Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Trest ve fotbale za ovlivnění zápasů: Hladík má zákaz na 15 let a pokutu milion

Filip Firbacher jako hráč Hradce Králové foto: Profimedia.cz

Etická komise Fotbalové asociace ČR udělila záložníkovi Michalu Hladíkovi z třetiligového Frýdlantu nad Ostravicí patnáctiletý zákaz působení ve fotbale a pokutu milion korun za ovlivňování nebo pokus o ovlivňování zápasů. Komise o tom informovala v komuniké na webových stránkách asociace.
  18:49

Potrestáni byli i další hráči Filip Firbacher a Javier Neruda, kteří se na Hladíkův pokyn pokusili ovlivnit jiné fotbalisty. Firbacher, jenž z Hradce Králové hostuje v druholigovém Varnsdorfu, si nezahraje 30 měsíců. Obránce Neruda z třetiligové Hostouně dostal zákaz účasti na všech aktivitách spojených s FAČR po dobu 18 měsíců. Oba navíc zaplatí pokutu 20 000 korun. Všichni tři se mohou vůči verdiktu odvolat.

„Etická komise rozhodla o prakticky nejzávažnějším případu match-fixingu po dobu své činnosti. Udělila vysoký trest panu Hladíkovi, který byl organizátorem a k ovlivňování zápasů přemlouval další hráče, naléhal na ně,“ řekl předseda etické komise Jan Eisenreich ve videonahrávce pro média.

Čtyřiadvacetiletý Hladík se pokusil ovlivnit dvě utkání domácího poháru Valašské Meziříčí - Slavičín a Valašské Meziříčí - Třinec ze srpna 2019. Tehdy hráči Valašského Meziříčí Lukáši Pobořilovi v prvním případě nabízel úplatek mezi 25 000 a 50 000 korun. Za ovlivnění druhého duelu MOL Cupu Hladík slíbil Pobořilovi částku mezi 25 000 a 100 000 korun.

Hladík se prostřednictvím dvaadvacetiletého Firbachera a stejně starého Nerudy snažil ovlivnit i třetiligový zápas mezi Rakovníkem a Motorletem Praha z října 2021. Hladík slíbil úplatek Firbacherovi, který ho zase nabídl Nerudovi, aby podplatil hráče Rakovníka. „K ovlivnění utkání nakonec nedošlo, protože tito oslovení hráči se zachovali ukázkově a nabídku pánů Firbachera a Nerudy na ovlivnění utkání odmítli a věc nahlásili,“ uvedla komise.

V té době byl Hladík hráčem Vratimova a Horních Bludovic. Do Frýdlantu přestoupil v létě 2022.

Bývalý sparťanský útočník Daniel Turyna dostal za antisemitské komentáře na sociálních sítích 20 hodin veřejně prospěšných prací. Hráč divizní Čáslavi současně zaplatí pokutu 50 000 korun. Pětadvacetiletý Turyna kvůli nenávistným příspěvkům z konce loňského roku, které následně smazal, dostal výpověď ve třetiligových Zápech.

„Na sociální sítě X a Instagram psal vzkazy jako ‚Navždy smrt židům‘ a podobně... Etická komise si po dohodě s okresním fotbalovým svazem v Kolíně nebo v Kutné Hoře představuje, že pan Turyna vykoná tuhle fotbalovou činnost například čištěním Stolpersteinů v daných městech,“ řekl Eisenreich.

Hladík v období, za který je vyšetřován, nebyl hráčem Frýdlandu

Prohlášení klubu 1. BFK Frýdland nad Ostravicí

„Dovolte nám vyjádřit se k situaci, která proběhla ve čtvrtek v několika médiích a vznikla na základě rozhodnutí Etické komise Fotbalové asociace České republiky (FAČR) ze dne 25. ledna 2024 ve věci našeho současného hráče Michala Hladíka.

V první řadě chceme jednoznačně odsoudit veškeré jednání proti duchu Fair play, dobrým mravům a obecně sportovním hodnotám, které jednoznačně ve sportu, a hlavně v našem klubu, nemají žádné místo.

Fotbalový klub 1. BFK Frýdlant nad Ostravicí nebyl nikdy vyšetřován a ani nikdy nebyl v podezření z ovlivňování zápasů, či jiných nekalých praktik s tím spojených!

Proto považujeme za nešťastné ze strany médií jakékoli spojování případu s našim klubem. Uvedené prošetřované skutky se měly odehrát v letech 2019 – 2021, tedy v době, kdy Michal Hladík neměl s našim klubem nic společného.

Podle informací, které má klub k dispozici, rozhodnutí Etické komise nenabylo dosud právní moci z důvodu odvolání se hráče proti zveřejněnému rozsudku ze dne 25. 1. 2024.

I přesto, že ctíme presumpci neviny, rozhodl se klub 1. BFK Frýdlant nad Ostravicí přerušit spolupráci s hráčem Michalem Hladíkem až do definitivního rozhodnutí Etické komise FAČR.

Celý klub vnímá, že tato kauza poškozuje jak český fotbal, tak samozřejmě i náš fotbalový klub. Doufáme tedy, že bude vše důkladně prošetřeno a případným viníkům budou uděleny exemplární tresty, které odradí další mladé sportovce vydat se touto cestou.“

Autoři: ,