Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Návrat Damkové? Musí splnit testy

Sport

PRAHA - Před týdnem sledovali Dagmar Damkovou miliony diváků, když s píšťalkou řídila finále na olympijském turnaji fotbalistek v Pekingu. Jaký bude mít úspěch české rozhodčí na mezinárodní scéně odezvu doma? Vrátí se po necelých dvou letech zpátky do mužské nejvyšší soutěže, kterou řídila vůbec jako první žena v historii?

Uvidíme Damkovou znovu pískat ligu? foto: Lidové noviny

Po příletu z Číny si rozhodčí stěžovala na nezájem ze strany fotbalového svazu. „Nepřišla mi od nich jediná gratulace,“ podivovala se. Předseda komise rozhodčích a delegátů Luděk Macela našel pro její vystoupení slova uznání. „Je to bezesporu úspěch pro celou českou kopanou. Nechci to nijak degradovat.

Kéž bychom něčeho podobného dosáhli i v mužské kategorii.“ Na postavení Damkové v domácích podmínkách ale nebude mít vystoupení na olympiádě vliv. Stojí na startovní čáře společně s ostatními 25 hlavními arbitry uvedenými na listině rozhodčích pro první a druhou ligu. „Šanci pískat má každý. Musí ale splnit kritéria, která předepsala FIFA a UEFA. Je rozdíl mezi ženskou kopanou a mužskými profesionálními soutěžemi,“ vysvětlil Macela.

To je právě pro Damkovou velká komplikace. Už poněkolikáté doplácí na skutečnost, že se snaží prosadit na dvou frontách. Stanovená kritéria pro řízení zápasů mužů a žen musí splnit zvlášť. „Jezdím na semináře do zahraničí, kde testy podstupuji čtyřikrát za sezonu. Potom tu samou porci musím splnit ještě doma,“ posteskla si. Před olympiádou proto nestihla absolvovat fyzické testy, které pořádala Macelova komise pro ligové sudí. Fyzické prověrky nepředstavují formalitu. V časovém limitu čeká každého adepta opakovaný běh na šestkrát čtyřicet metrů, stopadesátimetrový sprint či padesátimetrová chůze. „Je to velmi náročné i po psychické stránce,“ přiznala Damková. V posledních dnech vstřebává únavu z olympijského turnaje. „Dnes jsem se šla poprvé proběhnout. Věřím, že ani ne do měsíce bych měla být připravená,“ odhadla.

Pokud testy splní, nebude nic bránit, aby byla nasazena k jakémukoliv utkání v první či druhé lize. To už ale záleží na mínění členů komise. Je pravděpodobné, že třeba delegaci k utkání Sparty či Slavie čekat nemůže. V otázce comebacku do nejvyšší soutěže zůstává Damková po zkušenostech z minulých let raději zdrženlivější. „Doufat můžu, jen nevím, jaká bude realita.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!