Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Na fotbalisty Toga před africkým šampionátem stříleli, už jsou tři mrtví

Sport

  18:56aktualizováno  20:17
LUANDA - AKTUALIZOVÁNO - Sledovaný Africký pohár národů ještě ani nezačal a již má za sebou první smutnou událost. Na tožskou fotbalovou reprezentaci stříleli během cesty na šampionát do Angoly místní povstalci ze samopalu. Řidič autobusu byl usmrcen a minimálně dalších pět členů posádky bylo postřeleno. V sobotu svým zraněním podlehli další dva členové výpravy - mluvčí Stanislas Ocloo a asistent trenéra Abolo Amelete podle agentury SID zemřeli na následky zranění dnes.

Fotbalisté Toga po útoku. foto: ČTK

Další jsou ještě v nemocnici. Podle agentury AP se jedná o hráče Obilaleho Kossiho a Serge Akakpoa, dva týmové lékaře a novináře. Největší hvězda týmu a kapitán Emmanuel Adebayor je podle svého zaměstnavatele Manchesteru City v pořádku.

BBC zmiňuje, že událost se stala v oblasti Cabinda, krátce poté co autobus přejel hranice z Konga. Na týmový autobus místní rebelové zaútočili přestože jej chránila armáda. Kapitán týmu Emmanuel Adebayor je podle informací svého zaměstnavatele - Mancheteru City - nezraněn.

Podobné štěstí ale neměli jeho dva spoluhráči, týmoví lékaři a jeden z novinářů. K útoku se přihlásila separatistická skupina FLEC bojující právě za osamostatnění angolské části Cabinda.

V tété oblasti, která je bohatá na ropu, měli hráči Toga odehrát úvodní utkání, když je v ponděli čeká další z favoritů - silná Ghana. Ropa je samozřejmě hlavním důvodem, proč se v oblasti pohybuje velké množství bojovníků za nezávislost.

Emmanuel Adebayor.

Jeden z napadených, útočník Thomas Dossevi, se vyjádřil k incidentu pro francouzské rádio RMC. Řekl, že řada hráčů je ve velkém šoku. "Stříleli na nás ze samopalů, jak na psy," prohlásil rozrušený Dossevi. "Netuším proč. Myslím, že to byli nějací rebelové," pokračoval fotbalista. 

Podle něj jsou hráči ve vážném stavu. "Několik hráčů je tom hodně špatně. Ten chlap byl po zuby ozbrojený a střílel na nás jak na psy. Dvacet minut jsme byli skrčení pod sedadly a báli se o život," dodal Dossevi. Podle agentury AP jsou mezi zraněnými brankář Obilale Kossi a obránce Serge Akakpo, který dostal dva zásahy a utrpěl velkou ztrátu krve, ale je mimo ohrožení života.

Togo odstoupilo z turnaje
Server BBC a agentura AP uvedly, že tým už se z turnaje odhlásil. Reuters s odvoláním na tožského fotbalového funkcionáře informovala, že vedení výpravy se ještě bude poradit s hráči.

Trenér tožské reprezentace Hubert Velud se vyslovil pro odložení turnaje.

"Bylo to jako válka. Barbarství. Vypadá to, že pořadatelé to neberou vážně," prohlásil francouzský kouč, kterého střelec zasáhl do ruky.

Záložník Alaixys Romao z Grenoblu řekl listu L'Equipe, že se pokoušel se spoluhráči přesvědčit ostatní týmy k bojkotu šampionátu.

Největší hvězda tožského výběru Emmanuel Adebayor, který zraněn nebyl, už je podle agentury Reuters na cestě z Angoly. "Letí pryč, ale nevíme přesně kam," řekl mluvčí Manchesteru City, za který útočník hraje. "Celý den jsme byli ve spojení s jeho poradci a přítelkyní. Vrací se domů," uvedl mluvčí Simon Heggie.

K útoku na fotbalisty se přihlásila separatistická skupina FLEC, bojující za osamostatnění angolské části Cabinda, kde k napadení došlo. Adebayor už v pátek naznačil, že fotbalisté nehodlají riskovat život.

"Pokud nebudeme mít ohledně bezpečnosti jistotu, tak odjedeme," řekl stanici BBC. "Myslím, že hodně hráčů chce domů. Vždyť viděli, jak jejich spoluhráče trefila kulka, upadl do bezvědomí a to všechno," uvedl nejlepší fotbalista Afriky za rok 2008, který po návštěvě zraněných kolegů opouštěl nemocnici se slzami v očích.

Obránce Serge Akakpo byl zasažen dvěma kulkami a ztratil mnoho krve. Podle Adebayora se fotbalisté báli, zda hráč rumunského klubu Vaslui přežije.

Akakpo se podrobil operaci a jeho stav je stabilizovaný.

Střelec zranil i náhradního brankáře Kodjoviho Obilaleho, dalším hráčům lékaři v nemocnici ošetřili menší rány na nohách, rukách a v obličeji.

"Myslím, že nikdo z kluků v noci nedokáže usnout," řekl Adebayor. Togo má rozehrát skupinu B v pondělí utkáním s Ghanou.

Pořadatelé tvrdí, že výprava Toga nedodržela dohodu a udělala chybu.

"Pravidla byla jednoznačná. Žádný tým neměl cestovat autobusem. Nevím, co je k tomu vedlo," uvedl člen organizačního výboru Virgilio Santos. "Ve městě by se nic takového nestalo," řekl listu A Bola. "Žádali jsme všechny týmy, aby nás informovaly o čase svého příjezdu a dodaly čísla pasů svých hráčů. Togo jako jediné to neudělalo," dodal.

Zprávu o incidentu si vyžádala od Africké fotbalové konfederace mezinárodní federace FIFA, která vyjádřila politování a sympatie tožské reprezentaci.

Útok na fotbalisty znovu vyvolal pochybnosti také kolem bezpečnosti účastníků letního mistrovství světa, které bude hostit JAR jako první africká země v historii. Mluvčí organizačního výbor MS Rich Mkhondo to však odmítá. "To je stejné jako říct, že takováto událost například v České republice by měla dopad na nějakou akci v Británii," citovala mluvčího agentura AP. "Rádi bychom ujistili, že mezi tím, co se stalo v Angole, a přípravami Jižní Afriky na pořádání MS není žádná spojitost," uvedl Mkhondo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!