Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Další korupční aféry v lize: policie navrhla obžalovat čtyři osoby

Sport

  11:20aktualizováno  12:33
Vyšetřování dřívějších fotbalových afér se blíží do další fáze. Police navrhla obžalovat čtyři osoby, které údajně ovlivnily dvě utkání první ligy. Jde o známé kauzy z utkání Jablonec - Plzeň z jara 2012 a příbramského manažera Romana Rogoze.

Šéf Sparty Praha Daniel Křetínský foto: ČTK

Aféra č. 1. (více ZDE) Jde o kauzu spojenou s tzv. Křetínskou kabelou, kterou zároveň s policií vyšetřovala i disciplinární komise fotbalové asociace. Ale v lednu na doporučení výkonné výboru případ nechala jen na policii. Až policie, případně soudy rozhodnout, kauza se vrátí i na fotbalovou půdu.

"Křetínského kabela"

Sparťanský majitel Daniel Křetínský 18. září 2012 předal předsedovi fotbalové asociace Miroslav Peltovi informace o nekalém způsobu řízení zápasů v profesionálních soutěžích. Pelta prohlásil, že informace považuje za věrohodné a je z nich zdrcen. Na Strahov si Křetínský nesl černou koženou kabelu, proto se od té doby používá termín Křetínského  kabela. Pelta předal informace policii, tehdejší šéf protikorupčního útvaru Martinec později řekl, že v tašce žádné důkazy nebyly.

Křetínský šel za Peltou tři dny po skandálně řízeném utkání Plzeň - Sparta (1:0). Sudí Matějek za stavu 0:0 neodpískal penaltu pro hosty, poté pokutový kop nařídil pro domácí po nafilmovaném pádu Limberského. Matějkovi byla pozastavena delegace na pět utkání, letos s kariérou skončil.

Policie nyní podala návrh na obžalobu rozhodčích Tomáše Adámka s Pavlem Býmou a bývalého funkcionáře Martina Svobody.

Adámek je podezřelý z přijetí úplatku 200 tisíc korun, za což měl ovlivnit utkání z jara 2012 mezi Jabloncem a Plzní (0:2), které řídil jako hlavní. Svoboda je podezřelý z nabídnutí a předání úplatku. Býma byl jednání přítomen a jeho jednání je kvalifikováno jako neoznámení trestného činu.

Adámek s Býmou vypověděli resp. v notářsky ověřeném dopisu napsali , že se se Svobodou, ve fotbalovém prostředí přezdívaném Chřestýš, sešli na cestě k zápasu v Průhonicích. Později údajně částku přijal. Svoboda kontakt s nimi nepopírá, ale nabídnutí a předání úplatku odmítá.

Kauza se táhla, na disciplinárce vypovídali zástupci Jablonce, Plzně i sparťanský majitel Daniel Křetínský, který aféru rozpoutal. Adámek s Býmou vypovídat odmítli a později vystoupili z asociace. Svoboda členem asociace není, takže na disciplinárku nedorazil.

Utkání se vyvíjelo jednoznačně pro Plzeň, góly byly regulérní a Adámek duel odřídil téměř bez chyb. Pokud se nějaké dopustil, neměla vliv na výsledek.

Aféra č. 2. (více ZDE) Policie v červenci oznámila, že zahájila trestní stíhání s osobou v souvislosti s nabídkou padesátitisícového úplatku jednomu prvoligovému hráči. Podezřelým je příbramský sportovní manažer Roman Rogoz. Údajně šlo o nechvalně proslulý zápas minulého ročníku České Budějovice - Příbram (0:1).

"Podle mých informací budějovický hráč Klesa, který kdysi působil u nás, tak vypovídal na policii. A je z toho aféra. Romanovi věřím, nic neudělal, Klesa si všechno vymyslel," říkal tenkrát příbramský prezident Jaroslav Starka.

"Kriminalisté ÚOKFK SKPV navrhli státnímu zástupci Okresního státního zastupitelství v Příbrami podat obžalobu na muže, který dle našich závěrů měl jednomu hráči klubu Gambrinus ligy nabídnout úplatek ve výši 50 tisíc korun s tím, aby svojí úmyslně špatnou hrou ovlivnil blížící se fotbalové utkání. Muž je obviněn z trestného činu podplacení," píše se v policejní tiskové zprávě.

Rogoz je bývalým budějovickým funkcionářem, který v zimě přešel do Příbrami, rivala v boji o záchranu. Jeho jméno zaznělo už v aféře tzv. Křetínského kabely loni v září, ale obviněn ani vyšetřován nebyl.

Po zmíněném zápase letos v dubnu v rámci 22. kola poražení, kteří zůstali na posledním místě tabulky a vítězové si naopak polepšili, sepsuli sudího a nařkli ho z tendenčního řízení. Budějovický šéf a bývalý reprezentant Karel Poborský pak prohlásil. "Před zápasem za mnou přišli někteří hráči a říkali mi: Hele, byl jsem kontaktovaný, aby ten zápas dopadl blbě. Řekli mi to, aby se nedostali do podezření. Troufám si říct, že vím na sto procent, kdo to byl."

Přímé utkání o záchranu vyhráli hosté z penalty, kterou viděl jen arbitr Drahoslav Drábek. Zákrok nezachytily televizní kamery, takže se sudí nemohl hájit, a pro opakované chyby ho komise v čele s předsedkyní Dagmar Damkovou vyřadila z listiny rozhodčích pro profesionální soutěže.

Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě.

Autor: