Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neměli jsme formu a byli v krizi, řekl Dovalil

Sport

  12:32
AALBORG - Už pátou medaili z vrcholných juniorských akcí si vystaví ve své kanceláři trenér fotbalové reprezentace do 21 let Jakub Dovalil. Ale kdykoliv se podívá na bronz z právě skončeného mistrovství Evropy v Dánsku, pocítí spíše rozpaky a zklamání. Dovalila mrzelo, že se tým nedokázal vypořádat s herní krizí, která se s mužstvem táhla v převážné většině z pěti utkání na šampionátu.

Jakub Dovalil. foto: ČTK

Především v útočné fázi jednadvacítka strádala. I někteří z předpokládaných tahounů podle Dovalila nesplnili svoji roli. "Možná to bylo tím, že v kvalifikaci jsme takovou situaci nezažili. A když přišla tady, tak jsme se z toho nedokázali zvednout. Furt se mi vrací, že jsme to tady neodehráli dobře. Tedy především v ofenzivě," řekl Dovalil po sobotním prohraném utkání s Běloruskem, po němž se týmu rozplynula naděje na účast na olympijských hrách.

Pro Dovalila bude malé Euro v Dánsku navždy připomínkou promarněné velké šance, protože postup na OH byl hlavní cíl dva a půl roku budovaného týmu. Ten přitom před ME hýřil sebevědomím, které nabyl v úspěšné kvalifikační jízdě.

O zápase s Běloruskem čtěte více

Dovalil se tak ocitl v paradoxní situaci: mladí Češi sice dokázali postoupit z nabité skupiny společně s novopečenými mistry světa Španěly na úkor Anglie a Ukrajiny, ale pak nedokázali proměnit jeden ze dvou olympijských mečbolů v semifinále se Švýcarskem a v derniéře s Běloruskem. Přitom jedno vítězství by jednadvacítku nasměrovalo do Londýna.

"Musíme si uvědomit, že si za to můžeme jenom sami. Naše výkony nebyly podle představ, protože se Švýcarskem nebo Běloruskem bychom měli hrát minimálně vyrovnané zápasy. Z toho jsem zklamaný. I proto, že vím, že naši hráči fotbal hrát umí," uvedl Dovalil, jehož tým v kvalifikaci ani baráži nepoznal hořkost porážky a teprve až v březnu po 16 zápasech podlehl v přípravném zápasu Francii. "Zažité návyky, co jsme dlouho budovali, se tady najednou vytratily," litoval Dovalil.

"V roce 2008 bych třeba řekl: 'Kéž bychom byli takhle blízko olympiádě'. Ale teď převládá jednoznačně zklamání," uvedl Dovalil. "Že jsme se z tak dobře rozehraného turnaje nedostali na olympiádu, je prostě smutné. Zůstal nám Černý Petr, uteklo nám to mezi prsty. Medaile je fajn, ale byl to prostě takový zvláštní turnaj. Konec zápasu s Běloruskem už byla spíš taková frustrace," prohlásil Dovalil.

Sám si prý není schopen vysvětlit, co stálo za tak velkou proměnou v herním projevu jeho týmu. "Je to asi na hlubší analýzu, kterou jsem zatím nedělal. Ale opravdu nevím, do hlav hráčů nevidím," přemítal Dovalil, zatímco jeho asistent Jan Suchopárek si po derniéře s Běloruskem nebral servítky a prohlásil, že někteří hráči by si měli sáhnout do svědomí, zda pro úspěch obětovali maximum.

"Těžko si to vysvětlit. Ne to, že odešla forma. Ale jak se kdo popral o životní šanci. Čekal bych daleko větší bojovnost, vůli. Vždyť šlo o olympiádu. Nejde přece jen o to, aby ti ladilo oblečení a abys měl co nejhezčí účes," zlobil se Suchopárek.

Vlna kritiky se snášela hlavně na ofenzivně laděné hráče, Dovalil je však nechtěl veřejně kritizovat. "Zatím se nechci pouštět do nějakých unáhlených soudů, ale někteří tomu mohli dát víc. A také se mi nechce věřit, že by někdo nechtěl... Možná se na vrcholný turnaj úplně nepřipravili v hlavě," řekl zklamaně Dovalil. "Jisté je, že hráčům do ofenzivy to tady příliš nevyšlo," dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!