Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Mlčte, vyzval fotbalové fanoušky nizozemský premiér. V opačném případě stadiony uzavře

Nizozemský premiér Mark Rutte na summitu v Bruselu v červenci 2020. foto: Olivier MatthysReuters

Amsterodam - Předseda nizozemské vlády Mark Rutte vyzval fotbalové fanoušky, aby přestali na zápasech zpívat a křičet. Varoval je, že pokud nebudou dodržovat opatření proti šíření koronaviru, stadiony opět zavře.
  17:48

Od začátku sezony nizozemské ligy smí na zápasy omezený počet diváků, kteří však musejí dodržovat odstupy a zdržet se zpěvu a fandění, jež přispívá k šíření nákazy. „Prostě mlčte a seďte. Dívejte se na zápas a nekřičte. Dá se to,“ uvedl dnes premiér Rutte k chování fanoušků na stadionech.

Diváci navzdory pokynům nahlas fandí a mnoho z nich opouští vyhrazená místa, aby se postavili s ostatními do hloučků a společně zpívali. „Je to naprosto nesmyslné. Takhle virus pod kontrolu nedostaneme,“ řekl Rutte. Podle expertů skupinový zpěv kvůli šíření kapének výrazně zvyšuje riziko nákazy.

Nizozemský premiér Mark Rutte na summitu v Bruselu v červenci 2020.
Nizozemský premiér Mark Rutte na summitu v Bruselu v červenci 2020.

Denní nárůst infikovaných v Nizozemsku dnes poprvé překonal hranici 2000 případů. Rutte v pátek vyhlásil regionální opatření proti šíření koronaviru, mezi nimiž jsou například dřívější zavírací doby barů a restaurací.

Fotbalové stadiony v zemi mohou zaplnit zhruba čtvrtinu své kapacity, aby se daly mezi fanoušky udržet odstupy minimálně 1,5 metru. Příznivci se také musejí dostavit do hlediště v určitých časech - někteří například už hodinu před výkopem, jiní naopak musejí dlouho čekat na místech po závěrečném hvizdu.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat