1. září 2010 9:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Na tlak jsem zvyklý, tvrdí střelec Milan Baroš

Milan Baroš v objetí spoluhráčů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Baroš v objetí spoluhráčů. | foto: www.galatasaray.org

PRAHA Čeká ho další premiéra. Fotbalový útočník Milan Baroš (28) se poprvé představí v reprezentaci pod trenérem Michalem Bílkem. V dresu národního týmu chyběl téměř jedenáct měsíců kvůli častým zraněním. A i teď říká: "Ještě nejsem stoprocentně zdravý."

Po dlouhé době jste na reprezentačním srazu. Změnilo se něco?
Sice jsem tu dlouho nebyl, ale žádné výrazné změny jsem nezaznamenal. Všechny kluky znám. Musíme se soustředit na první kvalifikační zápas proti Litvě. Minule jsme nezačali vůbec dobře a poté jsme museli všechno dohánět v závěru, navíc neúspěšně. Potřebujeme si hned v úvodních zápasech vybudovat dobrou pozici.

V poslední době vás trápilo zranění Achillovy šlachy. Je už všechno v pořádku?
Ještě to není úplně stoprocentní. Na tréninku ani při zápase mě achillovka už nebolí, ale během dne se někdy ozve. Tohle zranění je dost nevyzpytatelné. Není to nic příjemného, ale doufám, že mi lékařský tým ještě pomůže a do zápasu bude všechno úplně v pořádku.

Necítil jste v Galatasarayi Istanbul nějaký tlak, abyste se co nejdřív objevil na hřišti?
Určitě ne. Kdyby chtěli něco uspěchat, tak by byli sami proti sobě. Je ale pravda, že v tuhle chvíli máme velkou marodku, takže nastupuju na celé zápasy. Kdyby bylo k dispozici více hráčů, tak bych se asi víc šetřil.

Milan Baroš z ČR (vlevo) a Stephen Craigan ze Severního Irska (vpravo) - utkání 3. skupiny kvalifikace fotbalového MS 2010

Vstup do sezony se vám nepovedl, vypadli jste z evropských pohárů. Jaká je v klubu atmosféra?
Je to velmi nepříjemná situace. Kromě finanční ztráty jde samozřejmě i o prestiž. V lize jsme se naštěstí o víkendu chytili, ale Evropská liga je už bohužel ztracená. V lednu se bude otevírat nový stadion, všichni se těšili, že se tam budou hrát velké zápasy. Nyní se musíme soustředit na tureckou ligu.

Myslíte, že má trenér Rijkaard pevnou pozici?
Je těžké takto spekulovat. Já doufám, že v mužstvu zůstane. Je to kouč, který umí dát týmu hodně. Předvádíme pod ním dobrou hru, výsledky se zatím ale nedostavily.

Pojďme zpět k národnímu týmu. Jak hodnotíte postupové šance?
Naše skupina je na jednu stranu hratelná, na druhou ohromně těžká, protože tam jsou Španělé, kteří jsou největším favoritem na přímý postup. Ve fotbale ale nikdy nevíte, takže se chceme porvat i o první místo. Každopádně naším cílem je dostat se na mistrovství Evropy, a když to bude z baráže, tak je to celkem jedno.

Dají se Španělé porazit třeba úpornou obranou hrou, s jakou proti nim slavil na MS úspěch tým Švýcarska?
Španělé se nedají často porážet, ale jednou to může jít. Musíte mít však dobrý den, kdy při vás stojí štěstí. Španělsko je momentálně nejlepším týmem na světě a po zásluze vyhrálo mistrovství světa. Hráči jako Xavi nebo Iniesta jsou naprostá světová špička. Švýcarsko ukázalo určitý recept, ale tyhle zápasy jsou ještě daleko.

Po zdravotních problémech se snad v týmu trvale usadil i klíčový záložník Tomáš Rosický. Jak je pro vás na hřišti důležitý?
Tomáš je hráč, který je pro naši hru obrovsky důležitý. Dokáže vám dát finální přihrávku, kterou potřebujete. Doufám ale, že to nebude jen o Rosovi. Jsou tu další kvalitní záložníci jako třeba Honza Polák nebo Jarda Plašil, kteří dokáží skvěle vystřelit nebo přihrát. Kluci už jsou dostatečně zkušení na to, aby vzali odpovědnost na sebe. Měli bychom hlavně hrát jako tým.

Momentálně jste v reprezentaci nejzkušenější útočník. Jste smířený s rolí tahouna?
V nároďáku jsem deset let, na tlak jsem tedy zvyklý. Navíc pod tlakem hrajete líp než někdo, kdo se cítí spokojený. Vím, že se ode mně budou čekat góly. Jsme tu ale všichni od toho, abychom se dostali na mistrovství Evropy. Pokud k tomu pomůžou moje góly, tak budu jen rád. Dívat se na šampionát zase jen v televizi by bylo vážně trápení.

Tůma Ondřej, Lidové noviny

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.