Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Ukrajině kvůli Euru zabíjeli psy

Sport

  7:00
PRAHA - Na dnešní losování fotbalového mistrovství Evropy je už v Kyjevě všechno připraveno. Pořadatelé v Polsku a na Ukrajině ale určitě nelitují, že na první zápas turnaje s českou účastí bude nutné si počkat ještě 189 dní. Ne všechny přípravy totiž stíhají v předstihu.

Ukrajinský Kyjev před Euro.

Ve zbývajícím půlroce mají co vylepšovat, aby příští léto proběhla první významná sportovní akce ve východní Evropě od letní olympiády v Moskvě 1980 co nehladčeji. "Zítra by se asi nemohlo začít hrát, ale za půl roku tu všechno zvládnou dokončit," nepochybuje také trenér Pavel Hapal, který v Polsku působí na lavičce prvoligového Lubinu.

Alespoň jednu zásadní položku si lze odškrtnout. Všech osm stadionů, kde by se mělo představit šestnáct týmů, je už připravených.

Aréna vystřídala tržiště

Poslední úpravy provádějí dělníci na Národním stadionu ve Varšavě, který bude hostit zahajovací utkání celého turnaje. Dřív se na jeho místě nacházelo největší tržiště na kontinentu známé jako Jarmark Evropa. Ve složitém bludišti stánků jste mohli sehnat široký sortiment oblečení, potravin a nelegálních kopií CD a DVD nosičů. Teď na jeho místě stojí moderní aréna pro 58 tisíc diváků, z níž se stala nová atrakce hlavního města, u které se střídají zástupy turistů s fotoaparáty.

Také na Ukrajině v poslední době často vystřelovali ohňostroje, když v říjnu otevřeli stadiony v Kyjevě a Lvově. Jenže se současně ocitli v hledáčku zahraničních médií kvůli způsobu, jakým se pokouší "zkrášlovat" prostředí v městech.

Nedávný zákaz vyvěšovat podprsenky na balkonech, aby nekazily estetický dojem návštěvníků, ještě vyvolal v zahraničí spíš úsměvy. Hromadný odchyt toulavých psů nařízený úřady, který skončil ve 20 tisících případech během uplynulého roku jejich utracením, způsobil daleko ostřejší reakci. V Doněcku podle informací v britském tisku měli platit za každé zneškodněné zvíře zhruba tisíc korun.

Skupiny mistrovství Evropy. Kde se bude hrát?

Evropská fotbalová unie UEFA vyvinula spolu s ochránci zvířat tlak, aby se praxe změnila, ukrajinská vláda zareagovala a změnila pravidla. Kromě fotbalového zázemí se tak ve třetí největší evropské zemi chystá i výstavba nových útulků. Problémů zůstává na stole ale mnohem víc - nejčastěji se řeší nedostatečná infrastruktura. Zvlášť v dopravě nebude pro návštěvníky lehké se přepravit za zápasy po silniční síti, které chybí víc dálnic. Polsku se třeba nevyplatila sázka na čínskou firmu, která slibovala nižší náklady, ale nakonec měla problém sehnat dodavatele. Zpoždění je znát také při výstavbě letištních terminálů i vlakových tratí. "Fanoušci se musí připravit, že většinu času stráví na cestách první třídy a jízdu jim často přeruší semafory," popsal Hapal vlastní zkušenosti.

Na turnajový režim se v Polsku najelo v boji proti diváckému násilí. Nikdo se na ligový zápas nedostane bez vstupenky vystavené na jméno.

V minulosti se mnohokrát diskutovalo o tom, zda Polsko a Ukrajina představují správnou volbu. Teď nastává doba, kdy musí hostitelé Eura kritikům dokázat, že si fotbalový svátek zaslouží.

Autor: