29. prosince 2011 23:41 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Majitelé Brna nabízejí akcie. Zbrojovce hrozí zánik

Radost brněnských fotbalistů může být už brzy minulostí, pokud majitelé slavnou Zbrojovku nezachrání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost brněnských fotbalistů může být už brzy minulostí, pokud majitelé slavnou Zbrojovku nezachrání | foto: ČTK

BRNO Druholigový fotbalový klub slavného jména Zbrojovka Brno zřejmě stojí před existenčními problémy a v krajním případě mu může hrozit i zánik. Tvrdí to jeho současní vlastníci Roman a Stanislav Prosovi, kteří dnes oficiálně nabídli 70 procent akcií klubu sdružení, které nese název Záchrana Zbrojovky. Pokud jejich plán zkrachuje, může to prý mít pro celý klub, který se pyšní mistrovským titulem z roku 1978, fatální následky.

"Situace FCZ (FC Zbrojovka) je vážná a z dlouhodobého hlediska je ve stávající formě neudržitelná, ale stále řešitelná. Pokud neproběhne zásadní změna, podáme návrh na insolvenční řízení a ukončíme chod fotbalového klubu, který nikoho nezajímá. My jsme již všechny možnosti vyčerpali," uvádí se v prohlášení, které bratři Prosové zveřejnili na internetových stránkách klubu. "V těchto dnech stojíme před klíčovým rozhodnutím zachování existence našeho fotbalového klubu," píše se dál v prohlášení.

Prosové ve vedení brněnského klubu figurují osm let. Po úspěšném období, kdy za velké peníze prodali mladé talenty Ondřeje Mazucha, Maria Holka, Lukáše Marečka nebo Luboše Kaloudu, letos na jaře první tým Zbrojovky sestoupil do druhé ligy, čímž vyvrcholila dlouhodobá krize.

Tu má odvrátit projekt, který současní vlastníci představili. "Pokud se projekt podaří zrealizovat, předáme náš akciový podíl tomuto družstvu," píše se v prohlášení. Zbrojovku má podle bratří Prosů z krize vyvést sdružení Záchrana Zbrojovky, v němž mají figurovat brněnský primátor Roman Onderka, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, senátor Stanislav Juránek nebo Roman Vaněk, předseda družstva Věříme Zbrojovce.

"Dospěli jsme k jednoznačnému závěru, že v českých a zejména brněnských podmínkách, pokud pomineme vlastnictví klubu velmi movitými vlastníky, je jediným udržitelným modelem veřejné vlastnictví klubu, které by právě v tomto kontextu mělo svůj smysl a racionální opodstatnění," napsali Prosové v prohlášení.

Roman Pros už v první polovině října rezignoval na funkci v představenstvu klubu, což prý zapříčinily i nenávistné reakce fanoušků, kteří dávali najevo svoji nespokojenost s fungováním klubu. Roman Pros v klubu vlastní 35 procent akcií, stejně jako jeho bratr Stanislav.

"Měli jsme elán, optimismus a finanční zázemí. Bez ohledu na počáteční úspěchy se nám tento cíl splnit nepodařilo, což vedlo k trvalému odlivu sponzorů, partnerů, zájmu veřejnosti a fanoušků. Globální finanční krize tohle vše jen umocnila," píše se v prohlášení.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.