Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Morávek: V Německu jsou správní fanatici

Sport

  11:43aktualizováno  17:44
PRAHA - Jako jeden z dvanácti českých fotbalistů se může pochlubit, že působí v nejnavštěvovanější soutěži v Evropě. Záložník Schalke Jan Morávek (20) dnes vstoupí do nové sezony německé bundesligy utkáním ve Stuttgartu.

Morávek slaví svou branku. foto: ČTK

LN Proč je zrovna v Německu návštěvnost na fotbale nejvyšší?
Na prvním místě je potřeba zmínit stadiony. Všechny jsou neskutečné a je jedno, jestli přijedete do Mnichova na Bayern nebo do Mohuče. Člověk si může říct, že třeba v Mönchengladbachu nebude stadion nic moc, ale ve skutečnosti tam mají moderní multifunkční arénu pro 45 tisíc lidí. V tomhle je Německo bezkonkurenční jednička.

LN Vypadá jinak také mentalita fanoušků?
V tom správném slova smyslu jsou to fanatici. Konkrétně to vidím v Schalke. I když lidi nemají peníze, tak to málo rádi investují do permanentky. Mít jisté místo na celou sezonu je pro ně základ

Jak se chodí na ligu:

1. Německo 42 665 diváků
2. Anglie 35 294 diváků
3. Španělsko 28 221 diváků
4. Itálie 24 300diváků
5. Francie 19 742 diváků
6. Nizozemsko 19 296 diváků
7. Turecko 14 058 diváků
8. Skotsko 13 670 diváků
9. Rusko 12 250 diváků
10. Belgie 11 574 diváků
20. ČESKO 4492 diváků
Pozn.: průměrné návštěvy ze
sezony 2010/11

života. Ale tak to funguje nejen v Gelsenkirchenu, ale v celém Německu. O víkendu vytáhnou celou rodinu a jdou se na stadion pobavit.

LN Jak velkou roli hrají tradice?
Určitě jsou také důležité. Navštívili jsme hornické muzeum v Gelsenkirchenu, kde nám vyprávěli o soudržnosti klubu a místního regionu. Povzbudit svůj mančaft tu lidé vnímají jako povinnost. Teď během soustředění jsme měli večeři s fanoušky. Každý hráč tam přišel a povídal si s nimi. Já se pustil do řeči s jednou skupinkou, která neváhá sednout do autobusu a jede 80 hodin z Porta a zpátky na zápas Schalke. Když jsem jim řekl, že v Česku lidé nejsou ochotní urazit 200 kilometrů za svým týmem, byl jsem za blázna.

LN Před jakou nejnižší návštěvou jste v Německu hrál?
Nikdy se nedostala pod 30 tisíc. Na Schalke je vyprodáno prakticky pořád.  

LN V minulé sezoně došlo Schalke do semifinále Ligy mistrů, vyhrálo domácí pohár, ale v lize propadlo. Co klub čeká od příštího ročníku?
Jednoznačně tady chtějí napravit bundesligovou bilanci. Tým už má za sebou rok, kdy společně absolvoval evropské poháry a domácí soutěže a je o tu zkušenost bohatší. Chceme proto ukázat, že větší zatížení dokážeme skloubit.

LN Jakou pozici máte v Schalke vy? Co se změnilo po vašem návratu z ročního povedeného hostování v Kaiserslauternu?
Je ještě těžké to hodnotit po pár týdnech. Nějaké jméno jsem si už v Německu určitě udělal. Nejsem hráč, který přišel z druhé české ligy a doufal, že dostane šanci. Trenér Rangnick moje kvality asi také zaznamenal a chtěl mě vidět na vlastní oči v přípravě i při zápasech. Dobře se mi s ním komunikuje. Uvidíme, jakým směrem se všechno bude ubírat, přestupové okno je do konce léta otevřené.

LN Nevylučujete tedy přestup?
K tomu se bude muset vyjádřit trenér. Zatím to tady splňuje moje pozitivní očekávání. Naskakuju do zápasů na posledních 20 minut až půlhodinu. Určitě ale nechci, aby se opakovala situace, do jaké jsem se dostal před dvěma lety a já zůstával sedět na tribuně. Jsem přesvědčený, že to tentokrát nehrozí.

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat