Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Neměli jsme formu a byli v krizi, řekl Dovalil

Jakub Dovalil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Dovalil. | foto: ČTK

AALBORG Už pátou medaili z vrcholných juniorských akcí si vystaví ve své kanceláři trenér fotbalové reprezentace do 21 let Jakub Dovalil. Ale kdykoliv se podívá na bronz z právě skončeného mistrovství Evropy v Dánsku, pocítí spíše rozpaky a zklamání. Dovalila mrzelo, že se tým nedokázal vypořádat s herní krizí, která se s mužstvem táhla v převážné většině z pěti utkání na šampionátu.

Především v útočné fázi jednadvacítka strádala. I někteří z předpokládaných tahounů podle Dovalila nesplnili svoji roli. "Možná to bylo tím, že v kvalifikaci jsme takovou situaci nezažili. A když přišla tady, tak jsme se z toho nedokázali zvednout. Furt se mi vrací, že jsme to tady neodehráli dobře. Tedy především v ofenzivě," řekl Dovalil po sobotním prohraném utkání s Běloruskem, po němž se týmu rozplynula naděje na účast na olympijských hrách.

Pro Dovalila bude malé Euro v Dánsku navždy připomínkou promarněné velké šance, protože postup na OH byl hlavní cíl dva a půl roku budovaného týmu. Ten přitom před ME hýřil sebevědomím, které nabyl v úspěšné kvalifikační jízdě.

O zápase s Běloruskem čtěte více

Dovalil se tak ocitl v paradoxní situaci: mladí Češi sice dokázali postoupit z nabité skupiny společně s novopečenými mistry světa Španěly na úkor Anglie a Ukrajiny, ale pak nedokázali proměnit jeden ze dvou olympijských mečbolů v semifinále se Švýcarskem a v derniéře s Běloruskem. Přitom jedno vítězství by jednadvacítku nasměrovalo do Londýna.

"Musíme si uvědomit, že si za to můžeme jenom sami. Naše výkony nebyly podle představ, protože se Švýcarskem nebo Běloruskem bychom měli hrát minimálně vyrovnané zápasy. Z toho jsem zklamaný. I proto, že vím, že naši hráči fotbal hrát umí," uvedl Dovalil, jehož tým v kvalifikaci ani baráži nepoznal hořkost porážky a teprve až v březnu po 16 zápasech podlehl v přípravném zápasu Francii. "Zažité návyky, co jsme dlouho budovali, se tady najednou vytratily," litoval Dovalil.

"V roce 2008 bych třeba řekl: 'Kéž bychom byli takhle blízko olympiádě'. Ale teď převládá jednoznačně zklamání," uvedl Dovalil. "Že jsme se z tak dobře rozehraného turnaje nedostali na olympiádu, je prostě smutné. Zůstal nám Černý Petr, uteklo nám to mezi prsty. Medaile je fajn, ale byl to prostě takový zvláštní turnaj. Konec zápasu s Běloruskem už byla spíš taková frustrace," prohlásil Dovalil.

Sám si prý není schopen vysvětlit, co stálo za tak velkou proměnou v herním projevu jeho týmu. "Je to asi na hlubší analýzu, kterou jsem zatím nedělal. Ale opravdu nevím, do hlav hráčů nevidím," přemítal Dovalil, zatímco jeho asistent Jan Suchopárek si po derniéře s Běloruskem nebral servítky a prohlásil, že někteří hráči by si měli sáhnout do svědomí, zda pro úspěch obětovali maximum.

"Těžko si to vysvětlit. Ne to, že odešla forma. Ale jak se kdo popral o životní šanci. Čekal bych daleko větší bojovnost, vůli. Vždyť šlo o olympiádu. Nejde přece jen o to, aby ti ladilo oblečení a abys měl co nejhezčí účes," zlobil se Suchopárek.

Vlna kritiky se snášela hlavně na ofenzivně laděné hráče, Dovalil je však nechtěl veřejně kritizovat. "Zatím se nechci pouštět do nějakých unáhlených soudů, ale někteří tomu mohli dát víc. A také se mi nechce věřit, že by někdo nechtěl... Možná se na vrcholný turnaj úplně nepřipravili v hlavě," řekl zklamaně Dovalil. "Jisté je, že hráčům do ofenzivy to tady příliš nevyšlo," dodal.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá
Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá

Ne vždy máme možnost převařit vodu a ne vždy máme dostatek času. Přesně pro takové situace je tu pro Vás novinka BEBA COMFORT HM-O tekutá mléčná...