Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Naděje pro zadlužený Baník. Ostrava hlasovala znovu a klubu pomůže

Smutný fotbalista Baníku Ostrava Milan Baroš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smutný fotbalista Baníku Ostrava Milan Baroš | foto: ČTK

OSTRAVA Zadlužený fotbalový klub Baník Ostrava má šanci na udržení v první lize. Ostravští městští zastupitelé na jednání v opakovaném hlasování nakonec podpořili odkup areálu na Bazalech, kde fotbalisté hrají. Město za něj zaplatí přes 114 milionů korun. Klubu už v úterý vyprší lhůta na odvolání pro udělení licence, kterou jako jediný z účastníků první ligy zatím nedostal.

Důvodem jsou hlavně vysoké dluhy. Hlasování se opakovalo na základě požadavku na jeho revokaci. Při prvním hlasování přitom materiál neprošel. "Baník si zažil pár minut klinické smrti," řekl po opakovaném hlasování spolumajitel klubu Petr Šafarčík s tím, že pro Baník je to obrovský závazek. Primátor Petr Kajnar (ČSSD) uvedl, že je rád, že se fotbalový klub podařilo zachránit. Podle jeho mínění je Baník značkou Ostravy. "Je to důležité pro Ostravu, i když Baník jednoznačně nepatřil vždycky jenom k tomu pozitivnímu, co se o Ostravě říkalo," řekl Kajnar novinářům.

Připomněl, že když město dělalo průzkum s mimoostravskými obyvateli, na prvním místě si vybavili doly, pak znečištěné ovzduší a jako třetí právě Baník. "Takže z toho spektra je Baník pořád nejpozitivnější a bylo by škoda ho ztratit," uvedl. O tom, zda Baník obdrží profesionální licenci nutnou pro start v příští prvoligové sezoně, rozhodne Licenční tribunál. Podle licenčního manažera FAČR Stanislava Rýznara definitivní verdikt musí vynést do 31. května, kdy musí asociace o výsledcích licenčního řízení informovat také orgány UEFA.

"Jsou pouze dvě možnosti. Tribunál buď ponechá v platnosti původní rozhodnutí licenční komise, nebo jej změní. Mým úkolem nyní bude, abych pro tribunál shromáždil veškeré informace související s odvoláním," uvedl Rýznar.  Tribunál, který o osudu Baníku rozhodne, je tříčlenný. Jeho složení není známé, aby členy nemohl nikdo ovlivňovat. "V tribunálu zasedají osoby zcela nezávislé na fotbalových klubech. Jde o odborníky v oblasti práva a ekonomiky. Je to tedy dost erudovaný orgán," uvedl Rýznar.

Baník má podklady pro odvolání připravené. Z utržených peněz za prodej Bazalů totiž hodlá sanovat větší část dluhu v celkové výši 170 milionů, který z větší části způsobil předchozí majitel Tomáš Petera. Podklady pro licenční tribunál obsahují právě návrhy na vyrovnání s věřiteli - nejvíce, zhruba 40 milionů korun, klub dluží bance, 20 milionů bývalým a současným hráčům, 10 milionů bývalým funkcionářům a trenérům, dalších 10 jiným klubům. Současným akcionářům Baník dluží 70 milionů, ale ti už dříve deklarovali, že svou část dluhu budou nárokovat až jako poslední po vypořádání s ostatními věřiteli.

Šafarčík se snažil zastupitele přesvědčit už během jednání

"Odvolání jen doladíme o závěry, které vyplývají z dnešního usnesení. Se všemi věřiteli zatím domluveni nejsme, ale já nepochybuju, že se domluvíme," řekl Šafarčík. O pomoci Baníku jednalo už poněkolikáté, dosud se však nikdy na definitivním řešení nemohlo shodnout. Ke schválení návrhu bylo potřeba minimálně 28 hlasů, tedy nadpoloviční většina pětapadesátičlenného zastupitelstva. Návrh při prvním hlasování neprošel o jediný hlas. Pro hlasovalo 27, proti 12 a zdrželo se osm zastupitelů.

Usnesení se ale nakonec revokovalo a v opakovaném hlasování se pro vyjádřilo 29 zastupitelů, 12 bylo proti a sedm se zdrželo. Své původní stanovisko změnili Vojtěch Mynář (ČSSD) a Tomáš Mrázek (TOP 09), kteří se v prvním hlasování zdrželi. "Baník si zažil pár minut klinické smrti," řekl několik minut po opakovaném hlasování spolumajitel klubu Petr Šafarčík s tím, že pro klub je to obrovský závazek. Město, jež v tomto roce hospodaří s rozpočtem zhruba sedm miliard korun, původně zvažovalo, že by odkoupilo 100 procent akcií společnosti Bazaly.

Tento návrh byl ale z dubnového jednání zastupitelstva stažen, protože město chtělo pro sebe vyjednat vyváženější podmínky. Vedení města se nakonec rozhodlo, že před koupí akcií upřednostní odkup nemovitostí. Podle původního odhadu společnosti PricewaterhouseCoopers mají nemovitosti reálnou tržní hodnotu 111,5 milionu korun. Dalším znaleckým posudkem, který si město nechalo zpracovat, byly nemovitosti oceněny na zhruba 115,6 milionu korun. Šafarčík se snažil zastupitele přesvědčit už během jednání. Připomněl, že když klub před více než rokem přebíral, byl na tom Baník podstatně hůře.

Podle Šafarčíka se novému vedení podařilo stabilizovat provozní hospodaření klubu a o 30 milionů korun snížit dluhy předchozího majitele. Zároveň uvedl, že dluhy Baníku byly asi o 60 milionů korun vyšší, než noví majitelé původně předpokládali. Baník je historicky nejúspěšnějším fotbalovým klubem Moravy a Slezska. Jeho dres oblékali či stále oblékají bývalí čeští reprezentanti Marek Jankulovski, Milan Baroš, Tomáš Galásek, Václav Svěrkoš, Libor Sionko, Radek Slončík, Pavel Srníček nebo Martin Čížek.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...