Už jsme koupili hráče za částky, které jsou i víc než mezní, ale díváme se na to jinak. Řekneme si: Co si od obchodu slibujeme sportovně i ekonomicky? Může hráč ještě někdy přestoupit do zahraničí? Třeba Vláďu Daridu jsme prodali do Freiburgu za mimořádnou částku i na německé poměry, a to ještě máme významný podíl z jeho dalšího přestupu. Jednou jsem řekl, že za Daridu dostaneme 10 milionů eur a klidně se to může podařit.

Než se záložník Darida pohne z Freiburgu, Plzeň může získat třetí titul. Co by to pro vás znamenalo?
Především si myslíme, že na titul máme sportovně. Nejlepší i nejširší ligový kádr je v Plzni. Pravda se samozřejmě ukáže až na hřišti, ale jak při přestupech, tak v přípravě jsme pro titul udělali maximum. A titul znamená účast v mistrovské části kvalifikace o Ligu mistrů, což je hlavní motiv.

Teoreticky tedy jednodušší cesta do základní skupiny?
Ano, teoreticky. V nemistrovské části bychom momentálně mohli narazit už ve 3. předkole třeba na Paris St. Germain... S takovými soupeři hrajeme raději ve skupině než v předkolech.

Upřímně, bude Sparta tím největším soupeřem?
Sparta i Jablonec, protože pan předseda Pelta titul chce a udělá pro něj maximum. Jeho vyjádření, že Jablonec je až třetí, bych nebral moc vážně. Pět bodů není žádná ztráta. Bude to boj.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

M. Vránek Jasně go Viktorka go! 11:54 20.2.2015

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.