2. srpna 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Marko už prý víc udělat nemohl

Karol Marko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karol Marko. | foto: ČTK

Vyhazov Karola Marka hned v úvodu fotbalové ligy je pro Česko další nelichotivou vizitkou. Verner Lička však rozhodnutí ostravského Baníku brání. Slovenský trenér prý dostal dost času na to, aby zpevnil děravou defenzivu. "Byli jsme s ním dlouhodobě nespokojeni a projevili velkou trpělivost. Doufali jsme, že první podzimní zápas přinese změnu. Všechno se ale jen zhoršilo," říká generální manažer klubu.

LN: Takže nikdo z vedení neměl s Markem žádné osobní problémy?
Už od začátku se nám s ním pracovalo dobře. Sedli jsme si po lidské i pracovní stránce. Je to velmi ambiciózní člověk. Odborník, který má obrovskou trenérskou perspektivu i zdravé sebevědomí. Mužstvu věnoval maximum, ale nepovedlo se mu splnit úkoly, které jsme mu zadali. Měl zlepšit výsledky, defenzivní činnost a docílit toho, aby naše hra měla tvář.

LN: Co vám osobně vadilo nejvíc?
Mizerná bilance obrany. Nedokázal ji zpevnit v minulé sezoně, když měl k dispozici zkušené obránce jako byl René Bolf s Fernandem Nevesem. Dostali jsme 46 gólů a bojovali o záchranu. Během letní přípravy jsme navíc měli indicie, že k pokroku nedochází.

LN: Narážíte na přípravná utkání, v nichž se Ostravě nedařilo? Zaskočilo nás, když měl tým po sedmi přátelských utkáních průměr tří inkasovaných gólů na zápas. Člověk to ještě pochopí proti Hannoveru, ale ne třeba s Třincem. Trenér se přitom naplno věnoval taktice i obraně, víc udělat evidentně nemohl. Měli jsme s ním dlouho trpělivost, dostal dostatek prostoru, aby udělal pokrok. Když ale nejsou výsledky, tak to nemá logiku. Proto jsme si po utkání s Teplicemi sedli a udělali takový závěr. Kvůli špatné finanční situaci jsme snížili ambice do sezony, ale čekali, že se dostaví změna. Efekt byl nulový.

LN: Baník teď povede dosavadní kouč rezervy Pavel Malura. Co si od něj slibujete?
Vzhledem k ekonomickému stavu nečekáme velké věci. Soustředíme se na vývoj vlastních odchovanců a mladých kluků. Pan Malura je dobře zná. Ví, jakou mají mentalitu a možnosti. Prošel si trenérskou okružní jízdou v Polsku či na Slovensku, takže zkušenosti má.

LN: Zmínil jste, že klub je zadlužený a shání silného partnera, který by mu pomohl. Myslíte, že je Ostrava v tomto ohledu na správné cestě?
Nemám žádné nové informace, ale na fungování klubu to má obrovský vliv. Vím, o čem mluvím, potkává mě to nějak často a není to vůbec příjemné. Takové potíže jsem zažil v Polsku a dvakrát tady v Ostravě. Hlavně nemůžu skousnout, že nemáme pořádné zázemí, vlastní stadion, ani sportovní středisko pro mládež. To je velká ostuda. Když vidím, jaké krásné svatostánky mají jiná velká města, závidím jim. Je malý zázrak, že jsou juniorky Baníku úspěšné, když mají tak hrozné zázemí.

Problémy Baníku

Slabé výsledky
V předminulé sezoně hráli fotbalisté Ostravy o titul, naposledy ale skončili na posledním nesestupovém místě. Málo gólů střílejí, hodně inkasují.

Chybějící koncepce
Vstup do ligového podzimu se Baníku nepovedl – prohrál 3:4 s Teplicemi, ačkoliv vedl dokonce o dva góly. Historicky poprvé tak česká nejvyšší soutěž zažila odvolání trenéra hned po prvním kole. Kdyby klub pracoval koncepčněji, odvolá Karola Marka už před přípravou. Jeho nástupce by pak měl alespoň čas na herní změny. Klub se rozhodl vsadit na schopnosti dosavadního kouče rezervy Pavla Malury, který ostravské prostředí dobře zná.

Dluhy
Majitel klubu Tomáš Petera přiznává dluhy ve výši 30 milionů korun i to, že je Ostrava v kritické ekonomické situaci. Proto na Bazalech propouští zaměstnance, snižují platy a snaží se vyhnout situaci, jaká nedávno potkala Slavii.

Absence silného partnera
Baník chce hospodařit s ročním rozpočtem 75 milionů korun. Zatím schází přibližně třetina financí na jeho pokrytí. Proto Petera jedná o vstupu společnosti Vítkovice Machinery Group Jana Světlíka. V krizové variantě bude muset shánět prostředky prodejem hráčů.

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?