Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Můj slávistický původ se neozývá, ujišťuje sparťan Dočkal před derby

Sport

  20:00
PRAHA - Ve Slavii, kde fotbalově vyrostl, při ligovém derby se Spartou Bořek Dočkal nikdy šanci nedostal, teď naopak už ve službách letenského týmu netrpělivě vyhlíží prestižní bitvu proti svému mateřskému klubu. Brzy pětadvacetiletý záložník ale prý má emoce plně pod kontrolou. Netají také, jak rád by z Edenu odjel se třemi body v kapse.

Fotbalista Sparty Bořek Dočkal foto: ČTK

Nostalgie a soucit s mužstvem, které se potácí až na předposledním místě tabulky? Takové pocity se v Dočkalovi před derby nemísí. "Můj slávistický původ se ve mně neozývá," řekl Dočkal s úsměvem. "Jasně, mám velký vztah hlavně k mládežnickému fotbalu ve Slavii, kde jsem vyrostl. Zůstali mi tam kamarádi, ale ve velkém fotbale jsem tam toho moc nestihl," vzpomínal Dočkal, kterého Slavia před lety pustila do Liberce jako nepotřebného.

Podobně se tehdejší vedení zbavilo několika dalších talentů: třeba dalšího současného sparťana Lukáše Váchy, který teď společně s Dočkalem spřádá plány na úspěch proti jejich bývalému klubu. "Mně je jedno, jestli to byla chyba Slavie. Je zbytečné to zpětně řešit, ale třeba si to tam lidé teď uvědomují a v budoucnu budou mít jiný přístup," uvažoval Dočkal. Když ještě hájil barvy Slavie, v lize proti Spartě nikdy nenaskočil do hry. "Pamatuju, jak jsem byl jen jednou na lavičce. A tehdy jsem spíš vykuleně koukal po tribunách a sledoval výbornou atmosféru," vzpomínal Dočkal s úsměvem.

Prý se nenechá ukolébat trápením Slavie

Derbyzápasů však nasbíral mnoho v mládežnických kategoriích, i zpětně si Dočkal vybavuje sváteční atmosféru klání s rivalem, jemuž je teď věrný. "Ta rivalita z ligových zápasů se samozřejmě přenášela i do mládeže. Pamatuju, že jsme jednou Spartu porazili 6:0. Bylo to výjimečné, ale docela se nám na ní dařilo, protože jsme měli fantastický ročník," připomněl Dočkal, který ve Slavii vyrůstal třeba s reprezentanty Markem Suchým či Tomášem Necidem.

Sparta Praha - 1. FK Příbram. Zleva Bořek Dočkal z AC Sparta Praha a Azíz z Příbrami

Teď je natěšený, že poprvé v kariéře okusí i derby na ligové scéně. Prý se nenechá ukolébat trápením Slavie, která je po devíti zápasech předposlední. "Je úplně jedno, jestli nás dělí 160 bodů a 40 míst," prohlásil Dočkal. "Pro nás to může být i varování. Slavia je v situaci, kdy musí na hřišti nechat absolutní maximum. I když na druhou stranu jim to může svázat nohy. My máme každopádně obrovskou motivaci derby zvládnout," uvedl Dočkal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!