Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Koupili si Němci fotbalové MS? Svaz a jeho předsedy vyšetřují úřady

Sport

  13:36
FRANKFURT NAD MOHANEM - Sídlo Německého fotbalového svazu (DFB) ve Frankfurtu nad Mohanem se stalo terčem razie daňových úředníků v souvislosti s podezřením z korupce při přidělení pořadatelství mistrovství světa v roce 2006. Místní státní zastupitelství potvrdilo, že zahájilo vyšetřování kvůli podezření z daňových úniků „ve zvlášť závažném případě“.

Němci si prý koupili fotbalový šampionát v roce 2008. foto: ČTK/AP

Desítky vyšetřovatelů podle německých médií prohledaly mimo jiné i bydliště svazového šéfa Wolfganga Niersbacha a jeho předchůdce Thea Zwanzigera, kteří byli společně s bývalým generálním sekretářem DFB Horstem R. Schmidtem v kauze obviněni. Všichni byli členy organizačního výboru MS 2006.

Němečtí pořadatelé tehdejšího šampionátu čelí podezření z existence „černých fondů“ a korupce.

Beckenbauer přiznal chybu. Hlasy jsme si ale nekupovali, brání se nařčení

Deník Spiegel nedávno přišel s informacemi, že si Němci v roce 2000 s pomocí těchto peněz koupili čtyři hlasy při volbě pořadatele, v níž porazili Jihoafrickou republiku 12:11.

Tajný fond údajně založil dnes už zemřelý bývalý šéf společnosti Adidas Robert Louis-Dreyfus a mělo na něm být v přepočtu 6,7 milionu eur.

Tato částka figuruje v podezřelých transakcích mezi německým svazem a FIFA. Představitelé DFB dosud nedokázali tehdejší finanční toky věrohodně vysvětlit.

V úterý vyšetřovatelé při razii zabavili písemnosti, počítače a pevné disky. „Pátráme po usvědčujících materiálech, které by podezření z daňových úniků potvrdily,“ řekl jeden z úředníků serveru Bild.de.

Autor: