Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Nejdřív škola, pak přestup

Sport

  12:12
PRAHA - Po odchodu slávistického kanonýra Tomáše Necida do CSKA Moskva v Česku nenajdete perspektivnějšího fotbalistu, než je Jan Morávek. Devatenáctiletý záložník druholigových Bohemians 1905 umí upoutat pozornost mimořádnou herní vyspělostí a kreativitou, kterou připomíná Tomáše Rosického.

Morávek válí v Bohemians. foto: ČTK

Na první pohled působí nesměle, ale zdání klame. Jméno Jana Morávka už dobře znají nejen ve Vršovicích. „Přijeli se na něj podívat pozorovatelé z 12 klubů,“ podotýká ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl. V hodnocení novinářské ankety Zlatý míč ČR se umístil po podzimu na 16. místě a kromě Necida převýšil všechny prvoligové hráče.
 O supertalent z mládežnické líhně „Klokanů“ marně usilovala Sparta i Slavia, nejpravděpodobněji nyní vypadá přestup do ciziny. Už kvůli odstupnému, které se podle odhadů pohybuje okolo 80 milionů korun. Klasický tvůrce hry je v českém fotbale vzácné zboží.

ANKETA:
Jak hodnotíte fotbalové schopnost Jana Morávka?

Antonín Panenka, prezident Bohemians 1905, mistr Evropy 1976

 Patří k těm hráčům, kterých po hřištích v Česku moc neběhá. Má skvělé fotbalové myšlení. I technicky je velmi vyspělý, umí se dostat do koncovky. Tedy je poměrně komplexní. Takové typy jsou většinou pomalejší a méně důrazné, což u Morávka neplatí. Navíc to není žádný namyšlený kluk, nechce odchod do zahraničí uspěchat.

Jakub Dovalil, kouč reprezentace do 21 let

 Je to inteligentní fotbalista s velkým akčním rádiem. Má dobrý výběr místa a krátkou finální přihrávku. Vyniká i velmi dobrými morálními vlastnostmi, dokáže celé utkání odmakat. Ještě musí zapracovat na hře hlavou, i když takovým způsobem v lize pár gólů dal. A taky na dlouhé finální přihrávce.

Pavel Hoftych, trenér Bohemians 1905

 Na naše poměry je to supertalent. Svoji věkovou kategorii přerůstá. Vedením míče a rozehrávkou do útočné činnosti mi trochu připomíná Rosického. Dokáže se taky dostat do pozice třetího útočníka. Vytýkám mu, že ještě málo střílí, přitom to zvládá pravou i levou nohou. Bohemka jako celek hrála na podzim dobře a Mori se stal třešinkou na dortu.

Petr Janda, hudebník a fanoušek Bohemians 1905

 Je to velká naděje všech bohemáckých fandů, i když víme, že o ni přijdeme rychleji, než se stačí rozvinout. To beru jako realitu. Jana Morávka poznáte hned, jak se objeví na trávníku. Má takový zvláštní způsob běhu, pohybuje se po trávníku krátkými krůčky. Má výbornou střelu i přihrávku, prostě je to hotový hráč. Je s ním spojená taková gloriola, jaká provázela Tomáše Rosického. Jsem pyšný, že ho Bohemka vychovala stejně jako jiné talenty. Co by znamenalo částečnou náplast za Morávkovu ztrátu? Snad jedině, kdyby do Vršovic přišel Jan Koller, který o tom často hezky mluví.


 Dnes se Morávek vrátí z týdenní stáže v bundesligovém Schalke. To je momentálně nejžhavějším uchazečem o jeho služby. Nejméně do léta ještě zelenobílý dres nesvlékne. Rád by si totiž v Praze dodělal na gymnáziu, které se nachází hned naproti stadionu Bohemians, maturitu. I v tom se obletovaný teenager vymyká. Za vidinou zahraničního angažmá bez rozmyslu nepospíchá jako mnozí jeho vrstevníci. „Maturitu si připouští možná víc než fotbalový tlak,“ dokládá to Přibyl.
Nepotřeboval se rozkoukávat Příslušnost k vršovickému klubu je pro Morávkův vývoj určující. Trenér jednadvacítky Jakub Dovalil zaznamenal odchovance „Klokanů“ poprvé před čtyřmi lety jako patnáctiletého. „V mladším dorostu se pak trochu ztratil, protože Bohemka nehrála nejvyšší soutěž. Když se vrátila zpět, hned jsme ho povolali do osmnáctky a z reprezentačních výběrů už nevypadl.“ Blýskl se třeba na loňském mistrovství Evropy devatenáctiletých v Česku.
 Právě v ústraní udělal Morávek rozhodující výkonnostní skok. „Vytáhl jsem si ho nahoru, nastupoval s o dva roky staršími kluky,“ vzpomíná trenér Zbyněk Busta, který jeho vývoj pozorně sledoval. Nakonec ho uvedl i mezi dospělé fotbalisty. Usměvavý mladík, který v dorostu nosil stejně jako klubová legenda Antonín Panenka na dresu osmičku, ukázal, že nepotřebuje čas na rozkoukávání. Za áčko Bohemians debutoval v rozhodujícím zápase o postup do první ligy v červnu 2007. Proti HFK Olomouc předvedl vynikající výkon a vstřelil gól. Třeba by v další sezoně měli zelenobílí větší naději na udržení, kdyby Morávek do 13. kola nepomáhal dorostencům. Zpátky ve druhé lize se nyní pohybuje jako nejstřeženější hráč soutěže.

Rozdává nápadité přihrávky, zakončuje a dál se zdokonaluje. „Někdy se na něj hraje hodně agresivně. I proto získává zdravou drzost, která mu dřív chyběla,“ všímá si pokroků u svého svěřence trenér Bohemians 1905 Pavel Hoftych.


 Zásadní zlom ale v Morávkově kariéře teprve přijde po přestupu, k němuž nevyhnutelně směřuje. „Musí si vytypovat klub, kde bude mít naději hrát,“ doporučuje Dovalil. „Třeba Schalke se mi jeví jako rozumný mezistupeň,“ soudí Busta. Při Morávkových schopnostech to nemusí být strop. „Přál bych mu reprezentaci. Má výhodu, protože podobných hráčů jako on moc není,“ prorokuje mu Antonín Panenka.

Autor: