11. listopadu 2009 16:07, aktualizováno  17:41 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Německo truchlí, na Enkeho počest zrušil 'nároďák' zápas s Chile

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Hannover truchlí nad ztrátou gólmana Roberta Enkeho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hannover truchlí nad ztrátou gólmana Roberta Enkeho. | foto: ČTK

HANNOVER Sobotní přípravný zápas německých fotbalistů s Chile byl kvůli úterní sebevraždě brankáře Roberta Enkeho zrušen. Vyslovila se pro to většina hráčů z výběru trenéra Joachima Löwa a po dnešní schůzce vedení reprezentace s předsedou svazu Theo Zwanzigerem padlo rozhodnutí, že utkání v Kolíně nad Rýnem se hrát nebude.

Enke, který spáchal sebevraždu skokem pod vlak, trpěl mnoho let depresemi. Uvedl to dnes na tiskové konferenci v Hannoveru lékař Valentin Markser, který mu poskytoval psychiatrickou péči. Opakování depresivních stavů u svého muže potvrdila i Teresa Enkeová.

Podle ní se Enke bál o svých potížích veřejně mluvit, aby nepřišel o milovaný fotbal a také z obavy, že by mohli ztratit adoptovanou osmiměsíční dceru Leilu. Před třemi lety Enkeovi přišli o svou dvouletou dceru Laru, která zemřela na vrozenou srdeční vadu.

Robert Enke ještě při nedělním zápase.

"Měl strach, že se to provalí. Mysleli jsme, že všechno zvládneme. Ale nejde to," uvedla roztřesená Enkeová se slzami v očích. "Po Lařine smrti jsme se tak semkli, že jsme si mysleli, že láska nám pomůže," prohlásila. V květnu pár adoptoval malou Leilu a přišel nový strach. "Bál se, že bychom mohli Leilu ztratit proto, že má otce s depresemi." Proto Enke odmítal například hospitalizaci na specializované klinice.

"Snažila jsem se mu pomoct. Říkala jsem mu, že fotbal není všechno, že v životě existuje spoustu krásných věcí. Důležitá že je perspektiva, že všechno má nějaké řešení. Byla jsem s ním pořád, ke konci jsem ho doprovázela i na tréninky," vykládala Enkeová. "Fotbal byl pro něj všechno, byl to jeho život, elixír jeho života," dodala.

Dvaatřicetiletý gólman bundesligového Hannoveru zahynul na železničním přejezdu. Záhy poté se začalo hovořit o sebevraždě, kterou potvrdil i fotbalistův poradce. Policie dnes oznámila, že se našel dopis na rozloučenou; jeho obsah ale nebyl zveřejněn.

"V roce 2003 ještě za jeho působení v Barceloně mě poprvé vyhledal. Před šesti týdny opět přišel, protože nejméně od léta měl opět krizi," uvedl Markser. Dodal, že ale nic nenasvědčovalo tomu, že by byl Enke odhodlán k sebevraždě.

Hannover truchlí nad ztrátou gólmana Roberta Enkeho.

Enkeho smrt otřásla v Německu fotbalovou i laickou veřejností. Reprezentace nejprve zrušila dnešní trénink před přípravným utkáním s Chile a poté byl odvolán i samotný zápas. Vicemistři Evropy nastoupí až ve středu proti Pobřeží slonoviny. Enke k přípravnému dvojzápasu nominován nebyl, protože se teprve nedávno vrátil do branky po infekci trávícího traktu.

Už v den neštěstí se na místě tragédie a před hannoverským stadionem sešly davy fanoušků. Od rána se před arénou tvořila fronta příznivců, kteří se přišli zapsat na kondolenční listinu, kterou u hlavní brány doplňoval Enkeho dres a zapálené svíčky. Soustrast vyjádřili mezi mnohými i šéf FIFA Joseph Blatter či spolková kancléřka Angela Merkelová.

Klub zvažuje, že Enkeho číslo 1 již nebude nikdy na hannoverských dresech použito. K uctění brankářovy památky nastoupí v nejbližším kole všechny týmy první i druhé ligy s černou páskou na rukávech. Zápasy začnou minutou ticha. K tomu se uchýlí i Enkeho bývalý klub FC Barcelona, který svému někdejšímu gólmanovi věnoval úterní večerní pohárové vítězství nad Cultural Leonesa.

O náhlém skonu populárního fotbalisty se dnes mluvilo také na srazu české reprezentace. Záložník Hannoveru Jiří Štajner sice v nominaci není, ale s Enkem se znali i další čeští fotbalisté. Brankář Herthy Berlín Jaroslav Drobný se s ním potkal sice jen několikrát po vzájemných zápasech, ale z letmých kontaktů mu byl ohromně sympatický.

"Párkrát jsme spolu po zápasech promluvili o životě i fotbale, byl to na první pohled veselý kluk a stejně o něm mluvili ostatní. O to větší to pro mě byl šok, když mi to včera večer jeden kamarád zavolal. Je to něco hrozného," svěřil se smutným hlasem Drobný.

ČTK
  • 0Diskuse