Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Manažer o boji s korupcí ve fotbale: Agent provokatér je řešení

Sport

  13:30
PRAHA - Po Miroslavu Platilovi převzal post bezpečnostního manažera Českomoravského svazu policista Martin Synecký. I proto, aby zahájil boj s korupcí v českém fotbale.

Baník - Plzeň (řádění fanoušků). foto: ČTK

LN Český fotbal se stále nemůže dostat ze stínu velké korupční aféry, která byla odhalena před šesti lety. Je přesto čistší?
Myslím, že právě tahle aféra ukázala, jak propracovaný systém korupce ve fotbale byl. Na druhou stranu se domnívám, že stejný princip je ve všech sportech v České republice. Akorát je více sledovaný.

LN Jak si tedy vysvětlit, že se od té doby až na případ Olomouc–Bohemians Praha neobjevila jiná aféra? Jsou korupčníci šikovnější?
To je otázka na diplomovou práci. Můj názor je, že se prostředí přece jen vyčistilo. Hlášky ze hry Ivánku, kamaráde už nejsou obrazem českého fotbalu. Teď navíc přicházíme s koncepcí, která by měla stav ještě zlepšit. Nová strategie bude brzy zveřejněna médiím a nebude se týkat jen ovlivňování zápasů, ale třeba i ilegálních sázek nebo nelegálního chování hráčských agentů.

Opatření proti chuligánům

Při rizikových zápasech bude na stadionech přítomný i státní zástupce. Novinka v boji proti fotbalovým chuligánům se poprvé využije na čtvrtečním utkání Sparty s Liverpoolem. "Věříme, že to pomůže k co nejrychlejšímu vyřešení protiprávního jednání v průběhu zápasu," říká ředitel pražských policistů Martin Červíček.

Státní zástupce bude mít k dispozici veškeré dokumenty včetně záznamů z bezpečnostních kamer. "Když budeme přímo na místě, situaci zhodnotíme, domluvíme se s policisty, jaké důkazy je třeba předložit soudci zvlášť, pokud půjde o zkrácené přípravné řízení. Na jeho vyřízení je jen 48 hodin," vysvětlila pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová.

Státní zástupci budou pod stálou ochranou policie. Když bude potřeba, spolu s policií na případné chuligány dohlédnou i před začátkem utkání a také po jeho konci. Podle policie soudci dříve některé případy vraceli, protože ve spisech chyběly dostatečné důkazy. Samotný proces s výtržníkem neproběhne na stadionu, ale u nedalekých soudů.

Improvizované soudní síně podle policie nejsou potřeba.

LN Není lepší začít odspodu? Uplácení za pivo nebo prase je kulturní součástí na regionálních úrovních. A tahle tradice trochu legitimizuje jednání i za velké peníze ve vyšších patrech.
Vždy budu tvrdit, že jakákoliv reforma se musí dělat seshora. Vím, že Husa stejné tvrzení kdysi stálo život, ale je to tak. Pokud chci něco reformovat, musí každý článek vědět, že jeho nadřízení jsou ochotni se tím zabývat.

LN Pojďme k jednotlivým institutům. Uvažujete i o nasazení agenta provokatéra?
Ano. Je to jeden z bodů, který vyjde v naší strategii, protože tam uvádíme, že se ČMFS jasně ztotožňuje s usnesením vlády v boji proti korupci a je tam konkrétně jmenovaný i bod provokatéra. Ale detaily vám neřeknu. Z našeho pohledu je agent provokatér ale nejhraničnější možností, kterou bychom mohli použít. Provokatér totiž přísluší už do oblasti zahájeného trestního řízení, a tedy především policii.

LN Mluvil jste o propracovaném systému korupčníků v minulosti. Jak jej prolomit?
Domnívám se, že boj už byl zahájen. Každý z těch lidí si uvědomuje, že riziko vyzrazení je příliš velké. Současná technika, kterou má každý z nás, umožňuje nahrát si toto jednání. Tudíž je možné, že někdo bude mít snahu uplatit rozhodčího a ten si to nahraje a následně to může použít ve svůj prospěch.

LN Strach z podobné techniky ale přece nestačí. Jak by měl člověk postupovat?
Zřídili jsme anonymní e-mailovou adresu, kam se lidé mohou obracet s jakýmkoliv podnětem o nelegální činnosti. Důvod je jednoduchý. Kdyby se někdo obrátil na policii a podal podnět k trestnímu stíhání, tak nakonec může být sám obviněn z křivého obvinění. Když se obrátí na svaz, zaručíme mu anonymitu. A pokud zjistíme, že opravdu dochází k trestnému jednání, obrátíme se na policii.

LN Ale jak to bude vypadat v praxi? Zapůjčíte techniku k získání důkazů?
Tlačíte mě někam, kam nechci. Je to jeden z nástrojů, který nechceme zatím prozradit. Vše bude v součinnosti s policií. Jakmile jde o důkazní materiál, vstupuje do hry policie.

LN Jak dlouho funguje tato adresa a kolik máte oznámení?
Funguje od ledna. Už tam přišly dva podněty a oba byly prošetřeny.

LN Jak případy dopadly?
Ani jednou se nejednalo o podezření z korupce. Šlo o oznámení podivných praktik některých lidí. K jednomu skutku vůbec nedošlo a u druhého případu tam určitá indicie je. Budeme ji tedy dále monitorovat. Žádný důvod k předání policii ale zatím není.

LN Kdo má přístup k oznámením? Co když se případ bude týkat někoho z výkonného výboru?
Současná dohoda je, že k těmto informacím mají přístup tři lidé – generální sekretář Rudolf Řepka, předseda Ivan Hašek a já.

LN A co kdyby si někdo stěžoval třeba na Ivana Haška nebo vás?
Samozřejmě bychom to museli také prověřit. Pochopitelně ale bez osoby, které by se to týkalo.

Martin Synecký.

LN Do souboru bezpečnostních opatření jistě spadají i nepřehledné vlastnické struktury klubů. Je to podle vás riziko?
Sice to spadá spíš do kompetence licenční komise, ale já osobně to vnímám jako velké riziko. Majitel klubu měl být natolik transparentní, aby nevznikaly pochybnosti o regulérnosti soutěže. Klub by měl transparentně doložit majetková práva. Nedomnívám se, že to nutně musí vědět veřejnost, ale ČMFS to vědět musí. I proto, aby v případě jakéhokoliv problému bylo možné dohledat, koho hnát k odpovědnosti.

LN Kolika klubů se to týká?
U některých klubů je část podílu držena formou akcií a tam ta čitelnost není velká. Ale tak markantní stav jako ve Slavii u žádného klubu není.

LN Tušíte to alespoň vy?
Opravdu nevím. Těch tipů je mezi lidmi poměrně hodně, ale opravdu nevím. Někdy si říkám, že by na to mohla nějaká sázková kancelář vypsat kurzy.

LN V Německu se nedávno objevila velká sázkařská mafie. Může podobná skupina působit i u nás?
Tady mluvíme o velice propracovaném organizovaném zločinu. Trestná činnost, kterou skupina páchala, zahrnovala i únosy a vydírání. V podstatě máte jedno, kterou oblast si podobná zločinecká organizace vybere jako cíl. Jednou to může být fotbal, příště basketbal. Když se začneme bavit o organizovaném zločinu, nikdy nemůžete říct, že tu není. Teď řeknu, že žádná není, a večer vznikne. Ale konkrétní informace, které by k tomu vedly, v současné době nemáme.

LN Máte jako bývalý policista větší možnosti při jednání s policií?
Neřekl bych větší možnosti, ale znalost toho prostředí. Tím myslím znalost trestního řízení i možností, kterými disponuje policie.

LN Jak teď bude vypadat spolupráce ČMFS s policií při mezinárodních zápasech?
Tato činnost přísluší zejména policii. Ta má k tomu vyškolené pracovníky, kteří jsou odpovědni za mezinárodní koordinaci. Fotbalové svazy v Evropě se ale domluvily na intenzivnější spolupráci při mezinárodních zápasech. Teď je tu například zápas Sparty s Liverpoolem a my také už měsíc intenzivně vyjednáváme s anglickým fotbalovým svazem. Může se zdát, že se informace zdvojují, ale je to spíš naopak. Policejní i svazová linie se výborně doplňuje.

LN Když už mluvíme o agresivitě na stadionech – co vám způsobuje největší problémy?
Hlavním problémem stadionů je jejich stáří. To jde ruku v ruce s nevyhovující infrastrukturou.

LN Je nějaký stadion úplně v pořádku?
Žádný. Prvoligové stadiony jsou sice celkem na slušné úrovni, ale každý z nich má nějaký problém. Jediné sportoviště v Česku, které splňuje normy, je O2 arena.

LN Kolik by přeměna stála?
Určitě to jsou miliardy korun. Stadion od stadionu se ale náklady liší. Těm nejmodernějším by stačilo vylepšit elektronické vstupné a kamerové systémy. U těch starších by ta částka byla pochopitelně obrovská a například Brno musí postavit celý stadion nový.

LN Kdy by tedy lidé v Česku mohli chodit na bezpečné stadiony?
Výhled bych posunul do roku 2014, kdy bude definitivně jasné, jestli skončila ekonomická krize a jestli přibude více peněz do sportu od evropských orgánů a českého státu. Velice rád používám příměr s Anglií. Málokdo ví, že Británie ze státních peněz zafinancovala 75 procent veškerých opatření, která kluby udělaly. Pokud by u nás našla vláda, což asi nikdy nenajde, zdroje, tak se bezpečnost na stadionech o hodně zvýší.

Mohlo by vás zajímat