Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Pobřeží Slonoviny a Nigérie se utkají ve finále fotbalového mistrovství Afriky

Mothobi Mvala (vlevo) z Jihoafrické republiky brání Mosese Simona z Nigérie. foto: Reuters

Fotbalisté pořádajícího Pobřeží slonoviny a Nigérie se utkají v neděli o titul na mistrovství Afriky. Nigérie postoupila do finále poprvé od roku 2013, trojnásobní kontinentální šampioni porazili Jihoafrickou republiku 4:2 na penalty. Po normální hrací době i prodloužení skončil duel 1:1. Pobřeží Slonoviny zdolalo Demokratickou republiku Kongo 1:0.
  1:16

Obě branky mezi Nigérií a Jihoafrickou republikou padly ve druhém poločase a shodně z penalt. Nigérii poslal do vedení Troost-Ekong, v 90. minutě vyrovnal Mokoena. JAR dohrávala od 115. minuty bez vyloučeného Kekany.

V penaltovém rozstřelu neuspěli dva Jihoafričané, naopak Nigerijci se mýlili jen jednou. Jednu z jejich čtyř úspěšných penalt znovu proměnil i kapitán Troost-Ekong. Nigérie neprohrála na turnaji ani pošesté.

O triumfu Pobřeží Slonoviny nad Demokratickou republikou Kongo rozhodl v 65. minutě útočník Dortmundu Haller. Dvojnásobní afričtí mistři se probojovali do finále po devíti letech. Jsou zároveň první pořadatelskou zemí od Egypta v roce 2006, která se dostala do finále.

Demokratická republika Kongo se s Jihoafrickou republikou utká o bronz v sobotu.

Sestavy:
Nwabali – Aina, Troost-Ekong, Ajayi, Bassey – Osayi-Samuel (120+2. Omeruo), Onyeka (103. Aribo), Iwobi (63. Yusuf) – Simon (63. Chukwueze), Osimhen (110. Moffi), Lookman (103. Iheanacho).
Sestavy:
Williams – Mudau, Kekana, Mvala, Modiba – Mokoena, Xulu (77. Mayambela), Sithole – Zwane (78. Lepasa, 117. Sibisi), Makgopa, Tau.
Náhradníci:
Uzoho – Awaziem, Musa, Onuachu, Onyemaechi, Onyedika.
Náhradníci:
Goss, Mothwa – Adams, Appollis, Mashego, Mobbie, Monare, Morena.
Žluté karty:
102. Onyeka, 120. Troost-Ekong
Červené karty:
115. Kekana
Semifinále 7. 2. 2024 21:00
Pobřeží slonoviny Pobřeží slonoviny : Demokratická republika Kongo Demokratická republika Kongo 1:0 (0:0)