Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Necid chce ve Slavii oživit kariéru. Koubek: Jeho přístup je příkladný

Sport

  10:50
PRAHA - Jejich kariéra se zpomalila či přímo zasekla. Proto se vrátili domů a doufali, že se dostanou zpátky do formy. Někomu se to podařilo, jiní pohořeli. Fotbalový útočník Tomáš Necid teď věří, že ve Slavii bude patřit do té úspěšnější skupiny.

Tomáš Necid peláší do útoku. foto: MAFRA - Michal Šula

U hřiště postávalo několik desítek lidí, mezi nimi i nový trenér české reprezentace Pavel Vrba. Fotbalová Slavia přitom zrovna hrála jen běžný zápas zimní přípravy...

Proč tedy v mrazivém počasí, navíc v pracovní den dopoledne, taková pozornost?

Restarty kariéry

Tomáš Sivok: Paráda! Půlroční hostování ve Spartě stačilo, aby se rozjel ve velké formě zpátky do světa.

Jan Šimák: Ráj i peklo. Než se zase vydal do Německa, získal se Spartou dva tituly. A taky léčil závislost na alkoholu.

Jiří Štajner: V mezistanici s názvem Sparta čekal mnohem víc než 3 góly za půl roku.

Marek Heinz: Nečekaně famózní. Ostravu vystřelil k titulu a sám sebe zpátky do bundesligy.

Václav Svěrkoš: První návrat do Ostravy vyšel skvěle, druhý mu teď kazí zranění.

Roman Hubník: V Plzni teď prožívá také restart číslo 2. Ten první se ve Spartě velmi podařil.

Martin Fenin: Smutný případ. Ve Slavii měl na podzim vyjít z doby temna, jenže šanci opět promrhal.

Roman Bednář: Na rozdíl od Fenina seká dobrotu a ve Spartě si ho jako žolíka nemůžou vynachválit. Stihne ještě angažmá v cizině?

Milan Petržela: Návrat do Plzně není špatný. Ani on se nevzdává toho, že ještě jednou vydá ven.

Před domácími fanoušky se po pěti letech představil útočník Tomáš Necid, který se do Slavie vrátil na jarní hostování z CSKA Moskva a v Edenu chce restartovat kariéru. Tu měl před lety rozjetou slibně, ale zbrzdila ho zranění kolena.

"Jsem moc rád, že jsem zpátky. Teď jen, abych dával góly," přál si čtyřiadvacetiletý Necid, který proti Viktorii Žižkov (3:2) odehrál první poločas. Tentokrát gól nedal, ale minulý týden na soustředění na Kanárských ostrovech se prosadil proti oběma soupeřům z nižších španělských soutěží.

Bude jeho návrat úspěšný? Odrazí se zpátky do zahraničí a reprezentace? Anebo zapadne jako například Martin Fenin, který se ve Slavii o oživení kariéry pokoušel celý loňský rok?

"Tomáš ví, co chce. Fotbal miluje a chce ho hrát na co nejvyšší úrovni. Potřebuje jen pravidelně nastupovat a zůstat zdravý, což teď je. Protože góly dávat umí," hodnotil Necidovy šance jeho manažer Jiří Müller.

S ním souhlasí i slávistický trenér Miroslav Koubek: "Pracuje na sobě velmi usilovně a jeho přístup k tréninku je příkladný. Tomáš ví, v jaké je pozici. Musí jen dohnat herní praxi."

Podobně o něm v klubu mluví všichni - v tréninku dříč, v kolektivu bezproblémový, cílevědomý. Právě proto by jeho návrat do české ligy měl dopadnout úspěšněji než u Fenina (další návraty do české ligy viz box).

Vlastně jde o oboustranně výhodné spojení. Slavia pro jaro získala typického střelce, který jí na podzim chyběl, a Necid dostane šanci vrátit se do formy. A třeba i do reprezentace, ve které si zatím připsal 26 startů a sedm gólů...

Byť ve středu ještě s trenérem Vrbou o možném návratu do národního týmu nemluvil. "Prostě jsem se jen přišel podívat," utrousil nový kouč reprezentace.

Ani Necid zatím na návrat do národního týmu nemyslí: "Tohle téma teď pro mě není důležité. Soustředím se na to, abych se dostal do formy a dával góly."

Chuť, nezbytné sebevědomí a ani zdraví mu tedy nechybí. Ve Slavii, odkud se před pěti lety odrazil k angažmá v Rusku, proto všichni věří, že tento návrat vyjde. I když jde jen o půlroční výpomoc. Necid by se totiž v létě měl vrátit do CSKA Moskva.

"Co bude v létě, to teď neřeším. Já teď bojuju hlavně sám za sebe a za Slavii. Na věci okolo teď nemyslím," dodal.

Autor: