Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Moderátor Šíp kritizuje reprezentaci: Evropa je někde jinde

Sport

  17:38
PRAHA - Po zápase české reprezentace s Ruskem jeho slovům mnoho fanoušků tleskalo. Oblíbený moderátor, bavič a scénárista Karel Šíp totiž v rozhovoru pro Českou televizi otevřeně a nezvykle ostře kritizoval herní systém národního týmu i jeho složení. Svěřenci trenéra Bílka podle něho v duelu, který prohráli 1:4, potvrdili, že nemají kvalitu a na Euru v následujících zápasech dostanou ještě další dvě facky.

Odpovídal byste i nyní s odstupem času stejně?
Při takovém podniku, jakým je Euro, si každý, byť lajk mého kalibru, o předvedené hře vytvoří vlastní obrázek. Já jsem na položené otázky odpovídal podle toho, co jsem si v danou chvíli myslel. Každý si přece myslí, že by se mělo udělat to nebo ono. A já jsem to prostě řekl a vůbec nic bych na tom neměnil. Nebyl jsem nijak zvlášť emotivně rozhořčený.

Kritizoval jste složení týmu. Myslíte si ale, že vůbec máme dostatek konkurenceschopných fotbalistů?
Samozřejmě by se dalo diskutovat o tom, zda máme srovnatelnou základnu s těmi předchozími třeba kolem Pavla Nedvěda a Karla Poborského - nejspíš nemáme. Ovšem s výjimkou jednoho hráče, kterým je Jiří Štajner (trenér ho na Euro nepozval - pozn. red.), nepochybuji, že je nominace na Euru složená z toho nejlepšího, co opravdu máme.

Vzpomněl byste si, kdy na vás reprezentace působila horším dojmem než ta dnešní?
Je těžké jednotlivé etapy srovnávat. Na otázku ale odpovím opačně: stále vzpomínám na partu, která byla ve finále na Euru v roce 1996. Šlo sice o mimořádnou situaci, ale i mimořádnou generaci. Přitom je třeba si uvědomit, že většina tehdejších reprezentantů hrála českou ligu. Po světě a po Evropě se rozprskli až díky tomuto mužstvu a díky tomuto úspěchu.
 
V těch mužstvech je ale velký rozdíl...
To ano. Toto jsou víceméně všecko hráči, kteří hrají v různých soutěžích a různých podmínkách. A musí se to skloubit dohromady, což je podle mne mnohem obtížnější, než když měl všechny tehdejší trenér Uhrin na očích. Kromě toho to byla výjimečná generace, zatímco ta současná čeká, kdy bude doplněná o opravdu talentované kluky z juniorských reprezentací.

Půjdete se na další zápasy českého týmu na Euru podívat?
Už ne. Z Polska jsem se vrátil. Byl jsem tam jen na zápas s Ruskem, takže zbytek budu sledovat v televizi.
 
Nechal jste se slyšet, že tým dostane v následujících duelech další dvě facky. Proč myslíte?
Problém je v současném herním projevu a složení. Pakliže to zůstane stejné, šance nám nedávám. Trenér byl měl ale po takovém debaklu udělat razantní změny v sestavě. A ty s napětím očekávám, protože panu Bílkovi dle mého ani nic jiného nezbývá. Mužstvo si musí projít výraznými změnami, aby na Euru ještě nějaký výsledek udělalo.
 
Na Euru se odehrálo i několik dalších zápasů. Hrálo Česko nejhůře?
Přiznám se, že jsem tak slabý výkon, jaký předvedlo Česko, neviděl. Tomu také odpovídají i těsnější výsledky. Překvapili mě Dánové, kteří by za úspěch v zahajovacím zápasem jistě považovali i remízu, jenže oni se proti favorizovaným Nizozemcům vytáhli a zvítězili. Bylo to vidět a ještě to vidět asi bude: Evropa dneska hraje jiný fotbal než jsme předvedli my.
 
Myslíte si, že je mezi fanoušky a fotbalisty jistá bariéra? Když hráči cestovali na Euro vlakem přes Ostravu, právě kvůli svým příznivcům, tak ani nevystoupili, aby se s nimi pozdravili...
Tohle slyším poprvé až teď od vás, a tak to moc nemohu komentovat. Jestli se něco takového stalo, tak si myslím, že šlo spíš o nedorozumění. Co jsem totiž viděl já ve Vratislavi, tak to byla velká síla.
 
Jak to myslíte?
Ti kluci mohou být šťastní, že za nimi stojí takoví skvělí fanoušci. Jejich důvěra k fotbalistů byla ještě minutu před výkopem bezmezná. Trochu šílené pak bylo to, když před koncem utkání skandovali "Bílek ven". Fanoušci ale chodí hráče povzbuzovat i na tréninky. Proto si myslím, že se k nim fotbalisté zády neobracejí.

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč