Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejhezčí gól roku 2012 dal Slovák Stoch. Tušil to i Guardiola

Sport

  19:09
CURYCH/PRAHA - Legendární kolumbijský fotbalista Carlos Valderrama při slavnostním vyhlašování ankety Zlatý míč oznamoval jméno hráče, který v roce 2012 vstřelil nejkrásnější gól. V tu chvíli se bývalý kouč Barcelony Josep Guariola otočil na Slovácka Miroslava Stocha a řekl mu: "Teď tam jdeš ty."

Slovenský fotbalista Miroslav Stoch a Franz Burgmeier z Lichtenštejnska foto: Reuters

A opravdu, záložník dostal na galavečeru světového cenu Ference Puskáse. Vrcholem slavnostní akce v Curychu byl sice čtvrtý Zlatý míč pro Lionela Messiho, ale Slovensko mělo svou slávu o pár minut dřív. Když Valderrama přečetl jméno z obálky, sotva bylo rozumět, že jde o Stocha. Slovenský reprezentant vstal, bylo vidět, že je zaskočeným, snad i šokovaný. A došel si na pódium pro cenu.

"Když otevíral obálku, tak jsem se klepal. Jméno sice nevyslovil nejlíp, ale pochopil jsem, že šlo o mě," líčil Stoch pro server . Pak pronesl děkovnou řeč, jak je pro oceněné zvykem. "Snad jsem ji zvládnul. Když jsem viděl, kolik je v hledišti osobností, byl jsem z toho trochu nervózní. Ale byly to krásné pocity." Třiadvacetiletý drobný záložník Fenerbahce si cenu zasloužil za gól z 3. března loňského roku. V souboji s Genclerbirligi mu spoluhráč Alex nacentroval z rohu a Stoch se přibližně z dobrých 20 metrů od branky položil do voleje.

Nádherný gól. "Vůbec mě v tu chvíli nenapadlo, že by mohlo jít o nejhezčí gól na světě. Teď se sen stal skutečností. Je to fantazie," řekl pro zpravodajskou televizi TA3.  "Bylo to docela z velké dálky, neměl jsem moc na výběr, vyběhli proti mně dva hráči. Kdybych si míč zpravoval, mohli mi ho sebrat. Proto jsem střílel z první," vzpomínal.

O cenu bojoval s hvězdami Neymarem a Falcaem

V užší nominace vedle Stochovy branky byly i góly Radamela Falcaa z Atlético Madrid a Neymara z FC Santos.  Falcao se trefil v přípravě proti svým krajanům z kolumbijského Cali rovněž po centru z rohu, ale na rozdíl do Stocha to bylo střelou přes hlavu. Rovněž překrásný gól. Neymar, jeden z největších talentů světového fotbalu, se o cenu ucházel se sólem přes půl hřiště v zápase proti Mineiru. Fanoušci v internetovém hlasování zvolili Stocha.

"Chci poděkovat každému, kdo hlasoval pro mě. Je to velké překvapení a zároveň pocta. Děkuju rodině, kamarádům, mé zemi i mému klubu," děkoval Stoch. Na ceremoniálu se pozdravil například s Andrejem Ševčenkem, bývalým spoluhráčem z Chelsea. Tam Stoch odešel jako šestnáctiletý v létě 2006 z Nitry. Do prvního týmu se však téměř neprosadil, po třech letech odešel na hostování do Twente Enschede, kde se mu naopak velmi dařilo. V roce 2010 ho koupilo Fenerbahce.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...